Pomorscy outsiderzy - poniżej 200 głosów » (Nie)sejmowi outsiderzy. Tych, którzy wygrali wybory parlamentarne jest zdecydowanie mniej niż tych,... Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w...
Reklama
Pomorscy outsiderzy - poniżej 200 głosów
środa, 23 października 2019 15:16
Pomorscy outsiderzy - poniżej 200 głosów
(Nie)sejmowi outsiderzy. Tych, którzy wygrali wybory parlamentarne je ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wiecha na nowej siedzibie Neofilologii UG

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 czerwca 2012 13:59

Uroczystość zawieszenia wiechy na nowej siedzibie Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 4 czerwca z udziałem władz centralnych, wojewódzkich i miejskich.Uroczystość poprowadził rektor uczelni prof. Bernard Lammek, który powiedział min. iż nowe siedziby wydziałów kampusu, które w ostatnich latach tak szybko powstają, nie tylko zapewniają dobre warunki pracy nauczycielom akademickim i studentom, ale są także szansą, aby przyciągnąć do Trójmiasta studentów z innych regionów Polski i zagranicy. Jest bowiem tworzona możliwość prowadzenia badań naukowych w nowoczesnych laboratoriach i kształcenia na najwyższym poziomie.


alt


Obecny na uroczystości Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (na zdjęciu z lewej obok rektora), wyraził przekonanie, że jak się chce, to można cel osiągnąć, a wydane na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego pieniądze to dobra inwestycja w przyszłość. Uczelnia ta, jako jedna z najważniejszych instytucji naukowo-edukacyjnych Pomorza, posiadającego dobrych gospodarzy, dzięki tak szybkiemu rozwojowi ma szansę stać się perłą wśród polskich uniwersytetów i umocnić swoją pozycję wśród liderów.


altMarszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, podkreślił znaczącą rolę Uniwersytetu Gdańskiego w rozwoju województwa pomorskiego i stwierdził, że sukces gospodarczy mogą nam zagwarantować profesjonalnie wykształcone kadry, te zaś można kształcić jedynie w nowoczesnych warunkach, a  zapewnia je właśnie się rozbudowujący Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki też temu, uczelnia ta być może nie będzie odczuwała niżu demograficznego młodzieży jaki aż w 25 procentach czeka nas w 2020 roku. Uczelnia obecnie jest  objęta sześcioma projektami unijnymi, a dotychczas przyznano jej 32 mln zł dotacji. Marszałek podkreślił też ogromną rolę poprzedniego i obecnego rektora w rozbudowie tej uczelni. Życzył pracownikom i studentom satysfakcji z realizacji planów inwestycyjnych oraz życzył, aby UG stał się najjaśniejszą gwiazdą
wśród uniwersytetów polskich.


alt


Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jacek Guliński przeczytał list przesłany przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbarę Kudrycką, która podkreśliła w nim, że znaczącym sukcesem UG jest dostosowywanie infrastruktury badawczo-rozwojowej uczelni do wymogów współczesności.
Poprzedni rektor, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa przypomniał o roli humanistyki w rozwoju nauki i o tym, że na zbudowanym w 1970 roku Wydziale przypada obecnie na jednego studenta zaledwie 1,84 metra kwadratowego. Wydział ten zajmuje 7 miejsce w Polsce, trzecie na UG, zatrudniając 83 profesorów i kształcąc m.in. 300 doktorantów. – Czasami jednak marzenia się spełniają, nowy gmach dla neofilologii z salą teatralno-koncertową, pozwoli na lepszy rozwój Wydziału i umożliwi otwieranie nowych kierunków, takich jak sinologia czy arabistyka – dodał dziekan.


altW uroczystości udział wzięli także Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski, Wicewojewoda Michał Owczarczak, przedstawiciele głównego wykonawcy nowego gmachu neofilologii z Aleksandrem Jonkiem, prezesem spółki Polimex Mostostal S. A. na czele oraz architekci budynku – Jerzy Wolski, Jarosław Rawerski i Jarosław Ambroszkiewicz z biura projektowego Wolski Architekci.


altJak wyjaśnia dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, umowa na tą inwestycję została podpisana 12 lipca 2011 roku. Wykonawcą wybranym w przetargu nieograniczonym, została firma POLIMEX-MOSTOSTAL Spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie. Dokumentację projektową wykonało biuro projektowe Wolski Architekci Sp. z o.o. z Gdyni – zwycięzca konkursu architektonicznego.

W ramach całej inwestycji powstanie obiekt z wydzielonymi częściami: neofilologiczną i niezależną administracyjną o łącznej powierzchni całkowitej 23,5 tys. m kw. Powierzchnia całkowita części przeznaczonej dla neofilologii wyniesie ok. 16 tys. m kw. W czterokondygnacyjnej części obiektu, przeznaczonej dla neofilologii, będą się mieściły m.in.: Instytuty Anglistyki,  Filologii Germańskiej, Filologii Romańskiej, Filologii Wschodniosłowiańskiej, Katedry Filologii Klasycznej,   Skandynawistyki, Slawistyki oraz pomieszczenia administracyjne. Znajdą się tam nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, sale komputerowe, a także centrum e-learningowe Budynek wyposażony będzie w nowoczesne technologie i urządzenia (np. systemy do tłumaczeń translatorycznych, kabiny symultaniczne), a także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstanie nowego budynku pozwoli na uruchomienie nowych kierunków i specjalności, takich jak np. sinologia oraz umożliwi zwiększenie naboru na studia stacjonarne.


Planowany termin zakończenia budowy gmachu neofilologii to 31 października 2012 roku, natomiast budynku administracji centralnej – 30 czerwca 2013 roku. Koszt według umowy robót budowlano-montażowych całej inwestycji wynosi prawie 77 milionów złotych, z czego koszt prac związanych z budową budynku neofilologii to prawie 52 miliony złotych.


Budowa nowego gmachu neofilologii jest dofinansowana kwotą 23 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007- 2013, osi priorytetowej 2 Społeczeństwo wiedzy. Pozostała część wydatków zostanie sfinansowana z rezerwy celowej budżetu państwa jako wkład własny inwestycji finansowanych ze środków UE.


Budynek administracji centralnej będzie niezależną częścią i stanowi odrębne zadanie inwestycyjne, finansowane z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonego na inwestycje oraz dochodów własnych uczelni (przede wszystkim pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości UG, z których przeniosły się jednostki UG do nowych budynków). W budynku administracji centralnej znajdzie się, nowoczesne ogólnouczelniane archiwum o klasie archiwum państwowego, Ośrodek Informatyczny UG, kwestura, pomieszczenia dla zespołu rektorskiego oraz innych działów merytorycznych administracji centralnej, jak również sale szkoleniowe, konferencyjne i zaplecze kuchenno-cateringowe.


altUroczystość zakłóciły okrzyki grupki zgromadzonych studentów i pracowników uczelni z transparentami o hasłach „Wiedza nie jest towarem” czy „Odzyskaj edukację”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież