„Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

ASP dla IWRD: Pomoc przez sztukę

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 21 stycznia 2017 17:56

43 prace wystawione na Wielkiej Aukcji Noworocznej zorganizowanej przez Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych na rzecz Fundacji - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka według nieoficjalnych danych przyniosły około 14 tys, złotych.- Po raz ósmy Samorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych zorganizował Wielką Aukcję Noworoczną - powiedziała Julia Podsiadło, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - W tym roku aukcja odbyła się nieco później niż zwykle. Poprzednie odbywały się w okolicach Mikołajek, ale mieliśmy na celu poprawienie jakości aukcji. Mam nadzieję, że nam się to udało. Co roku jest inny beneficjent aukcji. W tym roku jest to Fundacja - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Na aukcji licytowane są 43 prace. Prezentują szeroki wachlarz, od prac malarskich, po rzeźbiarskie, linoryty, instalacje świetlne. Zgłoszeń do wystawienia prac na aukcję jest bardzo dużo, ale każdemu artyście ciężko jest się rozstać z pracą, jest z nią emocjonalnie związany. Łatwiej jest gdy artysta wie, że dochód z aukcji idzie na charytatywny cel. Studenci ASP po raz kolejny pokazali, że oprócz wielkiego talentu mają również wielkie serce. Miło jest widzieć uśmiechy studentów gdy oddają swoje prace wiedząc, że jest to na szczytny cel. Największy problem jest przy wyborze instytucji, która otrzyma wsparcie. Gdy wybieramy instytucję która otrzyma wsparcie jest ciężko, bo lista potrzebujących jest bardzo długa i pękały nam serca, że możemy pomóc tylko jednej.


altaltaltSamorząd Studencki Akademii Sztuk Pięknych co roku wybiera innego beneficjenta aukcji. Tym razem zebrane środki przekazane zostaną Fundacji - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka.
- Jesteśmy zachwyceni tym, że młodzi ludzie są tak zaangażowani w pomaganie innym - powiedziała dr Anna Budzińska, dyrektor Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. - To nie jest pierwsza tego typu akcja. Wiemy, że aukcja odbywa się już po raz ósmy, że różnego rodzaju fundacje korzystały z tego wspaniałego pomysłu i że to jest kontynuowane na ASP. Po prostu tylko bić prawo i cieszyć się, że takie rzeczy się dzieją w Gdańsku, w Polsce. Ostatnią licytowaną pracą jest praca wykonana wspólnie przez uczniów zerówki IWRD i uczniów tam uczęszczających. Wspólnie stworzyli to dzieło, które jest bardzo kolorowe. Widać, że dużo serca w nie włożyli.


altaltaltPrzed rozpoczęciem aukcji zaprezentowany został filmik przybliżający IWRD i jego uczniów.


Podczas aukcji nie brakowało "gorących" starć o licytowane dzieła. - Tak się złożyło, że to co wybrałem było "gorące" - powiedział Tomasz Gomoliński, bohater dwóch gorących licytacji. - To były dwa najpiękniejsze obrazy na wystawie. Chciałem jeszcze kupić abstrakcję, ale byłem akurat w trakcie wywiadu dla telewizji. Chociaż jak później ją dokładniej obejrzałem to może i dobrze się stało, że jej nie kupiłem. Obrazy, które kupiłem bardzo mi się podobają. Pierwszy z parowozem oddaje klimaty dawnych parowozowni gdzie jako dzieciak chodziłem na wodę sodową. A drugi obraz... Nie umiem powiedzieć dlaczego tak mi się podoba. Po prostu coś w sobie ma. Satysfakcja jest zarówno z nabycia obrazów jak i z tego, że dzięki temu pomogłem dzieciom. Gdybym wydał tyle pieniędzy ile na ten drugi obraz to może bym miał wyrzuty sumienia, ale zdając sobie sprawę na jaki cel idą pieniądze tych wyrzutów sumienia nie mam. Wręcz cieszę się, że mogłem pomóc. Wiemy, że dziś pieniędzy nigdzie nie jest za dużo, a dzieciom z autyzmem trzeba koniecznie pomagać. Potrzeby są gigantyczne. Uważam, że takie aukcje czy inna forma upowszechniania potrzeb i zbierania pieniędzy powinny się częściej zdarzać, dziać. Obraz nabyty ze świadomością, że dzięki temu zakupowi się komuś pomogło ma większą wartość. Wszyscy mam wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim, mniej lub bardziej uświadomioną, ale ją mamy. Jeśli nie damy się zwieść egoizmowi to będziemy się angażować w takie formy pomocy.


altalt

Tomasz Gomoliński z drugim z wylicytowanych przez siebie obrazów


Na licytację wystawione zostały 42 prace przekazane przez studentów ASP. Wyjątkowych autorów miała ostatnia praca, obraz "Uroki jesieni" - wspólne dzieło uczniów integracyjnej zerówki IWRD.
- Jednym ze współtwórców obrazu był mój syn i dlatego wziąłem udział w jego licytacji - przyznał Wojciech Jaworski, który wylicytował obraz "Uroki jesieni". - To był drugi z obrazów, które kupiliśmy na aukcji. Tym dzieciom, tak jak każdym, trzeba pomagać. Na pewno satysfakcja z kupna obrazu dzięki czemu pomogło się dzieciom jest duża. Jeszcze większa gdy wie się, że coś na tym obrazie namalował syn.
Według nieoficjalnych danych podczas aukcji zebrano około 14 tys. złotych.


alt

Licytacja obrazu "Uroki jesieni"


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież