Wiesław Bielawski w zarządzie miejskiej spółki GIWK » Wieloletni wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski dołączył do zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodo... Wybory w Gdańsku 3 marca br. » Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że premier Mateusz Morawiecki ... Z roku na rok pomorski NFZ przeznacza coraz więcej pieniędzy na koszto... » Od czterech lat datuje się na Pomorzu zauważalny wzrost wydatków na kosztowne badania diagnostyczne.... Jarosław Wittstock: Rekordy w 2018 i nadzieje na 2019 rok » Na publikację raportu finansowego Grupy LOTOS podsumowującego 2018 rok musimy poczekać jeszcze do ma... Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
niedziela, 20 stycznia 2019 20:49
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
Dobrą passę kontynuują hokeiści MH Automatyki. Gdańszczanie wygra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Czesław Podleśny - Wybitna postać gdańskiej rzeźby
sobota, 12 stycznia 2019 15:57
Czesław Podleśny - Wybitna postać gdańskiej rzeźby
Rzeźbiarz głębokiej wyobraźni i wrażliwości, opowiada o człowie ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ławeczka z sylwetką Ireny Kwiatkowskiej jest już w Ustce

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 stycznia 2012 15:48

Słynna ławeczka z sylwetką aktorki Ireny Kwiatkowskiej jest już w Ustce. Odlew stoi obecnie w sali narad Urzędu Miasta w Ustce.


Ławeczkę przywieźli z Poznania dwaj rzeźbiarze Rafał Nowak i Piotr Garstka, którzy wygrali konkurs na projekt ławeczki. Niestety mieszkańcy Ustki i wczasowicze odwiedzający miasto zobaczą ławeczkę dopiero na wiosnę. Docelowo stanie w Parku Zdrojowym przy nadmorskiej promenadzie. Możliwe, że ławeczka zostanie oficjalnie pokazana 3 marca w rocznicę śmierci aktorki.


Wiadomo, że ławeczka waży 400 kilogramów i wykonana jest z brązu. Sami rzeźbiarze mówią, że mieli mało czasu na przygotowanie projektu i odlewu. Prace zaczęli 15 listopada 2011 roku.


alt


- Nie wzorowaliśmy się na konkretnym obrazie aktorki – mówi Rafał Nowak Rafał Nowak, rzeźbiarz z Poznania, który wraz z rzeźbiarzem i odlewnikiem Piotrem Garstką wykonali ławeczkę. - Chcieliśmy pokazać postać Pani Ireny poza sceną, uśmiechniętą i zadowoloną a jednocześnie skromną. Myślę, że nam się udało. Ciekawie wygląda również sama ławeczka, która powstała ze zwijającej się taśmy filmowej.


Łączny koszt inwestycji to 100 tysięcy złotych. Pieniądze zostały z modernizacji Parku Zdrojowego. Miasto nie może ich przeznaczyć na inny cel. Gdyby urząd ich nie wydał to kwota by przepadała. Dlatego podjęto decyzję o postawieniu ławeczki.


Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca 2011 roku w wieku 98 lat. Niewiele osób wie jednak, że przez ostatnie lata Kwiatkowska w każde wakacje odwiedzała Ustkę. Często można było spotkać ją na promenadzie nadmorskiej. Dlatego mieszkańcy kurortu chcą uhonorować jej pamięć poprzez postawienie niewielkiego pomnika.
Hubert Bierndgarski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież