Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk na trzy strony świata

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 lipca 2012 20:57

Punkt widokowy na poddaszu gdańskiej Wieży Więziennej  stanowi nową atrakcję turystyczną Muzeum Bursztynu, będącego Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.




Widok na Gdańsk można podziwiać z trzech okien skierowanych na wschód, zachód i północ. Południowy kierunek niestety jest niedostępny ze względu na znajdującą się tam wentylatornię.


alt


Panorama Gdańska z perspektywy 40 metrowej wysokości jest mało znana, ponieważ nigdy dotychczas nie był udostępniany szerokiej publiczności widok z okien Wieży Więziennej. Obok okien wiszą zdjęcia, tego, co można przez nie zobaczyć, z opisami najważniejszych budowli.


alt



Najpiękniejszy jest kierunek wschodni, na Główne Miasto, gdzie między innymi z bliska można przyjrzeć się posągom na Złotej Bramie, porównać wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównego Miasta, przekonać się jak długa jest ulica Długa oraz zobaczyć inne najcenniejsze zabytki Gdańska.


alt




Od strony zachodniej z góry można dostrzec dach Bramy Wyżynnej, niedawno przystosowanej na potrzeby Centrum Informacji Turystycznej. Za nią zaraz widzimy jak przebiega w obie strony główna arteria komunikacyjna Gdańska. W dali widać budynek Biblioteki Miejskiej zaś na horyzoncie wielkopłytowe budynki mieszkalne osiedla Suchanino. Z prawej strony, niemal jak na wyciągnięcie ręki, sterczy szpecący budynek LOT-u, całkowicie nie pasujący do otoczenia.


alt



Na północ rozpościera się widok na kilka gdańskich wieżowców „Zieleniaka”, „Proremu” i Hotelu Hevelius, a także dźwigów stoczniowych i kominów Elektrociepłowni. Z prawej znajduje się bryła Teatru Wybrzeże, zamykająca dużych rozmiarów Targ Węglowy.
Zdjęcia można zrobić jedynie przez szybki gdyż okiennych ram – celem bezpieczeństwa - się nie otwiera.


alt



Na poddasze prowadzi przejście zabytkową klatką schodową, bezpośrednio z ekspozycji stałej pn. „Bursztyn w biżuterii”, znajdującej się na antresoli VI piętra Wieży Więziennej.


alt



Wieża Więzienna i Katownia stanowią unikatowy w skali światowej zespół prostokątnego barbakanu, w postaci dwóch gotyckich budowli obronnych, połączonych murem (szyją).


Są one przedbramiem ul. Długiej, również dawnym wjazdem do miasta. W latach 1604-1858 znajdowało się tutaj jedno z najcięższych więzień europejskich. Kroniki nie notują jednak żadnego przypadku udanej ucieczki skazańców.


Katownia, dawniej siedziba kata, wygląda jak renesansowy pałacyk z bogato zdobionym dachem i wieżyczką. Nad wejściem do budynku znajduje się interesujący stary herb Gdańska z czasów Krzyżackich, przedstawiający dwa krzyże, jeszcze bez królewskiej, złotej korony.


Ogromna, masywna wieża Więzienna nakryta jest hełmem, zrekonstruowanym wg dawnego projektu Antoniego van Opbergena, który pod koniec XVI w. przebudował Katownię.


Bilet na punkt widokowy można nabyć w kasie Muzeum Bursztynu wyłącznie z biletem do muzeum, kosztuje dodatkowo 5 zł od osoby. Można odwiedzać go od wtorku do niedzieli.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież