Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 marca 2020 13:39

Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sprawie do minister prof. dr hab. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków, napisał poseł Kacper Płażyński.


W opinii przedstawicieli środowisk domagających się odpowiedniej konserwacji zabytków będących materialnym śladem heroizmu Polaków zamieszkujących Wolne Miasto Gdańsk, projekt o którym mowa zakłada niedopuszczalną ingerencję w przestrzeń silnie symboliczną dla każdego, komu bliska jest dbałość o zachowanie narodowego dziedzictwa. Jako osoba od dawna współpracująca z mieszkańcami Gdańska w walce o uratowanie historycznych obiektów w pełni podzielam to stanowisko. Załączony do pozwolenia Pomorskiego Konserwatora Zabytków projekt nie przewiduje odtworzenia miejsca pamięci Polaków z Wolnego Miasta, prześladowanych i mordowanych przez Niemców. Taki brak szacunku dla bohaterów walki o polskość Gdańska jest zupełnie niedopuszczalny. Co więcej, projekt zakłada przesunięcie płyty boiska o ponad 60 m, tym samym ingeruje w to co legło u podstaw wpisania terenu historycznej KS Gedanii do rejestru zabytków — w nienaruszony od czasu międzywojennego układ urbanistycznego z boiskiem jako jego centralnym punktem.

Gdańsk pod rządami niemieckich nazistów był miejscem, gdzie szczególnie intensywnie prześladowane były mniejszości narodowe, szczególnie zaś Polacy i Żydzi. Wśród ofiar byli Polacy związany z Klubem Sportowym Gedania. W ciągu ostatnich dziesięcioleci świadomość tego faktu nie była, moim zdaniem, należycie oddawana kształtem gdańskiej przestrzeni publicznej. Dopuszczenie do realizacji projektu, w którym nie ma miejsca na pamięć heroicznych czynów Polaków jest zaś, komunikowana publicznie przez inwestora, chęć maksymalizacji zysków poprzez zabudowę mieszkaniową, może być odczytane jako kontynuacja tego niedobrego trendu.

Wierzę, że państwo polskie nie pozwoli na działania niszczące pamięć i zamazujące historyczną prawdę.

Mając powyższe na uwadze uprzejmie proszę o wszczęcie z urzędu działań zmierzających do unieważnienia wydanego pozwolenia, a do czasu zakończenia postępowania — o wstrzymanie wykonania pozwolenia na podstawie art. 47a ust. 3.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież