Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Na Pomorzu miliony na auta służbowe

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 17 lipca 2013 09:10

Trzy główne urzędy Gdańska i Pomorza - Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miejski w Gdańsku wydają rocznie ponad 2 miliony złotych na służbowe samochody.


Obecnie w Polsce użytkowanych jest około 800 tys. samochodów służbowych. Niedawno wrócił pomysł, by pracownicy płacili podatek od korzystania z samochodów służbowych. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, by podatek był zryczałtowany. Ten pomysł podchwyciło Ministerstwo Finansów, a Komitet Rady Ministrów przyjął nawet stosowny projekt założeń.


Naszą redakcję zainteresowało jednakże, ileż to samochodów służbowych posiadają niektóre gdańskie urzędy, firmy i uczelnie. Aby to ustalić, zwróciliśmy się ze stosowną prośbą. Zapytaliśmy, ile takich pojazdów służbowych funkcjonuje, komu one służą i jaki jest koszt ich utrzymania, tj. eksploatacja i wynagrodzenie kierowców?


* Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego Roman Nowak odpowiedział nam, że Pomorski Urząd Wojewódzki aktualnie użytkuje 20 pojazdów służbowych. Są one wykorzystywane przez kierownictwo Urzędu oraz pracowników do realizacji statutowych zadań administracji rządowej w województwie. W PUW w Gdańsku zatrudnionych jest 9 kierowców. Zsumowane wynagrodzenie brutto wszystkich kierowców wynosi 33 524, 60 zł miesięcznie.
Koszt utrzymania samochodów służbowych PUW w Gdańsku za rok 2012 wyniósł blisko 450 tys. zł.


altRzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Małgorzata Pisarewicz, tak nam odpowiedziała: Informuję, że urząd dysponuje szesnastoma pojazdami służbowymi, w tym trzy są użytkowane na podstawie umowy leasingu. Wymienione pojazdy wykorzystywane są do celów służbowych. Uprawnionymi do korzystania z pojazdów służbowych (zgodnie z Zarządzeniem Nr 21/2012 Marszałka Województwa Pomorskiego z dnia 13 kwietnia 2012 roku w sprawie korzystania z samochodów służbowych przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego) są: zarząd województwa, przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmiku województwa, skarbnik województwa, dyrektor generalny urzędu, sekretarz województwa i ich zastępcy, dyrektorzy departamentów i ich zastępcy oraz w uzasadnionych przypadkach także inni pracownicy Urzędu. Średni koszt utrzymania (eksploatacji tj. ubezpieczenia i paliwa) jednego pojazdu stanowiącego własność urzędu wynosi 1.900 zł., natomiast średni koszt utrzymania pojazdu będącego przedmiotem umowy leasingu wynosi 2.340 zł. Przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie kierowcy z ryczałtem wynosi 3.770 zł brutto, natomiast bez ryczałtu wynosi 2.900 zł brutto.


Jak pomnożymy 16 pojazdów służbowych przez średnią 2 tyś zł miesięcznego utrzymania pojazdu i średnią 3,5 tys. zł wynagrodzenia kierowcy, suma wynosi  82 tys. zł miesięcznie. Pomnożywszy przez 12 miesięcy wychodzi na to, że utrzymanie roczne 16 pojazdów pomorskiego urzędu marszałkowskiego kosztuje podatnika 984 tys, złotych, a więc prawie milion złotych.


alt

Co o kosztach aut służbowych ma do powiedzenia marszałek pomorski Mieczysław Struk (na zdjęciu powyżej)?


* Antoni Pawlak, Rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12 napisał, że aktualnie Urząd posiada 12 samochodów (samochody osobowe, busy, pickupy). Samochody służbowe służą do realizacji zadań Urzędu. Dostępne są dla wszystkich pracowników w uzasadnionych przypadkach.

Głównie samochody wykorzystywane są do przeprowadzania wizji lokalnych przeprowadzanych przez Wydział Środowiska, Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytów, Wydział Gospodarki Komunalnej oraz do dostarczania korespondencji i zaopatrzenia pomiędzy jednostkami Urzędu i Miasta. Pierwszeństwo do korzystania mają Przewodniczący Rady Miasta, Prezydent, Zastępcy Prezydenta, Sekretarz, Skarbnik. W roku 2012 koszty brutto eksploatacji samochodów łącznie z wynagrodzeniem kierowców wyniosły 634 073, 00 zł.

W koszt eksploatacji zostały wliczone koszty paliwa, mycia, napraw samochodów oraz ich ubezpieczenie. Średnio miesięcznie koszt utrzymania 12 samochodów kształtował się na poziomie 52 839, 00 zł

* Z wyższych uczelni odpowiedział nam jedynie Jarosław Wasielewski, specjalista ds. promocji Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: - W odpowiedzi na poniższe zapytanie informuję, iż ASP w Gdańsku posiada na stanie jeden samochód dostawczy o ładowności do 3,5 tony, który służy wszystkim pracownikom i studentom uczelni do transportu prac, wyposażenia itp. Miesięczny koszt jego utrzymania to ok. 700 zł.


* Na nasze powtórne zapytania nie odpowiedziała nam Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański.


* Rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Andrzej Juźwiak napisał, ze w Morskim Oddziale Straży Granicznej funkcjonuje 228 pojazdów służbowych, które służą funkcjonariuszom Straży Granicznej do wykonywania przez nich czynności służbowych. W opinii Wydziału Ochrony Informacji Niejawnych MOSG udostępnienie informacji na temat kosztów utrzymania pojazdów służbowych uzależnione jest od wykazania przez wnioskodawcę szczególnie istotnego interesu publicznego, bowiem informacja taka ma charakter informacji publicznej przetworzonej (zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej).


* Kilkakrotnie zwracaliśmy się z taką samą prośbą do Marcina Zachowicza, szefa biura prasowego Rafinerii Gdańskiej Grupy Lotos. Niestety mimo długiego oczekiwania żadnej odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Udało nam się jedynie ustalić, że do dyspozycji prezesa zarządu Grupy Lotos Pawła Olechnowicza są dwa samochody służbowe marki audi A8.


altRobiąc klasyfikację pod względem rocznych wydatków na utrzymanie i eksploatację samochodów służbowych, najwięcej, bo aż 984 tys. zł za 16 pojazdów płaci pomorski urząd marszałkowski. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Urząd Miejski w Gdańsku z kwotą 634 073, 00 zł, za utrzymanie 12 pojazdów, a trzecie miejsce Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, który za rok 2012 na utrzymanie najwięcej, bo aż 20 samochodów służbowych, wydał... jedynie 450 tys. zł.


Sumując wydatki tylko tych trzech głównych urzędów wychodzi roczna suma bagatela... 2 068 000 zł za utrzymanie łącznie 48 samochodów służbowych.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 asdasd 2013-07-17 10:50
New Saints FC - Legia Warszawa w HD bez zacięć za darmo !
Transmisja na :: http://kfd.pl/s/4rwd
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież