Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Będzie spór zbiorowy w GPEC? Nawet w czasie pandemii zysk najważniejszy

Ocena użytkowników: / 44
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 czerwca 2020 16:33

Nie wolno wykorzystywać traumatycznych doświadczeń pandemii do zwiększania zysków i dezorganizacji pracy kosztem pracowników – uważają związkowcy z Grupy GPEC.


- Okres pandemii jest wykorzystywany do obniżenia kosztów działalności firmy, w celu wypracowania jeszcze większego zysku - alarmują związkowcy w liście do prezydent Miasta Gdańska, zarządów LVV i Stadtwerke Leipzig GmbH oraz Rady nadzorczej spółki. O ile żądania nie zostaną spełnione związkowcy z NSZZ „S” oraz ze ZZ Pracowników Energetyki Cieplnej grożą sporem zbiorowym i wnoszą o odwołanie zarządu GPEC.


Zarząd Grupy GPEC, którego większościowym właścicielem jest komunalny holding z Lipska (Saksonia), postawił sobie za cel wypracowanie po raz kolejny wielomilionowego zysku na rzecz mieszkańców tego wschodnioniemieckiego miasta. Cel ten, w opinii nie tylko związkowców, jest trudniej osiągalny, gdyż nomen omen mrożenie gospodarki w czasie pandemii COVID-19, zaszkodziło też producentom ciepła.


Zarząd planuje więc rewolucję w organizacji pracy, wprowadzenie na stałe pracy zdalnej (telepracy) i zmiany zakresów obowiązków oraz zmiany stanowisk pracy. Pracownicy biurowi Grupy są bowiem namawiani do podpisywania porozumień o telepracy.
Związkowców zaniepokoiła skala planowanej telepracy, która miałaby objąć około 250 osób, pracowników biurowych GPEC i GPEC System oraz dochodzące wiadomości o planach wyzbycia się części majątku.


Dla powracających do pracy wskazano dwie inne lokalizacje w Gdańsku. Jednak te lokalizacje pomieszczą 50 osób. A co z resztą objętych telepracą, dla których nie będzie możliwości powrotu do pracy w biurze?


Jak się dowiadujemy, by poprawić wyniki finansowe, zarząd GPEC nosi się z zamiarem sprzedaży lub wydzierżawienia nieruchomości przy ul. Białej i ul. Brzozowej oraz przerzuceniem części koszty działalności przedsiębiorstwa na pracowników.


Zarząd GPEC 22 maja br. przekazał związkom zawodowym działającym w Grupie GPEC informację o planowanym wprowadzeniu do regulaminu pracy „telepracy”. Jako powód podano zaplanowane oszczędności w wysokości… 1,5 mln złotych. To prawie tyle, ile wynosiła w 2018 roku gaża członków zarządu Grupy GPEC (1,2 mln zł).


Związkowcy alarmują też, że od początku 2020 roku mają miejsce zwolnienia pracowników, za powód podając likwidację stanowiska pracy. Wśród osób zwolnionych było min. 3 członków NSZZ „Solidarność”. Przy czym odbyło się to bez poinformowania organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność”, co jest złamaniem kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych.


Dlatego też związki zawodowe działające w Grupie GPEC wystosowały pisma do prezydent miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, do zarządu GPEC i do zarządu holdingu LVV.


Jaka jest wartość spółki? Jest niebagatelna. Przypomnijmy, że dwa lata temu 185 milionów euro zaproponowane przez Polską Grupę Energetyczną za niemieckie większościowe udziały w GPEC okazało się dla lipskiego ratusza za mało za tak dochodowe przedsiębiorstwo. Powód? Gigantyczna dywidenda wpływająca rok w rok do miejskiej kasy Lipska i perspektywa wzrostu zysków.


Niemcy wiedzą, że nie wyzbywa się sfery usług komunalnych na rynku pozbawionym konkurencji. Tej wiedzy zabrakło gdańskim włodarzom, gdy sprzedawali przedsiębiorstwa komunalne Francuzom (SNG) i Niemcom (GPEC).


Gdańszczanie co roku zasilą komunalne usługi w Lipsku kwotą oscylującą wokół 14 milionów euro. Tyle uzyskuje komunalna Stadtwerke Leipzig GmbH (część komunalnego holdingu LVV Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH, którego roczne obroty przekraczają 4 mld euro) "czystej" gotówki z dywidendy.


Jak zauważyli wówczas lipscy publicyści na łamach Leipziger Volkszeitung branża energetyczna prawie nie opłaca się Stadtwerke... w Lipsku, bo marże są zbyt niskie. Opłaca się zaś w Gdańsku.


Niemcy kupili przed szesnastu laty większościowy pakiet GPEC (83 proc.) za 183,8 mln zł, czyli równowartość 42 mln euro. To mniej niż wyniosła dywidenda dla Lipska z trzech ostatnich lat.


Oberbürgermeistr Burkhard Jung (SPD) może być zadowolony z pozytywnych dla mieszkańców jego miasta skutków transakcji w Gdańsku. Rentowność sprzedaży ciepła Pomorzanom jest wysoka i rośnie. Nadal odkręcając kurek z ciepłą wodą i zawór termostatu przy grzejniku c.o. mieszkańcy Gdańska i innych pomorskich miast, sponsorują Saksończykom bilety na baseny i na komunikację miejską, Handball-Club Leipzig, FC Lokomotive Leipzig i Red Bull Arenę. W Gdańsku, Sopocie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Pelplinie spółka Stadtwerke Leipzig od dawna zaopatruje w ciepło znacznie więcej osób niż nad Pleiße i Elsterą.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież