Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ... Weź udział w konkursie „Wiersz+Obraz” 2019 » Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i dwumiesięcznik literacki „Topos” ogłaszają piątą edycję Konkursu poe... Nowy numer "Sieci": Ciemna strona homo tęczy, reakcja prezydent Dulkie... » W nowym "Sieci" m.in. o wstrząsającej historii z Włoch, reakcji Dulkiewicz na poprzedni numer i kuli... Od września początek prac przy Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939 » Dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm... Westerplatte na łamach » Według Magdaleny Adamowicz, wdowy po prezydencie Gdańska i według Aleksandry Dulkiewicz, sukcesorki ...
Reklama
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
niedziela, 14 lipca 2019 08:42
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sp ...
70. finał Indywidualnych Mistrzostw Polski  LIVE
sobota, 13 lipca 2019 21:31
70. finał Indywidualnych Mistrzostw Polski  LIVE
W niedzielę w Lesznie rozegrany zostanie 75. finał Indywidualnych Mi ...
Lechia zdobyła Superpuchar!
sobota, 13 lipca 2019 21:22
Lechia zdobyła Superpuchar!
Od mocnego uderzenia rozpoczęli sezon piłkarze Lechii. W Gliwicach w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nagroda malarska dla prof. Henryka Cześnika
poniedziałek, 08 lipca 2019 16:10
Nagroda malarska dla prof. Henryka Cześnika
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarzą ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ławeczka z sylwetką Ireny Kwiatkowskiej jest już w Ustce

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 stycznia 2012 15:48

Słynna ławeczka z sylwetką aktorki Ireny Kwiatkowskiej jest już w Ustce. Odlew stoi obecnie w sali narad Urzędu Miasta w Ustce.


Ławeczkę przywieźli z Poznania dwaj rzeźbiarze Rafał Nowak i Piotr Garstka, którzy wygrali konkurs na projekt ławeczki. Niestety mieszkańcy Ustki i wczasowicze odwiedzający miasto zobaczą ławeczkę dopiero na wiosnę. Docelowo stanie w Parku Zdrojowym przy nadmorskiej promenadzie. Możliwe, że ławeczka zostanie oficjalnie pokazana 3 marca w rocznicę śmierci aktorki.


Wiadomo, że ławeczka waży 400 kilogramów i wykonana jest z brązu. Sami rzeźbiarze mówią, że mieli mało czasu na przygotowanie projektu i odlewu. Prace zaczęli 15 listopada 2011 roku.


alt


- Nie wzorowaliśmy się na konkretnym obrazie aktorki – mówi Rafał Nowak Rafał Nowak, rzeźbiarz z Poznania, który wraz z rzeźbiarzem i odlewnikiem Piotrem Garstką wykonali ławeczkę. - Chcieliśmy pokazać postać Pani Ireny poza sceną, uśmiechniętą i zadowoloną a jednocześnie skromną. Myślę, że nam się udało. Ciekawie wygląda również sama ławeczka, która powstała ze zwijającej się taśmy filmowej.


Łączny koszt inwestycji to 100 tysięcy złotych. Pieniądze zostały z modernizacji Parku Zdrojowego. Miasto nie może ich przeznaczyć na inny cel. Gdyby urząd ich nie wydał to kwota by przepadała. Dlatego podjęto decyzję o postawieniu ławeczki.


Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca 2011 roku w wieku 98 lat. Niewiele osób wie jednak, że przez ostatnie lata Kwiatkowska w każde wakacje odwiedzała Ustkę. Często można było spotkać ją na promenadzie nadmorskiej. Dlatego mieszkańcy kurortu chcą uhonorować jej pamięć poprzez postawienie niewielkiego pomnika.
Hubert Bierndgarski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież