Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże LIVE: 55:35
piątek, 07 sierpnia 2020 22:23
eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże LIVE: 55:35
W sobotę o godz. 14.00 w Toruniu rozpocznie się mecz eWinner Apatora ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gigantyczne zarobki prezesa gdańskich spółek

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
sobota, 21 maja 2011 11:24

Ryszard Trykosko, odpowiadający za największe inwestycje w Gdańsku, zarobił w 2010 roku ponad pół miliona złotych. Czy kwota 50 tys. złotych miesięcznie daje mu miano najlepiej zarabiającego urzędnika w Polsce?Ostatnie dni w trójmiejskich i krajowych mediach zdominowały informacje  o problemach PGE Arena. Francuzi, którzy 9 czerwca mieli rozegrać z reprezentacją Polski mecz otwarcia gdańskiego stadionu, twierdzą, że nie ma możliwości przygotowania stadionu tą uroczystość. Podobne zdanie ma policja, która na razie nie udzieliła pozwolenia na organizację tam imprez masowych.

Ryszard Trykosko, prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych, czyli miejskich spółek, które odpowiadają za największe inwestycje w Gdańsku, może jednak spać spokojnie. Według jego oświadczenia majątkowego, w 2010 roku zarobił on… 560 tys. zł (czyli ponad 46 tys. zł mies.). Prezes nie zaznaczył, czy jest to kwota brutto czy netto, lecz biorąc pod uwagę obniżenie zarobków w spółce BIEG o ok. 23 proc. w porównaniu do roku 2009, można wnioskować, że mowa o zarobkach „na rękę”. To oznacza, że Trykosko może zarabiać ponad 700 tys. zł brutto. Aktualizacja: Szczęśliwie dla podatników z informacji otrzymanych 25 maja wynika, że podane przez prezesa kwoty dotyczą wynagrodzenia brutto.

Trykosko już w 2009 roku mógł się pochwalić bardzo wysokimi zarobkami, choć i tak były one dużo mniejsze – 424 tys. zł. Skąd więc taka podwyżka? Wtedy był on tylko prezesem BIEG. Jednak w marcu 2010 r., by „przyspieszyć gdańskie przygotowania do Euro” prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mianował Trykoskę również prezesem GIK.

Władze gdańska zapowiadały wtedy, że nowe obowiązki prezes będzie spełniać w ramach aktualnej pensji. Teraz już wiadomo, że to nieprawda. W GIK-u Trykosko zarobił 238 tys. zł. Co więcej, jest to kwota naliczana od połowy marca, więc roczne zarobki w tej spółce sięgają prawie 300 tys. zł - tyle samo co w BIEG-u. W takim wypadku jego roczne przychody rosną do ok. 610 tys. zł (czyli ok. 52 tys. zł mies.)

Do zarobków na etacie bogaty urzędnik dołożył też skromne - jak na niego - przychody z Izby Inżynierii Budownictwa (21 575 zł) oraz Politechniki Gdańskiej (umowa o dzieło – 2 100 zł).

Trykosko jest prawdopodobnie najlepiej zarabiającym urzędnikiem w Polsce. Dla porównania, prezydent Adamowicz – drugi z najbogatszych włodarzy polskich miast, po Hannie Gronkiewicz-Waltz, – zarobił w 2010 r. „zaledwie” 302 tys. zł. (z czego 109 tys. zł z tytułu o pracę).

Ryszard Trykosko jest prezesem BIEG-u od 2008 roku.  Wówczas media wytykały mu, że kilka lat wcześniej doprowadził do bankructwa firmę budowlaną Nordbud SA. Ostatecznie sprzedał ją z pięciomilionowym długiem. To jednak nie przekonało prezydenta Adamowicza, który zawsze zapewniał, że Trykosko jest wybitnym specjalistą branży budowlanej.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #5 ec 2011-05-22 13:39
Cytuję Królik:
Redakcja powinna poczytać nieco aktów prawnych, regulujących działanie samorządu terytorialnego. Byłoby to z korzyścią dla poziomu merytorycznego publikacji.


A co tam takiego ciekawego jest że zmieniłoby sens publikacji? Informacja, że 560 000 złotych to wcale nie tak dużo?
Cytować
 
 
+1 #4 pawel 2011-05-22 07:37
trykosko to nie urzednik,to menago,ktory tylko wydaje gdanskie pieniadze,a nie musi zarabiac
Cytować
 
 
+1 #3 Królik 2011-05-22 04:22
Redakcja powinna poczytać nieco aktów prawnych, regulujących działanie samorządu terytorialnego. Byłoby to z korzyścią dla poziomu merytorycznego publikacji.
Cytować
 
 
0 #2 p 2011-05-21 16:54
Największe w polsce. Dobrze, ze sie stąd wyprowadzam bo już sie żygać chce. Mam dosyć pacenia podatków. A wy biedne ludziki dalej sobie tu siedzcie
Cytować
 
 
+4 #1 budyń 2011-05-21 14:37
trykosko to chluba pzpr,a chluba pzpr to majątek PO - by ludziom budynia zyo sie lepiej,skandal jakich malo,a stadionu niet
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież