Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piechociński u Pracodawców Pomorza

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 marca 2013 14:56

Przyjechałem na Pomorze po to, aby od was coś wymagać, powiedział wicepremier Janusz Piechociński na wstępie spotkania z przedstawicielami pomorskiego biznesu, które odbyło się 23 marca w gdańskiej siedzibie Pracodawców Pomorza.



Piechociński stwierdził następnie, że musimy sobie zdać z tego sprawę, iż obecnie w świecie mamy dwie bitwy. Pierwsza rozgrywa się o energię, a druga o miejsca pracy. Pod względem gospodarczym Polska zajmuje 24 miejsce w świecie. W gospodarce obecnie rządzi kapitał międzynarodowy, a z nim trudno konkurować. Z kolei w polityce jest coraz mniej ludzi, którzy potrafią zarabiać pieniądze. Mamy też w naszym kraju bardzo niską ocenę przedsiębiorczości. Tym samym nie mamy kapitału społecznego. Według badań, tylko 13 proc. badanych pożyczyło by swoim znajomym 200 zł. Brak jest więc wzajemnego zaufania. My jako społeczeństwo budzimy się dopiero wtedy, kiedy w większości jest już za późno. Nie potrafimy myśleć i działać perspektywicznie. Przykładem tego może być choćby pakiet klimatyczny. Co też zauważa wicepremier, kiedy od niedawna znalazł się w rządzie, że panuje myślenie branżowe, a nie systemowe. Obecnie przy rosnącej globalizacji, w Polsce 75 proc. nowego ranku jest tworzone przez firmy w oparciu o obcy kapitał, a zaledwie 25 proc. o kapitał polski. Ale mamy za to aż 30 tys. absolwentów uczelni informatycznych, a więc tyle samo co o wiele od nas większe Niemcy. Tylko tylko, że my nie potrafimy ich wszystkich zagospodarować. I to w sytuacji, kiedy na koniec 2012 roku mieliśmy zarejestrowanych w Polsce 779 dużych przedsiębiorstw. No, ale jeszcze w 2012 roku był 15,5 proc. comiesięczny wzrost inwestycji, a obecnie jest zerowy. Pewnym ratunkiem są Wolne Strefy Ekonomiczne, w których też jest zachwiana proporcja, bo tylko 15 pros. stanowi kapitał polski, a 85 proc. kapitał zagraniczny. Co należy zrobić, aby do tej strefy napływał polski kapitał? Co zrobić, aby polskie stocznie więcej produkowały? Na te pytania muszą odpowiedzieć pomorscy pracodawcy.


alt


Piechociński zaznaczył, że on jest politycznym dzieckiem Solidarności. Jego głównym staraniem, jako ministra gospodarki, jest uaktywnienie tej gospodarki. Nie jest jednak łatwo być ministrem gospodarki, nie mając w ręku wszystkich instrumentów do działania. Dla ożywienia tejże gospodarki, w tym roku odbędą się 24 zagraniczne misje gospodarcze z udziałem polskich przedsiębiorców. Zacieśniane są kontakty z USA, Kanadą, Turcją, Kazachstanem i krajami Afryki.


alt


Piechociński zapowiedział, że niebawem w Warszawie odbędzie się prezentacja gospodarczych możliwości poszczególnych województw, w tym i pomorskiego. W obecności około 350 dziennikarzy marszałek Mieczysław Struk (na zdjęciu powyżej wraz z przemawiającym Zbigniewem Canowieckim, prezesem Pracodawców Pomorza) będzie miał za zadania ukazać na forum całego kraju możliwości innowacyjne, gospodarcze i naukowe gdańskiego Pomorza.


alt



Po takiej zapowiedzi, uczestniczący w spotkaniu przedsiębiorcy mogli zadać wicepremierowi pytania. I tak Zbigniew Śmiechowski (na zdjęciu powyżej) zapytał o trudności z realizacją inwestycji biogazowej, Bogdan Ołdakowski i Wojciech Szczepański dopytywali o nasze morskie porty, Tomasz Balcerowski o ewentualne zmianach w zamówieniach publicznych, Maciej Grabski o udogodnieniach dla firm zapewniających nowe miejsca pracy, Leszek Miazga o energii zielonej i odnawialnej. Pytano też o możliwości uruchomienia transportu wodnego na Wiśle, a Teresa Kamińska poprosiła o stanowisko rządu, co do budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej. Jeszcze inna osoba stwierdziła, że budowa takiej elektrowni w ogóle nie jest potrzebna w Polsce, bo mamy własny patent na grafen. Jest to materiał, który w ciągu 10-15 lat zrewolucjonizuje nie tylko elektronikę, ale zmieni życie ludzi. A w badaniach nad nim przodują polscy naukowcy. Jest to cud inżynierii materiałowej, tj. pojedyncza warstwa atomów węgla, którą w 2004 r. odkryli Andre Geim i Konstantin Novoselov (nagrodzeni Noblem w 2010 r.) metodą zdzierania warstwy węgla z grafitu. Jest ona do tego przeźroczysta i przepuszcza 98 proc. padającego światła. Wytrzymała 100 razy bardziej niż stal. Przewodzi ciepło i prąd z gigantyczną prędkością, nawet 200 razy szybciej niż w krzemie. A jednocześnie grafen jest giętki i rozciągliwy.


Do powyższych pytań pokrótce ustosunkował się wicepremier Janusz Piechociński, stwierdzając m.in., że wiele przecież rozwiązań gospodarczych zależy od lokalnych społeczności, a nie koniecznie od rządu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież