100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Medale Wdzięczności w 32 rocznicę Porozumień Sierpniowych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 01 września 2012 12:03


alt





Trzem osobom - rosyjskiej dysydentce Natalii Gorbaniewskiej, węgierskiemu dziennikarzowi Ákosowi Engelmayerowi i francuskiemu ekonomiście Thierry Jeantetowi, zostały wręczone Medale Wdzięczności w 32 rocznicę Porozumień Sierpniowych. Uroczystość odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku.












Medal Wdzięczności, to odznaczenie Europejskiego Centrum Solidarności. Pierwszy raz został wręczony w lipcu 2010 roku Bernardowi Kouchnerowi – ówczesnemu Ministrowi Spraw Zagranicznych Francji, współzałożycielowi organizacji charytatywnych Lekarze bez Granic i Lekarze Świata. Do tej pory Medalem uhonorowanych zostało ponad 400 osób z całego świata, m.in.: Australii, niemal wszystkich państw europejskich i USA. Przewodniczącym Kapituły Medalu Wdzięczności jest Lech Wałęsa. Należą do niej m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Mirosław Chojecki oraz Władysław Frasyniuk.



Odznaczeni to często osoby, które spontanicznie angażowały się w pomoc dla Polski. Współpracujące z podziemiem antykomunistycznym, zarówno poprzez dostawy sprzętu, jak i wsparcie polityczne. To także ludzie, którzy organizowali pomoc charytatywną, przyjeżdżając z transportami żywności, leków artykułów pierwszej potrzeby. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Medalu Wdzięczności ECS: „Zwycięstwo Solidarności byłyby znacznie trudniejsze, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z całego świata. To oni w latach 80. organizowali działające ofiarnie komitety wsparcia Solidarności i opozycji demokratycznej w Polsce. Z całego świata docierała do Polski pomoc charytatywna, pieniądze, sprzęt medyczny, poligraficzny i radiowy”.




alt



Odznaczona przez Lecha Wałęsę, byłego prezydenta RP, Natalia Gorbaniewska, to rosyjska dysydentka, poetka, dziennikarka i tłumaczka polskiej literatury. Jedna z uczestniczek legendarnego protestu na placu Czerwonym przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Za swoją działalność opozycyjną skazana przez sowieckie władze, po wielomiesięcznym śledztwie, na więzienie - najpierw w szpitalu psychiatrycznym w Kazaniu, a potem w więzieniu na Butyrkach w Moskwie. W roku 1975 została zmuszona do opuszczenia Związku Radzieckiego. Osiedliła się na stałe w Paryżu. Zaangażowana w najróżniejsze działania wspierające opozycję demokratyczną przed rokiem 1980.


Po wprowadzeniu stanu wojennego wspierała politycznie i dziennikarsko Solidarność. Promotorka tematyki polskiej w paryskim tygodniku rosyjskiej emigracji „Russkaja Myśl”. Tłumaczyła polską literaturę i publicystykę drugiego obiegu. Współpracowała z paryskim biurem Solidarności, występowała na falach paryskiego studia Radia Wolna Europa. Współpracowała również z miesięcznikiem „Kontakt”, wydawanym na emigracji przez Mirosława Chojeckiego. Od kwietnia 2005 obywatelka Polski. Za przekłady literatury polskiej nagrodzona w 1992 roku przez Polski PEN Club. Laureatka nagrody im. Jerzego Giedroycia. Przewodnicząca jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Doctor honoris causa Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. 



alt



Ákos Engelmayer, to węgierski dziennikarz, wykładowca, polityk. Jako osiemnastolatek uczestniczył w Powstaniu Węgierskim w roku 1956, skutkiem czego władze uniemożliwiły mu studiowanie na Węgrzech.  Od lat 60. studiował i pracował w Polsce. Absolwent etnografii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1970 - 1989 był szefem redakcji węgierskojęzycznego czasopisma „Polska”. Od 1977 roku jako kurier przewoził pomiędzy Polską i Węgrami m.in. pocztę od podziemnych struktur Solidarności, wysyłaną z Budapesztu do Paryża i Brukseli.  


W 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”. Jest współzałożycielem „Solidarności polsko-węgierskiej”, a także autorem licznych publikacji w polskiej i węgierskiej prasie podziemnej. 


Po upadku komunizmu został mianowany przez premiera Józsefa Antalla ambasadorem nadzwyczajnym w Polsce. Od 1992 pełnił funkcję ambasadora Republiki Węgierskiej na Białorusi, rezydując w Warszawie. Obecnie jest przewodniczącym Wspólnoty Węgierskiej w Polsce. 


Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Medalem Polonia Mater Nostra Est.


alt


Thierry Jeantet, to francuski ekonomista, doradca francuskiego rządu, jeden z orędowników idei wzajemności ubezpieczeniowej.


Współzałożyciel Solidarności Francja-Polska / Solidarite France-Pologne w grudniu 1980 roku. W latach 80. wspierał politycznie Solidarność, zaangażowany w organizację pomocy sprzętowej dla opozycji demokratycznej. Przeprowadził brawurową akcję przewozu do Polski listów poparcia francuskich polityków dla Lecha Wałęsy i działaczy Solidarności oraz oficjalnych pism do KC PZPR wyrażających oburzenie i protest wobec sposobów traktowania Solidarności przez władze komunistyczne. Do 1989 roku aktywnie uczestniczył w akcjach upowszechniających informacje o sytuacji w Polsce we Francji i w Europie.


Po wyborach w roku 1989 nie zaprzestał wspierania polskiej demokracji. Dzięki jego staraniom w Polsce odrodziła się zapomniana w okresie PRL idea wzajemności ubezpieczeniowej, która zaowocowała powstaniem pierwszego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Autor wielu książek z zakresu ekonomii społecznej.


alt

Europejskie Centrum Solidarności wypełniając misję zachowania pamięci o Solidarności i przekazania jej dziedzictwa przyszłym pokoleniom proponuje nową formułę obchodów kolejnych rocznic podpisania Porozumień Sierpniowych. Szanując wieloletnią tradycję uroczystości odbywających się 31 sierpnia, mających już swój ustalony rytm i w organizację których ECS od początku swojej działalności jest zaangażowane, proponuje rozszerzenie tej formuły o wykład wybitnej osobistości życia publicznego.


Tematem przewodnim rozważań będzie etyka solidarności i nadzieje, jakie niesie ona dla współczesności. Taką formułę uroczystości ECS rozwijać będzie we współpracy z miastem Gdańsk w kolejnych latach, szczególnie w nowej siedzibie Centrum od roku 2014. Do czasu otwarcia budynku ECS wykłady będą się odbywały w Dworze Artusa. 


alt


W roku 2012 wykład dotyczący współczesnego wymiaru solidarności, w nawiązaniu do nauki ks. Józefa Tischnera, wygłosił ks. Adam Boniecki, redaktor senior „Tygodnika Powszechnego". Na wstępie przytoczył jego fragment twórczości z 1981 roku o etyce solidarności: 


Co mówi solidarność? Człowiek jest zawsze solidarny z kimś i dla kogoś. 


A więc z kim ma być nasza solidarność i dla kogo? 


Idąc po linii tych pytań, można również pytać,

 

jakimi uczynkami i dziełami może się ona wyrażać.



alt



Wykładu przyjętego gromkimi oklaskami wysłuchało ponad 300 gości.


Wspomnijmy, że w lipcu zakończył się nabór do tegorocznej edycji Medalu Wdzięczności. Zgłoszono ponad 80. kandydatur. Co istotne, ECS czeka na zgłoszenia przez cały rok. Te z wniosków, które nie znajdą się w tegorocznej edycji zostaną rozpatrzone w terminie późniejszym. Szczegółowe informacje, formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.ecs.gda.pl/medal.



Wła-49


Zdjęcia: Włodzimierz Amerski 


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież