100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 września 2012 21:17


Tak zatytułowaną wystawę fotograficzną otwarto przy skwerze u zbiegu ul. Waryńskiego i al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu. Otworzyli ją, w ramach obchodów 32-rocznicy Porozumień Sierpniowych, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda. 


                  alt



Do zebranych około 200 osób Duda powiedział, że w dniu 31 sierpnia nie ma lepszego miejsca i czasu, aby pamiętać o ludziach Solidarności. Ludziach, którzy swoje całe życie poświęcili dla tego, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Przypomniał też o strajku, który w sierpniu 1980 r. wybuchł w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, po zwolnieniu z pracy Anny Walentynowicz, a który doprowadził do powstania „Solidarności”. Podziękował IPN-owi za przygotowanie wystawy i zakończył słowami: "Aniu, pamiętamy".




               alt




Prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział m.in.: Anna Walentynowicz nie została ministrem, nie objęła ważnych funkcji państwowych. Jej życie było w pewnym sensie prostym życiem w dobrym tego słowa znaczeniu. Ale spójrzmy na nie, jako na bardzo prostą drogę życia osoby, która zawsze szukała możliwości zrobienia czegoś wartościowego dla innych.



                        alt




Autorem wystawy jest historyk Arkadiusz Kazański z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN. Zbierając materiały do ekspozycji, spędził wiele dni w mieszkaniu Anny Walentynowicz, w którym mieszka teraz jej wnuk. Przeszukiwał prywatne archiwa złożone z kilkunastu tysięcy różnego typu dokumentów i zdjęć. 



                                  alt




Na wystawie, na 18 planszach znajdują się fotokopie różnych dokumentów pochodzących z wielu archiwów, w tym IPN, Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Kancelarii Prezydenta RP, muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych. Jest też fotokopia wydanej przez Wojewódzki Urząd do Spraw Bezpieczeństwa w Gdańsku decyzji o internowaniu działaczki, datowana na 12 grudnia 1981 roku. Możemy również zobaczyć kopię prośby napisanej odręcznie przez Walentynowicz w 1983 roku, a adresowanej do szefa Zakładu Karnego w Grudziądzu, o wydanie jej drutów w celu... naprawy sprutego swetra.


                   alt  



Gdańska wystawa jest pierwszą ekspozycję poświęconą tej postaci, przygotowaną przez instytut, twierdzi rzecznik prasowy gdańskiego IPN, Jan Daniluk. Jego zdaniem, najprawdopodobniej jest to też pierwsza wystawa IPN poświęcona w całości jednemu działaczowi Solidarności.




                                alt 


Anna Walentynowicz zaangażowała się w działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 r.  Została ona bezprawnie zwolniona ze Stoczni Gdańskiej 7 sierpnia 1980 r., co przyczyniło się do rozpoczęcia strajku. Protest doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Walentynowicz została członkinią Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. Była internowana w stanie wojennym, a następnie kilka razy aresztowana. W 1981 r. inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służb Bezpieczeństwa. Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., a pochowana na Cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu.



                                     alt




Po otwarciu wystawy, przedstawiciele IPN, :Solidarności” i delegacje Gdańska oraz województwa pomorskiego, przeszli kilkanaście metrów dalej pod tablicę ku czci Anny Walentynowicz, znajdującą się na fasadzie domu, w którym mieszkała. Tu złożyli wiązanki kwiatów.

Wystawę będzie można oglądać do 20 września. 


Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież