„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Bezpieczeństwo na gdańskich kąpieliskach

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 czerwca 2012 20:32

Miesiąc wcześniej, bo już od czerwca, ruszył w tym roku sezon kąpieliskowy w Gdańsku. A to z tego względu, ponieważ w związku z piłkarskimi mistrzostwami w piłce nożnej należy się spodziewać znacznego zainteresowania przyjezdnych kibiców odwiedzinami naszych plaż.Dlatego też Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku – jak twierdzi jego dyrektor Leszek Paszkowski - administrator kąpielisk morskich, uruchomił program „Plaża 2012”. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku nad morzem podczas Euro 2012, przy zastosowaniu innowacyjnych form ratownictwa i najlepszego sprzętu. Koordynację działań ratowniczych w tym okresie będzie realizował Miejsko-Wojewódzki Sztab Operacyjny oraz Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR.


altI tak kąpieliska w Jelitkowie, Brzeźnie oraz Stogach będą w tym sezonie funkcjonowały w ramach Błękitnej Flagi. Ten fakt ma duże znaczenie w związku z kibicami i turystami, którzy przybędą do nas w czerwcu obejrzeć mecze turnieju Euro 2012, a przy okazji odpocząć nad morzem.
Gdańsk, jako Miasto Gospodarz będzie mógł się pochwalić nie tylko pięknymi, ale także czystymi i bezpiecznymi plażami, ale także urokliwą przystanią żeglarską w sercu Starego Miasta. Będzie to najwyższy światowy poziom, którego będzie można doświadczyć nie tylko podczas piłkarskiego święta.


altBezpieczeństwa nad morzem będzie strzegło ponad 110 osób /ratownicy, lekarze, ratownicy medyczni, wolontariusze/. Co istotne, plaże będą pilnowane również w nocy. Całodobowe patrole ratownicze będą miały do dyspozycji skuter z noszami pływającymi, łodzie motorowe i specjalistyczne kajaki morskie. Do ich zadań będzie też należało zabezpieczenie akwenów niestrzeżonych.


alt


Dołączą do nich ratownicy medyczni i wolontariusze. Powstaną dwa zespoły, w których skład wejdą łódź motorowa, dwóch ratowników oraz Pies Ratownik. Patrole będą funkcjonować we współpracy z jednostkami WOPR z Sopotu i Gdyni oraz innymi służbami ratowniczymi. W przypadku sprzyjającej pogody, w ciągu dnia plaże będą patrolowane przez Ratownika Pilota na paralotni, funkcjonującego w ramach PPG Rescue System. Dostępna będzie również całodobowa pomoc lekarska, w tym namiot medyczny na plaży w Brzeźnie, wyposażony m.in. w defibrylator AED.
Łączna długość zabezpieczenia wynosi 24 km. Całe wybrzeże Gdańska, to: 2 strefy, 4 akweny /strefa zachodnia od granicy z Sopotem do Nowego Portu, strefa wschodnia od Stogów do Sobieszewa/, 3 patrole w strefie zachodniej, 1 patrol w strefie wschodniej. Dwa centra koordynacji oraz stacjonarne punkty medyczne są usytuowane na Molo Gdańsk Brzeźno oraz na Stogach.


Namiot medyczny /z AED/ znajduje się na Molo Gdańsk-Brzeźno.
Zostało wydzielonych 6 kąpielisk, 12 stanowisk ratowniczych, 1200 mb strzeżonej linii brzegowej.


altDo dyspozycji ratowników jest 8 łodzi motorowych, 6 morskich kajaków ratowniczych, 2 skutery wodne i 2 paralotnie oraz torby medyczne /R0 – 20 szt., R1 – 11 szt./ i wózek-amfibia dla niepełnosprawnych. Venue plaże obejmuje swym zasięgiem drogi śródlądowe oraz raportowanie Sopotu i Gdyni.


altPlaże zostały oznakowane piktogramami oraz informacjami dla kibiców w języku angielskim. Tablice przedstawiają podstawowe zasady zachowania się na plaży. Przygotowano udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowane zostały kładki ułatwiające dostęp do wody i plaży, a także wózek-amfibia umożliwiający bezpieczną kąpiel osobom niepełnosprawnym.


W ramach zabezpieczenia plaż na szczególną uwagę zasługuje współpraca z Pomorskim WOPR.
Ponadto MOSiR w Gdańsku współpracuje z: Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR, Miejskim WOPR w Gdańsku, Gdańskim WOPR, Sopockim WOPR, Służbą Poszukiwawczo-Ratownicza SAR. W projekcie Plaże 2012 bierze również udział karetka wodna. Nawiązana została także współpraca z pozarządowymi organizacjami ratowniczymi, które zaangażują do plażowych patroli ratowników z psami.


Zostały przećwiczone symulowane zdarzenia, jakie mogą zdarzyć się podczas zwiększonej obecności osób wypoczywających na plażach podczas turnieju Euro 2012. Wypracowano procedury operacyjne oraz łączności. Skupiono się na unifikacji działań, np. sposobu przekazywania poszkodowanego na pokład karetki wodnej, czy z quada do karetki pogotowia.


altMOSiR w Gdańsku – jak powiedział nam jego rzecznik prasowy Grzegorz Pawelec - przeprowadził serię wewnętrznych ćwiczeń, które obejmowały testy systemu łączności. W ciągu całego sezonu letniego wykorzystywane będą innowacyjne metody i systemy ratownictwa, będące efektem długofalowego programu szkolenia kadr, realizowanego przez MOSiR wspólnie ze stowarzyszeniem Lifeguard Gdańsk.


Partnerem technologicznym MOSiR w Gdańsku jest Polkomtel sp. z o.o, operator sieci Plus, który zapewnia ratownikom łączność, sprzęt komputerowy wraz z dostępem do najszybszego mobilnego internetu LTE oraz wspólnie z firmą HTC sprzęt telekomunikacyjny.


Plus współpracuje ze służbami ratowniczymi od ponad 15 lat oferując im zarówno wsparcie technologiczne, przekazując środki finansowe na niezbędny sprzęt ratowniczy oraz współorganizując imprezy z zakresu edukacji i profilaktyki bezpiecznego wypoczynku. Najważniejszym elementem jest stworzony we współpracy ze służbami ratowniczymi Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe nad
wodą i w górach, gwarantujące szybkie i profesjonalne prowadzenie akcji ratowniczych oraz ich sprawną koordynację. Warto zapamiętać numer ratunkowy nad wodą  - 601100100.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież