100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...

Karne bramki przy Cichej

altLechia Gdańsk po świetnym otwarciu rundy z Wisłą wyraźnie straciła impet, po raz drugi podzieliła się punktami z drużyną ze strefy spadkowej. Remis 1:1 w Chorzowie nie zadowala żadnej z ekip walczących w piątkowy wieczór. Obydwie bramki padły po rzutach karnych dyktowanych na tą samą część boiska.

Jak pisaliśmy w naszej zapowiedzi piątkowego spotkania ostatnie pięć spotkań Lechii z Ruchem kończyło się remisami, teraz ta seria powiększyła się do sześciu spotkań. „Niebiescy” do tego spotkania przystąpili bez swojego najlepszego snajpera Grzegorza Kuświka, w ekipie gdańskiej od pierwszej minuty zagrał Ariel Borysiuk, a także Kevin Friesenbichler. Mecz  lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy pod wodzą byłego selekcjonera kadry za wszelką cenę chcą uciec ze strefy spadkowej. Już w pierwszej minucie refleks biało-zielonej obrony sprawdził ... wychowanek Lechii – Marek Zieńczuk, piłkarz, który swego czas powrócił w rodzinne strony, ale okazał się być niepotrzebnym, oddał strzał, został on jednak w porę zablokowany. Zresztą Zieńczuk, podobnie zresztą jak inny niechciany w Gdańsku gracz – Łukasz Surma byli jednymi z wybijających się graczy Ruchu. W pierwszej połowie obydwie ekipy nastawiły się na zdobycie przewagi w środku pola i na początku lepiej ta sztuka udawała się gospodarzom.

W 7 minucie Filip Starzyński minął już w polu karnym Mateusza Bąka, jednak za głęboko wszedł pod piłkę, strzelał ponadto z ostrego kąta i gdańszczanom udało się wybić na róg. Kilka minut później Eduards Visniakovs z około 12 metrów trafił prosto w Bąka. Gdańszczanie bardzo powoli zdobywali kolejne metry boiska i praktycznie dopiero w 25 minucie pokazali na co ich może stać. Po rajdzie prawą stroną Maciej Makuszewski zacentrował groźnie w pole karne, ale od gdańskich graczy szybszy był tam golkiper Ruchu.

Z drugiej strony boiska Łotewski napastnik Ruchu po raz kolejny postraszył gdańszczan w 37 minucie kiedy błyskawicznie minął gdańskich stoperów, wyszedł sam na sam z Bąkiem i z około 14 metrów przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Pierwsza bramka w meczu padła w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Gdańszczanie zdecydowali się na akcję skrzydłem, piłka trafiła do Sebastiana Mili, jednak jego strzał został zablokowany, po kilkunastu sekundach akcja znów przeniosła się w pole karne Ruchu. Tam o piłkę walczyli m.in. Grodzicki i Mila. Piłka trafiła w rękę obrońcy gospodarzy i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Kevin Friesenbichler i bez problemu wyprowadził gdańszczan na prowadzenie.

W drugiej połowie, w 51 min., Makuszewski upadł w polu karnym tym razem jednak bez konsekwencji dla gospodarzy, za to po drugiej stronie boiska po raz kolejny dał o sobie znać Visniakovs. W 57 min. Łotysz uciekł Mavroudisowi Bougaidisowi w polu karny i Grek nie widział innego sposobu na zatrzymanie go jak faul. Po raz kolejny sędzia spotkania podyktował „jedenastkę”. Wprawdzie Bąk wyczuł intencje Starzyńskiego, jednak piłki nie zdołał odbić i w Chorzowie mecz zaczynał się od początku. Trzy minuty później kolejna akcja Visniakovsa mogła zakończyć się drugim golem dla Ruchu. Po centrze z prawej strony najpierw jednak do piłki nie doszedł Zieńczuk, później przepuścił ją Starzyński, ale Rołand Gigołajew mając czas i miejsce strzelił obok bramki. Rosjanin miał przynajmniej jeszcze jedną szansę na zmianę wyniku. W 70 minucie w ostatniej chwili ubiegł go jednak Bąk.

Jerzy Brzęczek próbował zmienić obraz gry wprowadzając m.in. Nazario i Wiśniewskiego, jednak gdańszczanie nie potrafili wykorzystać swoich sytuacji. Najbliżej tego był Makuszewski, który już w doliczonym czasie gry, nie atakowany, z kilkunastu metrów strzelił prosto w bramkarza Ruchu.

Remis, choć wywalczony na wyjeździe, to znów strata punktów z teoretycznie słabszym rywalem, podobnie jak w meczu z Zawiszą. Gdańszczanie muszą zacząć wygrywać, jeśli chcą zachować realne szanse na pierwszą ósemkę ligi.

RUCH CHORZÓW - LECHIA GDAŃSK 1:1 (0:1)

RUCH: Putnocky - Konczkowski, Helik, Grodzicki, Oleksy - Surma, Babiarz – Kowalski (46 Gigołajew), Starzyński (90+2 Urbańczyk), Zieńczuk – Visnakovs (78 Efir)

LECHIA: Bąk - Wojtkowiak, Janicki, Bougaidis, Wawrzyniak – Łukasik (65 Możdżeń), Borysiuk - Makuszewski, Mila (77 Wiśniewski), Grzelczak – Friesenbichler (69 Nazario)

Żółte Kartki: Grodzicki (Ruch) - Borysiuk, Wawrzyniak, Łukasik (Lechia)
Sędziowali: Musiał, Listkiewicz, Mucha