Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
piątek, 18 stycznia 2019 21:03
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
W rozegranym w hali Olivia bez udziału publiczności i oprawy muzyczn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Bogusław Kaczmarek: Lechia jest pragmatyczna aż do bólu

Rozmowa z Bogusławem Kaczmarkiem, byłym zawodnikiem i trenerem Lechii Gdańsk, asystentem Leo Beenhakkera, ekspertem piłkarskim


- Święta kibice Lechii spędzą w bardzo dobrych humorach. Biało-zieloni na przerwę zimową udadzą się, wszystko na to wskazuje, jako lider ekstraklasy.
Bogusław Kaczmarek: Z tabelą nie można dyskutować, tabela nie kłamie. Lechia jest liderem i oby była nim jak najdłużej, a najlepiej do ostatniej kolejki rudny wiosennej.


- Dla pana pozycja Lechii w tym sezonie jest zaskoczeniem?
Bogusław Kaczmarek: Nie jest zaskoczeniem. Zaskoczeniem była przez ostatnie cztery lata. Cały czas powtarzam, że ta liga powinna być 3 razy L i cała reszta. Legia, Lechia, Lech w dowolnej kolejności plus ewentualnie efemerydy jak niedawno Piast Gliwice, Jagiellonia. Myślę, że Lechia wykorzystuje słabość polskiej ekstraklasy. Trudno inaczej tłumaczyć takie mecze jak Jagiellonia, parę kolejek temu lider, przegrywa u siebie ze Śląskiem, a teraz 0:4 z Zagłębiem Lubin. Lechia gra bardzo skuteczny futbol z dużą dozą szczęścia. Szczęście sprzyja lepszym, ale gdybyśmy zrobili dogłębną analizę ostatnich 5, 6 meczy to każde z tych spotkań Lechia mogła równie dobrze przegrać. Rozumiem tonowanie nastrojów przez trenera Stokowca. tabela w zasadzie się już podzieliła. Są trzy kluby i czwarty Lech, który będzie się liczył w walce o europejskie puchary. Reszcie brakuje stabilizacji. Ciekawa będzie postawa Jagiellonii w dalszej części sezonu, bo te dwie porażki 0:4 dają dużo do myślenia.

alt


- Co spowodowało taką zmianę w postawie Lechii, która w ubiegłym sezonie prawie do ostatniej kolejki walczyła o utrzymanie? Czy to tylko osoba trenera Stokowca jest przyczyną tej zmiany?
Bogusław Kaczmarek: Gdyby przeanalizować wcześniejsze decyzje to okaże się, że walka o utrzymanie była wypadkową działań metodą prób i błędów. Lechia była biało-zielonym tramwajem, do którego jedni wsiadali, inni wysiadali. W kadrze było 35 piłkarzy bez drużyny rezerw. Lechia Piotra Nowaka przekalkulowała i minimalizm przypłaciła tym, że grała w europejskich pucharach. Gdyby zagrała odważniej na Łazienkowskiej mogła pokusić się o zwycięstwo, a co za tym idzie o mistrzostwo Polski. Pozycja nie jest zaskoczeniem. Do Lechii wróciła normalność. Przyszedł trener, który złapał całe towarzystwo za piłkarski ryj. Potrafi słuchać innych. W sztabie jest Maciek Kalkowski, który jest ważnym elementem podkreślającym tożsamość tej drużyny. Lechia gra piłkę opartą na bazie bardzo dużej dyscypliny i odpowiedzialności. To jest piłkarski pragmatyzm, aż do bólu. Wystarczy wspomnieć mecze z Arką, Cracovią, Jagiellonia, Śląsk. W każdym spotkań Lechia mogła zremisować, a kończyła je zwycięsko. Trudno o drugi taki mecz jak ze Śląskiem, który trafia pięć razy w poprzeczkę. Gdyby ktoś ich ustawił w Turbokozaku to podejrzewam, że by nie trafili. Co mnie niepokoi to mała frekwencja. Lechia jest liderem, a na mecz z Jagiellonią przychodzi 9000 ludzi. Zostały zburzone pewne fundamenty Lechii, która była kuźnią piłkarskich talentów. W grupach młodzieżowych pracowali fachowcy jak Gładysz, Globisz, moja skromna osoba i wielu innych. Lechia zawsze miała bazę i ostoję w wychowankach. Klub musi mieć swoją tożsamość, swój styl i swoje DNA. Myślę, że Lechia jest na dobrej drodze, żeby się do tego zbliżyć.


- Trener Stokowiec swoimi decyzjami pokazuje, że liczy się dobro drużyny, a nie nazwiska.
Bogusław Kaczmarek: Gdyby popatrzeć kto siedzi na ławce rezerwowych Lechii to jest to na polskie warunki przeogromny potencjał. Na ławce siedzi Sobiech, Wolski, Arak. Przy odstawieniu od składu Paixao i Peszki to świadczy o możliwościach tego zespołu. Pojawił się zalążek odmładzania tej drużyny. Pojawili się Sopoćko, Makowski, Fila. Decyzje trenera Stokowca doprowadziły do tego, że dostają szanse i ją wykorzystują.

Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież