W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

1 lipca na Pomorzu rusza pilotażowy program „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 22 czerwca 2016 19:34

W budynku Komendy Policji w Gdańsku przy ul. Biskupiej odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały założenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”, która ma stać się wspólnym programem oraz bazą danych funkcjonariuszy policji i mieszkańców. W wydarzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji młodszy inspektor Dariusz Minkiewicz, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek-Głódź. Podczas spotkania wręczono także nagrodę „Młody Bohater”, którą, z rąk wiceministra, otrzymał 12-letni Marcel Papke z Białogardu.


Pilotażowy program „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce” ruszy 1 lipca na terenie województw pomorskiego i podlaskiego, a także w garnizonie warszawskim. Testowanie potrwa miesiąc, a we wrześniu program zostanie uruchomiony w całym kraju.altNa początku tego roku w Polsce przeprowadzono około 12 tys. spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, podczas których obywatele mówili o swoich potrzebach w zakresie bezpieczeństwa, zgłaszali problemy i uwagi z tym związane. Konsultacje społeczne stały się niejako bazą do tworzenia mapy. Podczas spotkań mieszkańcy zgłaszali liczne postulaty, aby przywrócić wcześniej zlikwidowane posterunki policji w ich okolicy.


– Przypomnę, że w latach rządów koalicji PO-PSL, w latach 2008-2015 zlikwidowano w Polsce ponad połowę posterunków policji. Było ich, w grudniu 2007 roku, 817, a 418 z nich zlikwidowano. Przestrzegaliśmy przed tym, jako ówczesna opozycja, wielokrotnie – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceminister podkreślił, że było to bardzo złe posunięcie poprzedniej władzy, które znacznie pogorszyło stan bezpieczeństwa w miejscach, gdzie posterunki policji zostały zlikwidowane. Obecnie liczne posterunki zostały zgłoszone do reaktywacji.


„Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” stanie się wspólną bazą danych policji oraz obywateli, będzie pomostem do wymiany informacji między funkcjonariuszami i mieszkańcami. Znajdą się w niej dane ze statystyk policyjnych, a mieszkańcy, poprzez internetową aplikację, będą mieli możliwość zgłoszenia przestępstw, które zaobserwowali w swoim najbliższym otoczeniu – będzie można wybrać obszar, gdzie dane wykroczenie zostało zauważone, a także określić jego charakter za pomocą zaproponowanych, przez twórców aplikacji, kategorii.  Zgłoszenia będą weryfikowane przez funkcjonariuszy i jeśli okażą się prawdziwe zostaną dodane do bazy i zaznaczone na mapie. Dzięki temu policjanci zyskają narzędzie wskazujące im miejsca, na które powinni zwrócić szczególną uwagę.

– Będziemy tam gdzie jesteśmy rzeczywiście potrzebni, a nie tam, gdzie nam się wydaje, że jesteśmy potrzebni – powiedział Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.altMapa stanie się także bardzo pomocna w reaktywacji posterunków policji – dzięki niej widoczne będą punkty newralgiczne, gdzie siedziby policji są potrzebne. Zyskają także mieszkańcy, którzy będą mogli w przystępnej, graficznej formie sprawdzić zagrożenia bezpieczeństwa występujące w ich najbliższej okolicy.

– Nawet najlepiej działająca policja, nawet najsprawniej działająca służba odpowiadająca za bezpieczeństwo, mająca je zapewnić, nie jest w stanie sama tego osiągnąć, jeżeli nie będzie współpracy ze społeczeństwem – powiedział wiceminister Zieliński. – Potrzebna jest akceptacja społeczna dla jej działań, potrzebne jest wsparcie i potrzebna jest wymiana informacji.


Należy pamiętać, że platforma internetowa absolutnie nie zastąpi telefonów alarmowych – będzie ona budowaną stopniowo bazą danych o strukturze i charakterze przestępczości na danym obszarze, narzędziem do zasygnalizowania problemu, a nie miejscem do zgłaszania sytuacji pilnych, które wymagają natychmiastowej interwencji. Wysłania zgłoszenia nie można także utożsamiać ze złożeniem zawiadomienia o popełnionym przestępstwie.


Sekretarz stanu opowiedział także o programie „Dzielnicowy bliżej nas”, który ma stać się kolejnym etapem budowanie dobrych relacji pomiędzy policją i społeczeństwem.


Spotkanie stało się również okazją do nagrodzenia „Młodego Bohatera” – 12-letniego Marcela Papke z Białogardu w powiecie Lęborskim. Chłopiec zauważył leżącego na ulicy mężczyznę, który spadł z roweru. „Młody Bohater” usiłował zatrzymać przejeżdżające samochody. Zatrzymało się dopiero trzecie auto, którego kierowcą był wujek Marcela. Chłopiec podyktował mężczyźnie numer telefonu alarmowego, a dzięki jego interwencji poszkodowany uzyskał pomoc.alt– Proszę Państwa, „Młody Bohater”. Gratuluję Tobie szlachetnej postawy. Rodzicom gratuluję takiego syna. Ta młodość to wielka nadzieja dla rodziny i dla Polski. Chcemy takie postawy zauważać, chcemy takie postawy promować, symbolicznie chociaż nagradzać,  gdyż ma to wymiar wielostronny, ale zwłaszcza edukacyjny, bo to jest wzór dla innych – powiedział  wiceminister Jarosław Zieliński o Marcelu Papke „Młodym Bohaterze”.altKarolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież