Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Leszek Miller z pracodawcami w Żukowie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 grudnia 2012 10:43

Na zaproszenie Związku Pracodawców w Żukowie, przewodniczący SLD Leszek Miller spotkał się z przedstawicielami ponad 20 firm z terenu powiatu kartuskiego. W spotkaniu uczestniczyli też szef gdańskiej SLD Marek Formela oraz Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu.
Głównie rozmawiano o przeszkodach i barierach na jakie obecnie natrafiają polscy przedsiębiorcy. Wspólnie próbowano znaleźć receptę na to, co można ewentualnie uczynić na drodze legislacyjnej, żeby sytuację poprawić i pobudzać w kraju wzrost gospodarczy.Wiele krytycznych uwag ze strony przedstawicieli lokalnych firm było pod adresem przewlekłych postępowań sądowych i wynikających z tego powodu bezradności przedsiębiorców.


- Mam dwie córki po prawie i jedna z nich zrezygnowała z pracy w gdańskim sądownictwie, bo nie mogła się w nim odnaleźć, aż tak bardzo jest niewydolne. To jest bańka mydlana, która musi jak najszybciej pęknąć - mówił Ryszard Pastuszak.


Jan Zarębski powiedział, że małe firmy nie mają środków finansowych aby inwestować. Coraz trudniejszy jest dostęp do kapitału. Koszty zatrudnienia są też zbyt wysokie. Powiększające się zaległości w płatnościach są poważnym powodem zapaści gospodarczej.


alt


Jarosław Bartoszuk mówił o zbyt długiej procedurze w sądownictwie gospodarczym. Na samą sentencję wyroku trzeba czekać kilka miesięcy. Sędziowie nie mają wglądu do KRS-u i są niedouczeni. My czekamy już 20 lat na to, aby nie było zwlekania z orzecznictwem.


Adam Julke z Sierakowic wskazał na potrzebę zastosowania takich przepisów przy przetargach jakie obowiązują w Niemczech. Odrzuca się skrajne oferty, a otrzymuje zlecenie ta firma, która sama zapewnia wykonanie co najmniej 60 procent prac. A u nas w kraju przetargi wygrywają firmy, które większość robót zleca podwykonawcom i im nie płaci. Ustawa o zamówieniach publicznych koniecznie musi być zmieniona.


Uczestnicząca w spotkaniu kobieta uskarżała się, że nie pracowała przez 7 lat, bo była na urlopie wychowawczym. Wychowywała w tym czasie dzieci. To teraz ZUS nie chce jej tego uwzględnić. Coraz gorzej dzieje się też w służbie zdrowia. Ludzie przez cały okres pracy płacili składki, a teraz nie ma dla nich miejsc do lekarza.


Inny mówca stwierdził, że nadmierny fiskalizm w paliwie hamuje rozwój gospodarczy. Rosjanie mają do nas pretensje, dlaczego nie przyjeżdżamy do nich robić interesów. Kaliningrad też jest otwarty na współpracę. Odpowiadamy, że u nas bardzo drogie jest paliwo i każdy taki do nich wyjazd to duże koszty.


altLeszek Miller odpowiedział, że w komisjach sejmowych jest zator i mają na nie wpływ liczni lobbyści. Potrafią wszystko przeforsować. Co do wymiaru sprawiedliwości, to kilka lat temu rozdzielono u nas prokuraturę od ministra sprawiedliwości. W USA na którym tak się wzorujemy, nie dokonano tego rozdziału.  A u nas powstało państwo w państwie. Widzimy jak łatwo niszczy się firmy, cały dorobek życiowy ludzi. Klub SLD będzie się starał aby poddać dokładnej kontroli, tak sądownictwo jak i prokuraturę.


- Współpraca z Federacją Rosyjską zależy bardziej od układu politycznego niż od gospodarki. A obecny wzajemny klimat polityczny jest fatalny. Od Smoleńska stosunki zostały zamrożone - stwierdził Miller. - A w Polsce są też siły, które te stosunki jeszcze bardziej pogarszają. Rosyjski biznes ożywił się na Zachód. W Berlinie jest zarejestrowanych 200 tys. firm rosyjskich, to o czymś mówi. Ale w Niemczech nie wypomina się Katynia, Smoleńska i dlatego Rosjanie jeżdżą chętniej i częściej do Niemiec. Jeśli chodzi o akcyzę na paliwo, to w Polsce jest największe w porównaniu do państw europejskich. Minister finansów szuka źródeł pozyskiwania środków do budżetu. Chce też podnieść VAT na mleko, herbatę, kredki. Jest również propozycja opodatkowania bankowych transakcji. Według NBP każdego dnia obroty sięgają 47 mld zł. Niech podatek wyniesie z tego 0,2 procent, to już jakie mamy wpływy do budżetu. 


Prezes Związku Pracodawców w Żukowie Zbigniew Jarecki mówił o tzw. umowach śmieciowych. Czas pracy wedle tych umów nie liczy się do emerytury. Występuje obecnie tendencja ucieczki od kodeksu pracy, bo kiedyś koszty podatkowe wynosiły 30 proc. a teraz sumarycznie wynoszą 87 proc. Przez to również nastąpił ogromny wzrost bezrobocia.  


Leszek Miller po raz pierwszy dowiedział się na spotkaniu z pracodawcami w Żukowie o tym, że to co miało być sukcesem, a dotyczy  wprowadzenia uproszczonego VAT-u dla części przedsiębiorstw, nie jest wcale dobrym rozwiązaniem. Zapisał sobie to w notesie i powiedział, że trzeba będzie szybko w tej kwestii przygotować nowelizację.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież