Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi II?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 27 maja 2020 17:49

Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla oddania hołdu Janowi Pawłowi II radni PiS złożyli autopoprawkę w której zawarte są propozycje klubu PiS oraz treści proponowane przez Koalicję Obywatelską i Wszystko dla Gdańska. - Nasz projekt jest projektem kompromisowym - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


18 maja radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, w którym przypominali jego rolę w historii Gdańska, Pomorza, Polski i świata. Kluby koalicji rządzącej Gdańskiem treść proponowaną przez radnych PiS odrzuciły.
- Przedstawiliśmy naszą propozycję oświadczenia Rady Miasta Gdańska dla uczczenia, oddania hołdu wielkiej postaci jaką był Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II, dla Gdańska, dla gdańszczan, dla Solidarności, dla Polski, dla Europy i dla świata - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska. - W związku z tym, że całą treść naszego stanowiska pozostałe kluby w Radzie Miasta Gdańska wycięły i wstawiły czy będą próbowały wstawić swoją treść zaproponujemy kompromisowe stanowisko, które połączy oba projekty uchwał, a więc będą w nim elementy z naszego projektu, jak i propozycje pozostałych klubów. Nasz projekt jest projektem kompromisowym

AUTOPOPRAWKA
Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
do projektu oświadczenia podjętego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły- papieża Jana Pawła II

Treść począwszy od słów:” W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły-Jana Pawła II Rada Miasta Gdańska” do słów: „ wystawiając Karolowi Wojtyle- Janowi Pawłowi II najpiękniejszy pomnik. My, gdańszczanie.” – zastępuje się następującą treścią:

„W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły-Jana Pawła II Rada Miasta Gdańska wyraża najwyższy szacunek i wdzięczność temu wielkiemu Polakowi: patriocie, poecie, dramatopisarzowi, filozofowi i papieżowi – człowiekowi, któremu nieobce były sztuka i nauka, praca i cierpienie, patriotyzm i wspólnota międzynarodowa, humanizm i duchowość, temu, który podczas swoich dwu wizyt w Gdańsku wytyczył drogi wartości i działania nie tylko naszemu miastu, ale i całej Ojczyźnie, Europie, a nawet światu.

Jan Paweł II był wizjonerem. Mówił o poszanowaniu tożsamości i odczytywaniu historii przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość. Nieprzypadkowo pierwszym miejscem odwiedzonym w Gdańsku, wybranym na spotkanie z młodzieżą, było Westerplatte. Młodzi usłyszeli tam: „Przyszłość Polski zależy i musi od Was zależeć. To jest nasza Ojczyzna, to jest nasze »być« i nasze »mieć«. I nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość […] nie zależała od nas”. Te słowa zawsze pozostaną aktualne, bo kształtowanie przyszłości – także naszej „małej ojczyzny” oraz dążenie do integracji wartości wyznawanych dawniej i dziś to jednocześnie „jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można »zdezerterować«”.

Jan Paweł II był wzorem poszanowania życia człowieka i wszystkiego, co jemu służy. W Bazylice Mariackiej spotkał się z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i umierającymi oraz ich opiekunami i służbą medyczną. Z uznaniem mówił o gdańskim hospicjum, „które podjęło swą służbę w Gdańsku i promieniuje na inne miasta”. Mówił o cierpieniu jako tajemnicy, szczególnie cierpieniu niezawinionym. Dziś musimy zdać egzamin z tych słów, kiedy zmagamy się z niewidzialnym wrogiem, ale też kiedy widzimy, z jaką łatwością podejmuje się decyzje o skróceniu bądź odebraniu ludziom prawa do życia. Jako miasto musimy zdać też egzamin z naszego szacunku dla osób niepełnosprawnych, zapewniania im szans na równe uczestnictwo w życiu społecznym. Jesteśmy to winni temu, który w całym swoim nauczaniu podkreślał godność osoby ludzkiej, przyrodzone prawa człowieka.

Jan Paweł II tworzył historię na naszych oczach, kiedy głosił na gdańskiej Zaspie: „Nie może być walka silniejsza od solidarności”. Wówczas przeprowadzał nas przez czasy komunizmu, budził nasze sumienia kiedy dawaliśmy się uwodzić praktycznemu materializmowi. Dziś jego słowa każą nas zastanowić się, na ile wspólnota społeczna, narodowa jest dla nas wartością wyższą od prywatnych interesów, na ile poruszamy się po płaszczyźnie wartości humanistycznych, takich jak: duch, prawda, dobro, miłość, piękno, służba dla innych, tworzenie rodzinnej i uniwersalnej "wspólnoty osobowej", którą Jan Paweł II uczynił programem swojego pontyfikatu. Także wspólnoty międzynarodowej.

Jan Paweł II polskość wiązał z europejskością. Wielokrotnie podkreślał, jak bardzo ważna jest obecność Polski we wspólnocie narodów europejskich oraz w jej instytucjach. Występując w polskim Parlamencie w czerwcu 1999 r mówił między innymi: „Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenie dziejowe, jaki posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w Europie”. Pamiętamy jego słowa: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!”

Pragniemy podkreślić, że dla nas, Gdańszczanek i Gdańszczan, na długo zapadnie w pamięci jego dwukrotna wizyta w Gdańsku, podobnie jak wypowiadane na sopockim hipodromie słowa: „Słyszałem wtedy w Gdańsku od was «Nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj trzeba powiedzieć: «nie ma wolności bez miłości»[…] Do budowania «cywilizacji miłości»”. Jan Paweł II pisał wiele o miłości, która kształtuje integralność osoby, a także i każdą wspólnotę międzyludzką, począwszy od tej fundamentalnej, rodzinnej, poprzez lokalną – także z tymi, którzy potrzebują szczególnego wsparcia, narodową, aż po międzynarodową.

My, Gdańszczanki i Gdańszczanie, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II, dziękujemy za jego wkład w istnienie wolnej Polski będącej istotnym członkiem wielkiej rodziny narodów nowoczesnej Europy.”

WNIOSKODAWCA AUTOPOPRAWKI:
W im. Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość
w Radzie Miasta Gdańska
Kazimierz Koralewski
Przewodniczący

UZASADNIENIE:
Przychylając się do stanowiska Klubów Radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska o wypracowanie takiej treści oświadczenia podjętego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II, postanowiliśmy zaakceptować treść poprawki zaproponowanej przez w/w radnych. Jednocześnie staraliśmy się zachować ducha naszego projektu. Uproszczono treść projektu oświadczenia Klubu PiS, usuwając treści mogące budzić kontrowersje.

Mając na względzie powyższe, zasadne jest zgłoszenie autopoprawki do projektu oświadczenia Klubu PiS.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież