Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

GPEC – temat drażliwy dla prezydenta Adamowicza

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
sobota, 30 czerwca 2012 10:29

Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej planuje zwolnić kilkudziesięciu pracowników. Prezydent Adamowicz, przewodniczący Rady Nadzorczej GPEC, unika rozmowy na ten temat.
Trójmiejskie związki zawodowe nie ustają w obronie miejsc pracy dla osób zatrudnionych w sektorze produkcyjnym Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.


Rzecznik prasowy GPEC Grzegorz Blachowski planowane zwolnienia tłumaczy potrzebą usprawnienia działania zakładu, deklarując przy tym, że priorytetem firmy jest troska o klienta. Jednak przedstawiciele związków zawodowych przypominają, że tak drastyczne zmniejszenie liczby pracowników w kluczowych sektorach technicznych (eksploatacji i dyspozycji systemu) stanowi poważne zagrożenie dla systemu ciepłowniczego, a co za tym idzie zagraża także dobru osób korzystających z usług GPEC.


W 2003 r. Paweł Adamowicz sprzedał 83,66 % udziałów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej niemieckiej spółce Stadtwerke Leipzig z Lipska, a siebie w imieniu Gdańska desygnował na przewodniczącego Rady Nadzorczej GPEC. Za tymi decyzjami miały iść przede wszystkim wymierne korzyści dla miasta i jego mieszkańców, nie zaś dla samego Adamowicza. Tymczasem mimo zapewnienia sobie dodatkowego dochodu w wysokości kilkudziesięciu tysięcy rocznie, prezydent Gdańska nie potrafi zająć stanowiska w sprawie tak palącej, jak zapowiadane przez GPEC zwolnienia około 60 ( z 300) pracowników.


Miał ku temu sposobność m.in. podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Przy okazji głosowania w sprawie absolutorium, radna SLD Jolanta Banach dwukrotnie podniosła kwestię grupowych zwolnień w GPEC. Prezydent Adamowicz odparł jednak, że zwolnienia nie mają nic wspólnego z absolutorium i na tym zakończył komentarz.


Banach zapowiedziała, że upomni się o zwalnianych ludzi. Zaniepokojenie planowanymi zbiorowymi zwolnieniami wyraził też zarząd gdańskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Przewodniczący SLD w Gdańsku, Marek Formela, podkreśla,  że sytuacja w której urzędnicy zaangażowani w nadzór nad mieniem komunalnym pobierają za to dodatkowe wynagrodzenie a przy tym nie reagują na zagrożenie pozbawienia kilkudziesięciu osób miejsc pracy, jest patologiczna.
Szef gdańskiego Sojuszu domaga się wyjaśnień w kwestii zapowiadanej restrukturyzacji GPEC oraz zasiadania w radzie nadzorczej spółki byłego radnego Platformy Obywatelskiej a zarazem przewodniczącego Komisji Przetargowej Włodzimierza Machczyńskiego, mającego w radzie GPEC reprezentować nabywcę. Formela podkreśla, że jest to zachowanie haniebne z moralnego punktu widzenia i stanowi pogwałcenie wszelkich zasad etyki biznesu.


Przewodniczący gdańskiego SLD oczekuje, że Adamowicz, odpowiedzialny za niefortunną prywatyzację i jej społeczne konsekwencje, przyjmie zasadną krytykę i ustąpi ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej GPEC, a wynagrodzenie uzyskane z tego tytułu w bieżącym roku przekaże na cele dobroczynne.
Aleksandra Bełdowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 M&G 2012-07-04 21:51
To przykra sprawa. Adamowicz jako osoba, która wywiera znaczny wpływ na życie Gdańszczan, powinien poważnie potraktować temat i zająć stanowisko w tej sprawie... Jeśli ktoś nie wie jak się zachować, to przynajmniej powinien zachować się przyzwoicie :) Trzymam kciuki za tych pracowników! Dobry tekst!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież