Prezydent RP docenił walczących z atakami żywiołów » Andrzej Duda odwiedził pomorskie gminy dotknięte ubiegłoroczną nawałnicą. Spotkał się także ze służb... Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie » Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski... 24. Targi Akademia » Na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się 24. edycja Targów Akademia. Na największych targach edukacyjnyc... Rodzina Ulmów w Muzeum II Wojny Światowej » Na wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku upamiętniono rodzinę Ulmów z Podkarpacia, k... Gdańskie święto książki za nami, czytelnicy już czekają na kolejne » To było prawdziwe święto książki. Około 70 wydawnictw, blisko 50 autorów wzięło udział w I Gdańskich... „Andrzej K. Waśkiewicz we wspomnieniach” » Kiedy dostałem zaproszenie na spotkanie z Anną Sobecką, autorką wspomnień o Andrzeju Waśkiewiczu, do... Cztery lata i co dalej? Szansa na skruszenie gdańskiego układu - w lis... » Kandydaci do fotela prezydenta, pozostawieni w 2014 r. w pobitym polu przez osadzonego od 20 lat na ... SP 47 zwycięzcą 6. edycji turnieju "Szumiące Zabawy" » Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 47 w Gdańsku okazali się najlepsi spośród jedenastu szkół rywalizują... Odeszła Zofia Polasińska Tee » W wieku 92 lat, 13 marca, w Gdańsku zmarła Zofia Polasińska Tee. Artystka należała do najstarszego p... Krzysztof Piekarski: Manewrowanie elektoratem » Z politologiem Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki UG ...
Reklama
Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie
środa, 21 marca 2018 15:51
Kazimierz Koralewski: Polityczna polemika w historycznej obwolucie
Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gd ...
M. Paixao odsunięty od treningów z pierwszą drużyną Lechii!
czwartek, 22 marca 2018 19:41
M. Paixao odsunięty od treningów z pierwszą drużyną Lechii!
Decyzją Zarządu Klubu, na wniosek sztabu szkoleniowego Lechii Gdańs ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Józef Izydor Dobrowolski - malarz emocji
sobota, 10 marca 2018 13:38
Józef Izydor Dobrowolski - malarz emocji
Pierwszy ogląd wystawy malarstwa Izydora Dobrowolskiego pozostawił m ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Mistrz i Małgorzata, konsultant Woland i kot Behemot zawitają do Gdyni
środa, 07 marca 2018 12:35
Mistrz i Małgorzata, konsultant Woland i kot Behemot zawitają do Gdyni
Wizyta gości z piekła rodem w Moskwie, określanej też jako Trzeci ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

W obchodach 45-lecia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku  (5-7 września) uczestniczyło ponad 500 osób na około 20 tys. absolwentów. Byli to przedstawiciele Technikum Wychowania Fizycznego (1952-1957), Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego (1957-1969), Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego (1969-1981), Akademii Wychowania Fizycznego (1981-2001) oraz od 2001 roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, jako jedynej tego typu uczelni w Polsce.


Uczelni, która może się poszczycić 22 medalistami igrzysk olimpijskich, w takich dyscyplinach, jak: lekkoatletyka (2), boks (1), gimnastyka (1), judo (3), kajakarstwo (1),  piłka ręczna (1), piłka siatkowa (1), szermierka (7), tenis stołowy (1), wioślarstwo (3) i żeglarstwo (1).

 
Obchody rozpoczęły się od wieczoru klubowego przy świecach i wspólnego grillowania oraz oglądania meczów siatkówki mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce, w tym i gdańskiej hali ERGO Arena.


alt


Zasadnicze obchody miały miejsce w sobotę 6 września w sali kongresowej, a poprzedziła je poranna msza święta w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Następnie absolwenci mieli okazję do spotkań w katedrach i zakładach z obecnymi i emerytowanymi wykładowcami i naukowcami.


altW sali senackiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz uczelni i zaproszonymi gośćmi. Rektor uczelni prof. Waldemar Moska powiedział, że utworzona w 1969 roku WSWF miała stanowić zaplecze dydaktyczne, naukowe i sportowe dla całego pomorskiego sportu oraz nauczania wychowania fizycznego. Swoje zadania wypełniła z nawiązką, przygotowując wykwalifikowanych nauczycieli WF oraz wielu znakomitych trenerów. Mimo wielu problemów organizacyjnych pojawiających się w ostatnich latach, gdańska AWFiS znalazła się na ścieżce dynamicznego rozwoju. Rozpoczęto modernizację i rozbudowę całej jej infrastruktury. Po kompleksowej modernizacji węzła ciepłowniczego, dokonano całkowitej modernizacji budynków byłej szkoły sportowej, pozyskanej od Miasta Gdańska w ramach wieloletniej dzierżawy, w których umiejscowiono Wydział Turystyki i Rekreacji oraz uczelnianą administrację.


Dokonano tego dzięki środkom własnym w wysokości 60 mln zł oraz pozyskanym środkom unijnym w wysokości 20 mln zł, co osobiście poświadczył komisarz unijny Janusz Lewandowski. Pozwoliło to doposażyć uczelnię w odpowiedni sprzęt i wraz z Sopotem być współorganizatorem wiosną 2014 roku lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata.


altRektor Waldemar Moska (na powyższym zdjęciu) zapowiedział, że kolejne nowe inwestycje, to rozbudowa mariny w Narodowym Centrum Żeglarstwa im. Krzysztofa Zawalskiego w Górkach Zachodnich oraz budowa do 2016 roku Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego i pełnowymiarowej hali gimnastycznej Leszka Blanika, olimpijczyka brązowego z Sydney 2000 i złotego z Pekinu 2008.


Rektor Moska powiedział też o tym, że wedle Gazety Prawnej AWFiS Gdańsk znalazł się wśród czwórki polskich uczelni, którym udało się w krótkim czasie wyjść z finansowego zadłużenia.


altUczestnicy konferencji prasowej i zaproszeni goście pozowali do wspólnego zdjęcia. Wśród zaproszonych gości był m.in. dr Ludwik Szuba, absolwent WSWF rocznik 1969-1972, który obecnie pełni funkcję wiceprezydenta Torunia, miasta które do swojej nowej hali kupiło lekkoatletyczną bieżnię i wypożyczyło ją Sopotowi na niedawną organizację halowych mistrzostw świata. Ludwik Szyba podziękował pracownikom uczelni i jej absolwentom, dzięki którym nauczył się pracowitości i wewnętrznej dyscypliny, co znacznie pomogło mu w awansie społecznym.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z uznaniem odniósł się do gdańskiej uczelni sportowej, gdyż kształci ona kadry tak niezbędne dla potrzeb rozwijającej się na Pomorzu turystyki oraz dla potrzeb coraz większej ilości osób starszych wymagających dodatkowej fachowej opieki.
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski powiedział, że gdyby mógł, to chętnie by podjął studia na AWFiS, na specjalizacjach żeglarstwo i narciarstwo.


altW ramach części artystycznej student pierwszego roku Łukasz Chwediuk dał pokaz żonglerki piłką nożną, w czym zdobywa spore sukcesy na arenie światowej.


Wystąpili również członkowie uczelnianego Zespołu Tańca Ludowego „Neptun”, wskrzeszonego w 1984 roku przez Krystynę Pieczonka i Zbigniewa Szota. W zespole tym od początku tańczy, a teraz prowadzi go Dorota Nosko, która wraz z muzykami Haliną Król (skrzypce) i Józefem Stachnikiem (akordeon) z okazji 30-lecia istnienia zespołu otrzymali bukiety kwiatów z rąk rektora Waldemara Moski.


altNa scenie w sali kongresowej zatańczył tańce narodowe stworzony na potrzeby obchodów 45-lecia uczelni zespół wielopokoleniowy, w tym dwa zespołowe małżeństwa. I to zaledwie po tygodniu przygotowań, jak znakomicie zatańczył! Natomiast tańce regionalne wykonało osiem par obecnych młodych członków zespołu.


altWzruszającym momentem było zaproszenie na scenę do wspólnego pamiątkowego zdjęcia aktualnych i byłych członków zespołu „Neptun”, wraz z ich dziećmi.


altJak na uczelnię sportową przystało, odbyły się również mecze pokazowe tenisa stołowego z udziałem takich legendarnych sław tej dyscypliny sportu, jak Andrzej”Jolo” Jakubowicz, Leszek Kucharski oraz były trener i kierownik sekcji Waldemar Moska. Rektor ubrany w sportowy strój dawał sobie doskonale rady z byłymi medalistami drużynowych mistrzostw świata i Europy w tenisie stołowym z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wówczas wraz z nieodżałowanym Andrzejem Grubbą. Studentem WSWF Gdańsk i zawodnikiem ASZ Gdańsk bardzo zdolnym i ambitnym, jak powiedział prof. nadzw. dr hab. Włodzimierz Erdmann, gdyż sam zgłosił się na poprawkę egzaminu z biomechaniki i poprawił go... z czwórki na piątkę.


Do pokazowej gry został także zaproszony poseł na Sejm RP, dwukrotny medalowy gimnastyczny olimpijczyk Leszek Blanik, który miał spore problemy z odbiorem podkręcanych serwów małej białej piłeczki.


altPełen życiowej energii medalista drużynowych mistrzostw świata i Europy w tenisie stołowym Andrzej Jakubowicz (na powyższym zdjęciu), powiedział nam, że po ponad 25 latach pobytu we Francji, powraca do Polski.


- Do Francji wyjechałem z rodziną pod koniec lat 80., ale zawsze kiedy mogłem, choć na parę dni, przyjeżdżałem do ojczyzny. Teraz postanowiliśmy, że wracamy na stałe do Polski. Mam nadzieję, że będę mógł wesprzeć swym doświadczeniem krajowy tenis stołowy, jako trener lub menedżer. Tu na coraz ładniejszej gdańskiej uczelni sportowej czuję się jak u siebie w domu. Pamiętam czasy jak wielką cieszyliśmy się sławą. Jak wypromowały nas i naszą niszową dyscyplinę sportu  lokalne media. Jak na przykład kierowca autobusu linii 101 zboczył z głównej trasy Gdańsk- Gdynia i podwiózł nas do domu na Przymorze. Jak z gdańskiego lotniska opóźnił się wylot samolotu. bo rozdawaliśmy autografy - powiedział  nam Andrzej Jakubowicz, który w swojej karierze wygrywał z takimi znakomitościami, jak Francuz Jean-Philippe Gatien, Belg Jean-Michel Saive czy Chińczyk Ma Wenge.


altJuż tradycyjnie przy takich rocznicowych zjazdach, tym razem nieco mniej, bo jedynie około 500 absolwentów, (pięć lat temu było 750), na schodach przed frontem głównego gmachu uczelni wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Najwięcej absolwentów było z okresu WSWF, a najmniej z AWFiS.
Uczelniana psycholog Krystyna Maroszek, tą zmniejszającą się frekwencję upatruje głównie w ujemnym oddziaływaniu internetu. Wystarczy, że ludzie obecnie porozmawiają ze sobą poprzez telefony, internet i przez to nie czują już potrzeby bezpośrednich spotkań. A wielka tego szkoda, bo zanikają kontakty interpersonalne.


Wystarczy powiedzieć, że pięć lat temu w balu absolwentów uczestniczyło 500 osób, a w tegorocznym już tylko 350.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski (absolwent pierwszego rocznika WSWF Gdańsk)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież