Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 marca 2020 13:39

Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sprawie do minister prof. dr hab. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, napisał poseł Kacper Płażyński.


W opinii przedstawicieli środowisk domagających się odpowiedniej konserwacji zabytków będących materialnym śladem heroizmu Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk, projekt o którym mowa zakłada niedopuszczalną ingerencję w przestrzeń silnie symboliczną dla każdego, komu bliska jest dbałość o zachowanie narodowego dziedzictwa. Jako osoba od dawna współpracująca z mieszkańcami Gdańska w walce o uratowanie historycznych obiektów w pełni podzielam to stanowisko. Załączony do pozwolenia Pomorskiego Konserwatora Zabytków projekt nie przewiduje odtworzenia miejsca pamięci Polaków z Wolnego Miasta, prześladowanych i mordowanych przez Niemców. Taki brak szacunku dla bohaterów walki o polskość Gdańska jest zupełnie niedopuszczalny. Co więcej, projekt zakłada przesunięcie płyty boiska o ponad 60 m, tym samym ingeruje w to co legło u podstaw wpisania terenu historycznej KS Gedanii do rejestru zabytków — w nienaruszony od czasu międzywojennego układ urbanistycznego z boiskiem jako jego centralnym punktem.

Gdańsk pod rządami niemieckich nazistów był miejscem, gdzie szczególnie intensywnie prześladowane były mniejszości narodowe, szczególnie zaś Polacy i Żydzi. Wśród ofiar byli Polacy związany z Klubem Sportowym Gedania. W ciągu ostatnich dziesięcioleci świadomość tego faktu nie była, moim zdaniem, należycie oddawana kształtem gdańskiej przestrzeni publicznej. Dopuszczenie do realizacji projektu, w którym nie ma miejsca na pamięć heroicznych czynów Polaków jest zaś, komunikowana publicznie przez inwestora, chęć maksymalizacji zysków poprzez zabudowę mieszkaniową, może być odczytane jako kontynuacja tego niedobrego trendu.

Wierzę, że państwo polskie nie pozwoli na działania niszczące pamięć i zamazujące historyczną prawdę.

Mając powyższe na uwadze uprzejmie proszę o wszczęcie z urzędu działań zmierzających do unieważnienia wydanego pozwolenia, a do czasu zakończenia postępowania — o wstrzymanie wykonania pozwolenia na podstawie art. 47a ust. 3.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież