Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Płonął zabytkowy Dwór Fischera w Nowym Porcie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 stycznia 2014 16:24

Niszczejący od lat zabytkowy Dwór Fishera przy ul. Starowiślnej dzisiaj przed południem stanął w płomieniach. O godzinie 11 strażnicy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej otrzymali wezwanie. Ogień zaprószył się na parterze budynku i wywołał bardzo duże zadymienie, które przeniosło się na wyższe piętra budynku. Strażacy przeprowadzający akcję zmuszeni byli do korzystania z masek tlenowych.



- Przyczyny pożaru na chwilę obecną są nieznane – poinformował Maciej Sapieha, oficer operacyjny Komendy Miejskiej. – Na pewno można wykluczyć zwarcie instalacji elektrycznej, albowiem w budynku nie ma jej wcale.


alt


Budynek dworu ze względu na swój wiek i wyjątkowo zły stan techniczny zabezpieczony był przed wtargnięciem osób postronnych. Mimo to, jak informował Sapieha, strażacy znaleźli małe wejście do budynku, którym po wcześniejszym poszerzeniu, dostali się do środka. - Wejście było mało dostępne, wycięte zapewne przez osoby postronne – powiedział oficer operacyjny Komendy Miejskiej.

Już o godz. 13:20 wozy strażackie odjeżdżały z miejsca zdarzenia. Na miejsce został wezwany administrator z BOM-u nr 9, którego zobowiązano do należytego zabezpieczenia budynku przed osobami postronnymi. Na miejsce przybędzie także wojewódzki konserwator zabytków, by ocenić straty.


alt


Nazwa budynku wzięła się od jego właściciela, Richarda Fischera (1818-1888), ówczesnego gdańskiego radnego, a także właściciela trzech browarów - na Starym Mieście (przy ul. Korzennej), na Starych Szkotach oraz w Nowym Porcie, przy ul. Starowiślnej 2, który był najprawdopodobniej w posiadaniu rodziny Fischerów od 1804 roku. Obecnie budynek, mimo posiadania statusu zabytku, stoi pusty w bardzo złym stanie. Miasto nie posiada niestety środków na jego renowacje, a po dzisiejszym pożarze może okazać się, że zamiast wyczekiwanego remontu XIX-wieczny budynek czeka po prostu rozbiórka.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież