Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Andrzej Kobylarz: Obywatel jest jak ciuch w wirówce

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 września 2019 16:28

Z posłem Andrzejem Kobylarzem, z Klubu parlamentarnego Kukiz 15, kandydatem PSL-Koalicji Polskiej do Sejmu w okręgu gdańskim i przedsiębiorcą rozmawia Artur S. Górski


- W kampanii wyborczej przeplata się gospodarka ze sporem ideologicznym. Jest zerowy PIT dla młodych pracowników, za chwilę obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 procent. Ale spór toczy się nie o to, jak konkurenci zapatrują się na gospodarkę, jak zamierzają zwiększyć inwestycje, ale o ideologię LGBT, o jakoby zagrożony model rodziny. Czy stawanie na ubitej ziemi w sprawach światopoglądowych ma sens?
Andrzej Kobylarz: Ma sens dla głównych rozgrywających. W mojej ocenie dwa główne nurty, czyli koalicje z PO i z PiS, znalazły sobie wygodną broń do politycznej walki. Tą bronią jest hasło LGBT, co pozwala im dalej polaryzować scenę polityczną. Dla PiS to może procentować. Dla Platformy i jej sojuszników, już mniej…


– W walce ideologicznej radykalne stanowiska zyskują? Zyskuje PiS, ubijające - słowami prezesa Kaczyńskiego - „ziemię do pojedynku” i lewica z hasłami liberalizmu światopoglądowego, państwa świeckiego?
Andrzej Kobylarz: Być może. Lewica ma tylko ten argument, bo pakiety socjalne wdraża PiS, które mami rodaków dobrocią i sercem dla współobywateli. To jest złudne. Wspomniany przez pana PIT zerowy dotyczy niewielkiej grupy podatników, a jeszcze mniejszej przedsiębiorców. Owszem dla małych firm CIT zmalał. Ale PiS chce to powetować. Podniesienie płacy minimalnej do czterech tysięcy spowoduje zwiększenie wpływów do budżetu z podatków i składek. Im nie chodzi tylko o kieszeń uboższego „Kowalskiego”, ale o wpływy do budżetu państwa. Na dzisiaj z najniższej krajowej w formie podatku wpada tysiąc złotych, a po jej podniesieniu do 4 tysięcy brutto, to 2 tysiące złotych. Polacy nie powinni dać się, delikatnie mówiąc, oszukać. Ciągle brak edukacji ekonomicznej…


– Postawiono na powrót do modelu edukacji sprzed 50 lat, czyli 8+4…
Andrzej Kobylarz: Widocznie bardziej się zakorzenił… My, niestety mniejsze w Sejmie ugrupowanie, z trudem się przebijamy, łatwo nas obejść. Mówię o modelu edukacji niezbędnej, po to, by się swobodniej i rozumniej poruszać po świecie. Wspomnę, jako przykład, tak zwaną trzynastą emeryturę…


– Jednorazowe świadczenie przed wyborami do europarlamentu?
Andrzej Kobylarz: Właśnie. Emerytom zabiera się ich wypracowane świadczenie poprzez podatki, a potem się im coś niby daje. Oni już podatki zapłacili, ciężko pracując, przez czterdzieści z górą lat na swoje emerytury.


– Środków na wypłaty trzynastej emerytury w projektowanym na 2020 rok budżecie nie uwzględniono…
Andrzej Kobylarz: Z tego co i ja wiem, ich w projekcie nie ma. W roku wyborczym trzeba było dać, więc dano, a przy kolejnych wyborach nie będzie tak łatwo…


– Zatem?
Andrzej Kobylarz: Trzeba zwolnić emerytury od podatku, by nie zabierano w formie podatku części wypracowanych przez lata emerytur.


– Dwa razy się emeryta opodatkowuje.
Andrzej Kobylarz: Dokładnie. A przecież są inne źródła dochodów państwa. Pochwalę opcję rządzącą za rozbujanie portów, czyli za wzrost przeładunków i przychodów portów morskich. Otóż w ciągu trzech lat wzrósł on z 17 miliardów złotych do ponad 40 miliardów złotych. Chciałbym, aby tak się działo w innych obszarach zarządzania państwem. Nie ma co z podatków robić prezentów, a jeśli już, to z wypracowanych dochodów. Warto też się rozglądać, nie do końca wierząc ministrom.

alt


- Czyli?
Andrzej Kobylarz: Pamięta pan ideę „dentobusów” za 24 miliony złotych (16 specjalnie wyposażonych samochodów jako mobilne gabinety dentystyczne – dop. red.), Nie? Bo nikt aut i lekarzy w nich w terenie nie widział. Były niepraktyczne. Tymczasem nam udało się na NFZ wyleczyć uzębienie 5 tysięcy dzieci z Pomorza. Mechanizm jest opracowany i działa. Z budżetu państwa nie ciągnęliśmy.


– Rząd upatruje 5 miliardów złotych do budżetu w likwidacji granicy trzydziestokrotności płacy przy składkach na ZUS (roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce – dop. red.). Czy składki na ZUS mają być liczone od dochodu przedsiębiorcy, czy ryczałtem?
Andrzej Kobylarz: Granica trzydziestokrotności dotyczy z ćwierć miliona Polaków. Ale w Polsce mamy zbyt dużo firm jednoosobowych, samozatrudnionych. Dla niektórych powinien być możliwy dobrowolny system emerytalny. Dzisiaj przyszły szewc, nim zaczął operować szydłem i dratwą, już ma do zapłacenia składki i koszt dzierżawy. Nawet, jak jest na „książce” już ma do zapłacenia ze cztery tysiące. Musi je zarobić, by być na zero. My proponujemy wypracowanie mechanizmu, który uwzględni, iż potrzeba 25 lat, aby mieć świadczenie emerytalne. Pracownik, przyszły biznesmen, jeśli ma wypracowane 25 lat składkowe, może dalsze 20 lat przepracować na swoim, mając już gwarantowaną po 25 latach swej pracy emeryturę. Jeśli zaś jest mody, na początku drogi, ale chętny do zakładania firmy, niech przez dwa, trzy lata, będzie zwolniony z ZUS, niech ma ulgę podatkową. Kilka lat nieskładkowych pozwoli rozruszać firmę.


– Ale ćwierć miliona menadżerów, po zniesieniu bariery 30-krotności, będzie oczekiwało 20 tysięcy emerytury co miesiąc…
Andrzej Kobylarz: Bo odłożą. Obywatel dzisiaj jest jak ciuch w pralce. Wkładamy go do pralki, dodajemy detergenty, lepsze lub gorsze. Przyjmijmy, że najlepsze, pachnące. A na końcu jest i tak wirowanie. Ile się tylko da.


– W latach 2015-19 minimalna płaca wzrosła o 800 złotych. Mamy wzrost gospodarczy i koniunkturę. Padają deklaracje. Płacę minimalną dekretami można dowolnie windować, goniąc Zachód?
Andrzej Kobylarz: Jak słucham wyborczych obietnic, gdy jedni oferują płacę minimalną za trzy lata na poziomie 4 tysięcy, a drudzy miesięcznie więcej o 650 złotych, przypomina mi się czas miniony, ten sprzed 1989 roku, sterowanie od góry, planowanie centralne. A gdzie jest innowacyjność? Gdzie wydajność? Gdy wzrasta wydajność pracy rośnie pensja. Im droższa praca, tym bardziej rozglądamy się za unowocześnieniem zakładu. Przedsiębiorcy muszą mieć kasę na te inwestycje. Czy ktoś wyliczył, że – mimo pewnego marginesu statystycznego, na tym etapie będzie ich stać na unowocześnianie zakładów, skoro mają mieć większe kwoty na płace? Już moi znajomi mówią, że będą uciekać z firmami do innych państw. Codziennie rozmawiam z właścicielami firm.


– Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada zwiększenie inwestycji w gospodarce, w 2020 r. stopa inwestycji ogółem miała wynosić 22–25 proc. PKB. Według danych Eurostatu wartość inwestycji prywatnych firm w Polsce w 2018 roku sięga 13,5 proc. PKB. Inne kraje Europy Środkowej wypadają pod tym względem lepiej.
Andrzej Kobylarz: Mamy zbilansowane obroty, ustabilizowane finanse publiczne, ale jest niebezpieczeństwo, że przedsiębiorcy, szczególnie mali i średni, będą uciekać w rozmaite strefy. Bo ZUS, bo płace. I przychody będą do budżetu mniejsze. Gdzie te 25 procent na inwestycje, które są niezbędne dla podnoszenia wydajności, dla innowacyjności.


– Kwota wolna od podatku (kwota dochodu, który nie powoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego; przez lata wynosiła 3091 zł, w ub.r. 6 600 zł, w 2019 r. 8000 zł – dop. red.) też jest iluzoryczna?
Andrzej Kobylarz: Ile osób zarabia te 8 tysięcy rocznie. To martwa ustawa. W przypadku zarabiających między 13 tysięcy a 85 tysięcy kwota wolna wynosi 3 091 złotych. Od początku kadencji Kukiz’15 postuluje, by kwota wolna była równa kwocie wolnej, którą mogą się chwalić posłowie. To jest 30 tysięcy złotych. Dieta wynosi dwa i pół tysiąca miesięcznie. Wówczas wszyscy ci, na pensji minimalnej, zyskaliby po jakieś 400 złotych w miesiącu, gdyby posłowie i pracownicy na minimalnej mieli taką samą kwotę wolną od podatku.


– Jako przedsiębiorcę i posła operującego na Ziemi Elbląskiej nie dziwi pana import węgla przez granicę z Federacją Rosyjską? Ostatnio działacze „Greenpeace” zablokowali import z Mozambiku węgla koksującego dla stalowni. Z Rosji i Kazachstanu wjeżdża węgiel dla energetyki. Co dalej?
Andrzej Kobylarz: Musimy zapewnić prąd w Polsce. Nie jesteśmy w stanie wydobywać wystarczającej ilości węgla. Kopalnie, które pozostały nie nadążają. Szkoda, że działacze „Greenpeace” nie pojechali ostatnio wykąpać się w Wiśle, nie blokują niemieckiego Port Service, jego komina, trującego Nowy Port, nie przykuwają się łańcuchami w okolicach Szadółek, nie atakują importu śmieci do Polski. Pewnie nie mogą być wszędzie, ale jeśli o węgiel im chodzi to niech odwiedzą Hamburg, czy inne huby. Musimy korzystać z węgla, nie można wygasać bloków energetycznych, hut. Mamy technologie pozwalające na gazowanie węgla, mamy do dyspozycji drogie, ale odpowiednie filtry. Energię można też otrzymać z wysypisk. Odgazowywując je. Choćby na Szadółkach, gdzie to się robi, ale na poziomie 20 procent możliwości. Nie można zdrowia, ochrony środowiska i ekonomii traktować wybiórczo.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież