Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Balicki: Nasza demokracja odnotowała lepsze i gorsze momenty, ale ona jest

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 grudnia 2016 15:31

Z Markiem Balickim, internowanym w stanie wojennym, aresztowanym w kwietniu 1983 r. i zwolnionym 22 lipcu 1983 r. na mocy amnestii,  członkiem Komitetu Strajkowego Ogólnopolskiego Strajku Okupacyjnego Służby Zdrowia, byłym członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności”, byłym posłem i ministrem zdrowia w rządach Leszka Millera i Marka Belki rozmawia Artur S. Górski- 13 grudnia 2016 roku część opozycji i Komitet Obrony Demokracji w wielu punktach kraju między innymi w Gdańsku zorganizowały mniej lub bardziej liczne manifestacje obywatelskiego sprzeciwu w proteście przeciwko groźbie dyktatury. Czy jest uprawnione zestawienie dat i sytuacji z 1981 roku i 2016?
Marek Balicki: Sytuacja z 2016 roku nie ma nic wspólnego z rokiem 1981 i tamtym dramatem. Odwoływanie się przez kogokolwiek do sytuacji stanu wojennego jest poważnym nadużyciem. Mamy w tej chwili demokrację, mogą być prezentowane różne poglądy i toczone spory polityczne. Nasza demokracja odnotowała lepsze i gorsze momenty, ale ona jest. Są poważne problemy, choćby z Trybunałem Konstytucyjnym, jednak te wydarzenia są  nieporównywalne. Ci, którzy odwołują się w swoich opozycyjnych działaniach do 13 grudnia 1981 roku dokonują zabiegu, który jest całkowicie nieuzasadniony.   


- Fakt, że po 35 latach mamy w Gdańsku wreszcie miejsce upamiętniające ofiary stanu wojennego, jest skutkiem zaniechania ludzi władzy, ich opieszałości? A może nie jest to potrzebne? Płaskorzeźba Antoniego Browarczyka na Targu Rakowym jest, ale dzięki inicjatywom całkowicie oddolnym…
Marek Balicki: Inicjatywy oddolne są przejawem aktywności, znakiem pamięci. Kwestia upamiętnienia tych, którzy ponieśli ofiary w stanie wojennym jest niezwykle ważna. Być może władzy, a może szerzej, opinii publicznej, tej refleksji wcześniej brakowało. Warto o tych ludziach pamiętać. Natomiast ważniejsze jest odwoływanie się w zbiorowej świadomości do 31 sierpnia, do niewątpliwego sukcesu. Budując przyszłość w poczuciu wspólnoty należy odwoływać się do pamięci o wydarzeniach tragicznych, ale nie zapominając o tym, co było pozytywne, o faktach, które nie były klęskami. Oczywiście można o nich dyskutować, wyciągać wnioski. Nawet się spierając.  


- A’propos sporów. Wydaje się, iż spór wokół Trybunału Konstytucyjnego coraz mniej zajmuje Polaków. Ta płaszczyzna sporu, paliwo opozycji, się wyczerpuje. Priorytetem są sprawy gospodarcze oraz polityka społeczna. PiS stara się realizować pakiet socjalny. Czy zatem jest miejsce na wrażliwość społeczną, atrakcyjne dla wyborców miejsce realizacji postulatów socjalnych poza PiS?
Marek Balicki: Uważam, że Partia Razem jest takim ugrupowaniem, w którym wrażliwość społeczna występuje, jest ona programowo mi bliska, jej program w sporej części popieram. Jest więc miejsce na nową lewicę.


alt


- Partia Razem zaistniała w wyborach prezydenckich w 2015 roku, głównie dzięki osobowości Adriana Zandberga. W sondażach nie zajmuje ona miejsca dającego wejście do parlamentu…
Marek Balicki: No ta, ale była i jest ona odpowiedzią na socjalną część programu PiS, a z drugiej strony Partia Razem była, i myślę, nadal jest odpowiedzią na kryzys lewicy w Polsce. Oczekuję pewnej refleksji i nakierowania dyskusji publicznej na tematy istotne, jak na przykład niwelowanie nierówności społecznych, odbudowa poczucia wspólnoty, a w skali makro na perspektywy naszego rozwoju i wyjścia z pozycji kraju peryferyjnego.


- Czy więc nowa lewica nie nazbyt koncentruje się na sferze obyczajowej, zawężając temat lewicowości do sfery swobody seksualnej czy prawa do aborcji? Otóż w Gdańsku na wiecu KOD 13 grudnia jedna z młodych feministek, przedstawiająca się jako uczennica, wołała do mikrofonu, że największym problem jest trudność w dostępie do pigułki „dzień po”.  
Marek Balicki: Ależ Partia Razem nie zawęża tematu polityki społecznej, postulatów socjalnych, definicji lewicy, do sfery, którą pan opisał. Partia Razem nie manifestowała 13 grudnia, przynajmniej jako organizacja. Ja akurat popieram postulaty tyczące dostępności antykoncepcji czy zdrowia reprodukcyjnego. Mam wątpliwość, czy akurat 13 grudnia jest tym dniem do manifestowania tego typu postulatów. Nie wydaje mi się by było to najwłaściwsze, bo też gubi się przesłanie, które KOD i sprzymierzeńcy chcieli 13 grudnia przekazać. Zapewne wiele osób, które przyszły na manifestacje firmowane przez KOD nie doświadczyła lub nie pamięta tego, czym stan wojenny był. Obok woli liderów, którzy wyznaczyli tą datę to drugi powód tego nieporozumienia.  


- Partia Jarosława Kaczyńskiego i rząd Beaty Szydło realizuje de facto lewicowy program wsparcia 500 plus, rusza „Mieszkanie plus”, są darmowe leki dla seniorów, wzrośnie od 1 stycznia płaca minimalna. W czasie kryzysu myślenia liberalnego, a nawet kompromitacji liberalizmu, lewica Zandberga i Balickiego ma coś więcej do zaproponowania ponad to, co proponował i próbuje realizować PiS?
Marek Balicki: Przykłady, które pan wymienił idą w dobrym kierunku, ale nie są to rozwiązania optymalne, ani też całkowicie satysfakcjonujące. Otóż na przykład leki „75 plus” są standardem w wielu europejskich krajach od 60 lub 65 roku życia. I to nie te wybrane, ale niemal wszystkie leki. Program „500 plus” ma wiele pozytywnych cech i przyniesie zapewne pozytywne efekty. Jest skierowany ku potrzebom rodzin, a kwestia redystrybucji dochodów jest bardzo ważna. Natomiast dalej idącym programem jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do usług publicznych, czyli bezpłatne żłobki, przedszkola, podręczniki, wyjście z pętli liberalnego podejścia do zdrowia byłoby lepszym rozwiązaniem. Kierunek socjalnych polityki w wydaniu PiS jest dobry. Podkreślam, że są i inne rozwiązania, które mogą być głębsze i lepsze.  


- Jest pan w Narodowej Radzie Rozwoju. Czy lewica przygotowuje rozwiązania systemowe, czyli na przykład program kompleksowego zaradzenia problemom, z którymi stykamy się korzystając z opieki zdrowotnej?
Marek Balicki: Przedstawiamy na Narodowej Radzie Rozwoju projekty poprawienia poszczególnych kwestii. Ona na tym etapie jest miejscem debaty programowej i wyznaczanie celów strategicznych. Po każdym posiedzeniu przedkładamy ministerstwom, w tym ministerstwu zdrowia, rekomendacje. Ostatnie posiedzenie Rady było poświęcone opiece pediatrycznej. Za jakiś czas przygotujemy i zaprezentujemy całościowy dokument.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież