Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Piechociński u Pracodawców Pomorza

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 marca 2013 14:56

Przyjechałem na Pomorze po to, aby od was coś wymagać, powiedział wicepremier Janusz Piechociński na wstępie spotkania z przedstawicielami pomorskiego biznesu, które odbyło się 23 marca w gdańskiej siedzibie Pracodawców Pomorza.Piechociński stwierdził następnie, że musimy sobie zdać z tego sprawę, iż obecnie w świecie mamy dwie bitwy. Pierwsza rozgrywa się o energię, a druga o miejsca pracy. Pod względem gospodarczym Polska zajmuje 24 miejsce w świecie. W gospodarce obecnie rządzi kapitał międzynarodowy, a z nim trudno konkurować. Z kolei w polityce jest coraz mniej ludzi, którzy potrafią zarabiać pieniądze. Mamy też w naszym kraju bardzo niską ocenę przedsiębiorczości. Tym samym nie mamy kapitału społecznego. Według badań, tylko 13 proc. badanych pożyczyło by swoim znajomym 200 zł. Brak jest więc wzajemnego zaufania. My jako społeczeństwo budzimy się dopiero wtedy, kiedy w większości jest już za późno. Nie potrafimy myśleć i działać perspektywicznie. Przykładem tego może być choćby pakiet klimatyczny. Co też zauważa wicepremier, kiedy od niedawna znalazł się w rządzie, że panuje myślenie branżowe, a nie systemowe. Obecnie przy rosnącej globalizacji, w Polsce 75 proc. nowego ranku jest tworzone przez firmy w oparciu o obcy kapitał, a zaledwie 25 proc. o kapitał polski. Ale mamy za to aż 30 tys. absolwentów uczelni informatycznych, a więc tyle samo co o wiele od nas większe Niemcy. Tylko tylko, że my nie potrafimy ich wszystkich zagospodarować. I to w sytuacji, kiedy na koniec 2012 roku mieliśmy zarejestrowanych w Polsce 779 dużych przedsiębiorstw. No, ale jeszcze w 2012 roku był 15,5 proc. comiesięczny wzrost inwestycji, a obecnie jest zerowy. Pewnym ratunkiem są Wolne Strefy Ekonomiczne, w których też jest zachwiana proporcja, bo tylko 15 pros. stanowi kapitał polski, a 85 proc. kapitał zagraniczny. Co należy zrobić, aby do tej strefy napływał polski kapitał? Co zrobić, aby polskie stocznie więcej produkowały? Na te pytania muszą odpowiedzieć pomorscy pracodawcy.


alt


Piechociński zaznaczył, że on jest politycznym dzieckiem Solidarności. Jego głównym staraniem, jako ministra gospodarki, jest uaktywnienie tej gospodarki. Nie jest jednak łatwo być ministrem gospodarki, nie mając w ręku wszystkich instrumentów do działania. Dla ożywienia tejże gospodarki, w tym roku odbędą się 24 zagraniczne misje gospodarcze z udziałem polskich przedsiębiorców. Zacieśniane są kontakty z USA, Kanadą, Turcją, Kazachstanem i krajami Afryki.


alt


Piechociński zapowiedział, że niebawem w Warszawie odbędzie się prezentacja gospodarczych możliwości poszczególnych województw, w tym i pomorskiego. W obecności około 350 dziennikarzy marszałek Mieczysław Struk (na zdjęciu powyżej wraz z przemawiającym Zbigniewem Canowieckim, prezesem Pracodawców Pomorza) będzie miał za zadania ukazać na forum całego kraju możliwości innowacyjne, gospodarcze i naukowe gdańskiego Pomorza.


altPo takiej zapowiedzi, uczestniczący w spotkaniu przedsiębiorcy mogli zadać wicepremierowi pytania. I tak Zbigniew Śmiechowski (na zdjęciu powyżej) zapytał o trudności z realizacją inwestycji biogazowej, Bogdan Ołdakowski i Wojciech Szczepański dopytywali o nasze morskie porty, Tomasz Balcerowski o ewentualne zmianach w zamówieniach publicznych, Maciej Grabski o udogodnieniach dla firm zapewniających nowe miejsca pracy, Leszek Miazga o energii zielonej i odnawialnej. Pytano też o możliwości uruchomienia transportu wodnego na Wiśle, a Teresa Kamińska poprosiła o stanowisko rządu, co do budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej. Jeszcze inna osoba stwierdziła, że budowa takiej elektrowni w ogóle nie jest potrzebna w Polsce, bo mamy własny patent na grafen. Jest to materiał, który w ciągu 10-15 lat zrewolucjonizuje nie tylko elektronikę, ale zmieni życie ludzi. A w badaniach nad nim przodują polscy naukowcy. Jest to cud inżynierii materiałowej, tj. pojedyncza warstwa atomów węgla, którą w 2004 r. odkryli Andre Geim i Konstantin Novoselov (nagrodzeni Noblem w 2010 r.) metodą zdzierania warstwy węgla z grafitu. Jest ona do tego przeźroczysta i przepuszcza 98 proc. padającego światła. Wytrzymała 100 razy bardziej niż stal. Przewodzi ciepło i prąd z gigantyczną prędkością, nawet 200 razy szybciej niż w krzemie. A jednocześnie grafen jest giętki i rozciągliwy.


Do powyższych pytań pokrótce ustosunkował się wicepremier Janusz Piechociński, stwierdzając m.in., że wiele przecież rozwiązań gospodarczych zależy od lokalnych społeczności, a nie koniecznie od rządu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież