Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

100#WOLNOŚĆ z okazji stulecia odzyskania niepodległości i 60-lecia TVP3 Gdańsk

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 października 2018 12:34

W sobotę 13 października br. wieczorem w Gdańsku na placu przed Muzeum II Wojny Światowej zorganizowany został koncert 100#WOLNOŚĆ z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 60-lecia TVP3 Gdańsk, gdańskiego ośrodka TVP. Wystąpili m.in. Halina Młynkowa, Katarzyna Cerekwicka, Natalia Szroeder oraz Krzysztof Cugowski i jego syn Piotr.


Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zbiegło się z 60-leciem istnienia gdańskiego ośrodka TVP. Była więc okazja, aby koncertem 100#WOLNOŚĆ podkreślić rolę Pomorza w najnowszej historii Polski. W Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa w Europie, tutaj załoga Westerplatte i polscy pocztowcy jako pierwsi stawili zbrojny, bohaterski opór niemieckiej agresji. To też miejsce, w którym rozpoczął się demontaż powojennego porządku w Europie, symbolicznej żelaznej kurtyny rozciągającej się od Bałtyku do Adriatyku.


Telewizja Gdańsk rejestrowała wszystkie ważne wydarzenia ostatnich 60 lat i posiada liczne materiały związane z historią Pomorza.
Plac przy Muzeum II Wojny Światowej okazał się dobrym miejscem dla publiczności i artystów. Sprzyjała pogoda i zdała egzamin scena i ustawienie multimediów.


W repertuarze były znane szlagiery także przedwojenne w nowoczesnej aranżacji oraz patriotyczne piosenki wykonały gwiazdy polskiej estrady. Piotr Cugowski zaśpiewał „Balladę o Janku Wiśniewskim”, a Krzysztof Cugowscy song „Kolejka” z „Kolendy nocki”.


– Dzisiaj, tak jak w całym roku 2018, Nasza Ojczyzna Rzeczpospolita Polska, obchodzi jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 roku to dzień, w którym ziściły się marzenia i pragnienia aż sześciu pokoleń, sześciu generacji Polaków żyjących pod zaborami. Co bardzo symboliczne rok 2018 jest rokiem, w którym bilans polskiej wolności i zniewolenia dzieli się dokładnie na pół. To pięćdziesiąt lat różnej maści zniewolenia i pięćdziesiąt lat różnej barwy Wolności. Przez te sto lat przez ziemie polskie przechodziły wojny, swoje przerażające żniwo zbierały dwa totalitaryzmy, ale Polacy wciąż trwają i gen wolności i dążenie do niepodległości, sprawiło, że wciąż świętujemy swoją niepodległość i tak jak dzisiaj, świętujemy ją w sposób wyjątkowy, powiedziałbym koncertowy i radosny, opatrzony tytułem 100#Wolność – powitał gości dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki w imieniu własnym i dyrektor TVP3 Gdańsk Joanny Strzemiecznej-Rozen.


Koncertem 100#WOLNOŚĆ, 60-lecie istnienia świętował również Gdański Ośrodek TVP, którego archiwa uświadamiają, jak mocno zakotwiczył się na Wybrzeżu miłujący wolność polski duch.

alt


Koncert odbył się pod honorowym patronatem Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Głównym koncertu był PKN Orlen.


Wśród gości byli m.in. metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź, współzałożyciele WZZ „Wybrzeża” Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, politycy Zjednoczonej Prawicy, członkowie Stowarzyszenia Godność i pracownicy TVP. 
– Rok 2018 to czas świętowania wyjątkowego jubileuszu, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki wytrwałej pracy, odwadze i poświęceniu pokoleń Polaków, możemy dziś wspólnie cieszyć się niepodległym krajem. Wielki sukces naszych przodków, jakim było odzyskanie niepodległości i budowa wolnego Państwa, jest dla nas powodem do dumy i wyzwaniem na obecny czas. Niech ponadczasowość i uniwersalność języka muzyki nabierze dziś wieczór swego znaczenia, podobnie jak popularne powiedzenie, że muzyka łączy pokolenia. Serdecznie dziękuję za ten ciekawy i wartościowy wkład w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakim bez wątpienia jest koncert 100#WOLNOŚĆ, który nie tylko przypomni o nadchodzącym jubileuszu, lecz przede wszystkim podkreśli jego wspólnotowy charakter – napisał z tej okazji Jarosław Sellin, koordynator obchodów 100-lecia niepodległości.


Podczas koncertu 100#WOLNOŚĆ, przez sto lat niepodległości przeprowadziła widzów przede wszystkim muzyka i piosenka - od pieśni legionowej po standardy jazzowe i wielkie przeboje.


Widowisko zostało pomyślane jako interaktywne przedsięwzięcie artystyczne. Przez 60 lat kamery zarejestrowały świadectwa, dokumenty i fotografie, opowiadające trudną, ale i pełną poświęcenia historię walki o polskość Wybrzeża, bezprecedensowe w skali Europy przedsięwzięcie, jakim była budowa Gdyni. Te materiały posłużyły jako ilustracja do koncertu.


Koncert 100#WOLNOŚĆ rozpoczął się interpretacją utworu Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Sławomira Jaskułke. Natalia Szroeder wykonała pieśń „Gdy na wojenkę szli ojczyźnie służyć” z 1915, a Halina Mlynkowa zaśpiewała „Wspomnij mnie” autorstwa Mariana Hemara.


Olga Szomańska wykonała szlagierowy utwór „Gdzie są Chłopcy z tamtych lat”, a L.U.C z ciekawie zaaranżowaną piosenką "Nie pytaj o Polskę", a także Monika Borzym, Przemek Dyakowski, Katarzyna Cerekwicka, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Ania Karwan, Damian Ukeje, Zuzanna Jabłońska z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.


Koncert był emitowany na antenie TVP1 w sobotę o godzinie 21.30.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież