Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Do wygrania imitacja 4 kg sztabki złota

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 13 lipca 2013 16:12

Imitację 4 kg sztabki złota o długości 26 cm, szerokości 11 cm i wysokości 5 cm, można wygrać w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Konkurs trwa od 11 lipca do 21 lipca 2013 roku. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pięć pytań znajdujących się na stronie www.mhmg.pl/konkurs.


MHMG proponuje udział w konkursie związanym z aktualnie prezentowaną wystawą ,,Życie miasta w cieniu wojny i wielkiej polityki czyli Wolne Miasto Gdańsk 1807-1813/1814’’, która do końca tego roku prezentowa będzie w Ratuszu Głównego Miasta.


alt


Laureat konkursu otrzyma imitację pozłacanej sztaby złota z herbem Napoleona Bonaparte, która jako jedyna zachowała się ze skarbu wyrzuconego przez załogę brytyjskiego okrętu podczas Bitwy Morskiej stoczonej na wysokości Twierdzy Wisłoujście.


alt


Na początku lipca Muzeum Historycznego Miasta Gdańska już po raz trzeci zorganizowało inscenizację historyczną pod nazwą „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście”. W tegorocznej edycji około 7 tys. zgromadzonych widzów mogło podziwiać trzy galeony oraz dwustu rekonstruktorów z Czech, Litwy i Polski, Fabuła inscenizacji oparta została na próbie wdarcia się w 1807 roku brytyjskiego okrętu do opanowanego przez Francuzów i Polaków Gdańska, w celu przejęcia złota pozostawionego w grodzie przez Napoleona Bonaparte. Szyki pokrzyżowała Brytyjczykom Twierdza Wisłoujście. Podczas kontroli celnej załoga Twierdzy odkryła, że okręty pierwotnie płynące pod holenderską banderą, są tak naprawdę brytyjskie. Doszło do starcia pomiędzy załogą Twierdzy, a okrętami nieprzyjaciela. Rozpoczęła się głośna strzelanina z karabinów i armat. Oddano 400 strzałów z armat trzy funtowych i jedno funtowych, Dowódcami artylerii byli: Adam Rytwiński na Czarnej Perle, Piotr Czerpak na Bastionie Furta Wodna, Krzysztof Stryjski na Reginie oraz Piotr Kaczmarski na Bastionie Artyleryjskim. Koordynatorem ostrzału artyleryjskiego Twierdzy Wisłoujście był Remigiusz Pacer.


alt


Jak nam powiedział Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG, zużyto na tą morską bitwę ponad 60 kg dymiącego prochu.
Twierdza Wisłoujście po raz kolejny zatriumfowała nad nieprzyjacielem. Okręt, który próbował ujść ze skarbem został zmuszony do haniebnej ucieczki i porzucił swój łup na dnie Wisły. Niemniej jednak zdołano uratować jedną, jedyną sztabkę złota. I właśnie o tę sztabkę można teraz zawalczyć w ogłoszonym przez muzeum konkursie.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież