Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 marca 2020 13:39

Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sprawie do minister prof. dr hab. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, napisał poseł Kacper Płażyński.


W opinii przedstawicieli środowisk domagających się odpowiedniej konserwacji zabytków będących materialnym śladem heroizmu Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk, projekt o którym mowa zakłada niedopuszczalną ingerencję w przestrzeń silnie symboliczną dla każdego, komu bliska jest dbałość o zachowanie narodowego dziedzictwa. Jako osoba od dawna współpracująca z mieszkańcami Gdańska w walce o uratowanie historycznych obiektów w pełni podzielam to stanowisko. Załączony do pozwolenia Pomorskiego Konserwatora Zabytków projekt nie przewiduje odtworzenia miejsca pamięci Polaków z Wolnego Miasta, prześladowanych i mordowanych przez Niemców. Taki brak szacunku dla bohaterów walki o polskość Gdańska jest zupełnie niedopuszczalny. Co więcej, projekt zakłada przesunięcie płyty boiska o ponad 60 m, tym samym ingeruje w to co legło u podstaw wpisania terenu historycznej KS Gedanii do rejestru zabytków — w nienaruszony od czasu międzywojennego układ urbanistycznego z boiskiem jako jego centralnym punktem.

Gdańsk pod rządami niemieckich nazistów był miejscem, gdzie szczególnie intensywnie prześladowane były mniejszości narodowe, szczególnie zaś Polacy i Żydzi. Wśród ofiar byli Polacy związany z Klubem Sportowym Gedania. W ciągu ostatnich dziesięcioleci świadomość tego faktu nie była, moim zdaniem, należycie oddawana kształtem gdańskiej przestrzeni publicznej. Dopuszczenie do realizacji projektu, w którym nie ma miejsca na pamięć heroicznych czynów Polaków jest zaś, komunikowana publicznie przez inwestora, chęć maksymalizacji zysków poprzez zabudowę mieszkaniową, może być odczytane jako kontynuacja tego niedobrego trendu.

Wierzę, że państwo polskie nie pozwoli na działania niszczące pamięć i zamazujące historyczną prawdę.

Mając powyższe na uwadze uprzejmie proszę o wszczęcie z urzędu działań zmierzających do unieważnienia wydanego pozwolenia, a do czasu zakończenia postępowania — o wstrzymanie wykonania pozwolenia na podstawie art. 47a ust. 3.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież