Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk... ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz... Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

15 sierpnia XIX Maraton Solidarności Gdynia - Gdańsk

XIX Maraton Solidarności, którego celem jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku, odbędzie się 15 sierpnia (czwartek) startem honorowym spod Pomnika Ofiar Grudnia'70 z pętlą na Westerplatte i metą na Długim Targu w Gdańsku.- Już napłynęły poprzez Internet zgłoszenia od prawie 1000 biegaczy z 21 krajów czterech kontynentów, co jest ilością rekordową. Wśród nich jest również 110 kobiet oraz 75 biegaczy liczących powyżej 60 lat. W  rozegranych dotychczas 18. maratonach Solidarności wystartowało łącznie 9 676 biegaczy, zatem podczas najbliższej imprezy zostanie przekroczona granica 10 tysięcy uczestników - powiedział podczas konferencji prasowej w gdańskiej siedzibie Solidarności dyrektor imprezy Kazimierz Zimny.


altZimny, to brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku w biegu na 5000 metrów. Jak stwierdził, to w światowym kalendarzu maratonów są one rozgrywane głównie  wiosną albo jesienią. Teraz w sierpniu trzeba się liczyć ze sporymi upałami. I tak jest też w tym roku. Według prognozy pogody, 15 sierpnia temperatura osiągnie 27 stopni Celsjusza. Ale bywały też i większe upały, gdy zawodnikom przyszło rywalizować w skwarze wynoszącym 32 stopnie. Dlatego, aby zminimalizować skutki upału, na trasie ustawione będą zraszacze, a w punktach żywieniowych na zawodników ustawimy wiele chłodnych napoi energetycznych, zapewnił Zimny.


Osoby jeszcze chętne wzięcia udziału w maratonie, do 10 sierpnia mogą się jeszcze zgłaszać internetowo, a wpisowe wynosi 60 zł. Po tym terminie wpisowe wzrośnie o sto procent, a zgłoszenia będą też przyjmowane 15 sierpnia (do godz. 8:30) w biurze zawodów w Gdyni (niedaleko startu przy MDK). Prawo do bezpłatnego startu mają osoby powyżej 60 roku życia i członkowie „Solidarności".


Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat oraz brak przeciwwskazań lekarskich do biegu. Limit czasu wynosi 5,30 godziny.
Każdy startujący otrzyma pakiet przedstartowy ufundowany przez Firmę ZIAJA. Będzie on zawierał imienną koszulkę startową oraz kosmetyki.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku. Współorganizatorzy to: Ministerstwo Sportu Warszawa, urzędy miast: GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA, Pomorski Urząd Marszałkowski.


Długość trasy posiadającej atest PZLA i IAAF, wynosi 42,195 km.


Trasa oznaczona będzie co 5 km i w takich samych odległościach będą ulokowane punkty żywieniowe. Na trasie będą się też znajdowały bramki kontrolne rejestrujące czipy doczepione do butów.
Program Gdynia:
9.30 - Zbiórka zawodników przy Pomniku Ofiar Grudnia 70'
9.40 - Start honorowy
9.45 - Składanie kwiatów przy pomniku
10.00 - Start ostry

Gdańsk:
11.00 - 14.00 Bezpośrednia transmisja z biegu prowadzona przez Radio Gdańsk
12.15 - Przewidywany finisz czołówki maratonu
14.30 - Dekoracja zwycięzców maratonu
16.00 - Zakończenie imprezy.


Trasa maratonu będzie zamknięta dla ruchu kołowego do godz. 15.30. Zawodnicy nie mieszczący się w limicie czasu 5,5 godz. zobowiązani są do przerwania biegu i dojechania do mety autobusem z napisem KONIEC WYŚCIGU.


W XIX Maratonie „Solidarności” będzie prowadzona następująca klasyfikacja:
1. Open zawodników ( I - X m).
2. Kobiet ( I - VI m ).
3. Wiekowa kobiet i mężczyzn: 18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74 i powyżej 75 lat.
4. Generalna dla członków NSZZ " Solidarność" - (opłacone składki) I, II, III miejsce.
5. Najlepsza zawodniczka i zawodnik z Trójmiasta.


altUczestniczący w konferencji Ryszard Kuzimski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Gdańsku (na zdjęciu drugi z prawej) przypomniał, że pierwsza impreza odbyła się w 1981 roku, a zawodnicy pokonali dystans pomiędzy dwoma pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z grudnia 1970 roku w Gdyni oraz Poległych Stoczniowców w Gdańsku. W stanie wojennym odbywały się biegi w formie konspiracyjnej. W 1995 roku po raz pierwszy przeprowadzono zawody na pełnym maratońskim dystansie i ta formuła obowiązuje do dzisiaj. - Maraton Solidarności to historyczny bieg, który ma na celu upamiętnić również wydarzenia z sierpnia 1980 roku. Dlatego aspekt sportowy nie jest tak istotny, jak właśnie jego idea i przesłanie, powiedział Roman Kuzimski.


Rzecznik prasowy tej biegowej imprezy Jacek Główczyński też przypomniał historię Maratonu "Solidarności" mówiąc, że trzech biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich jego edycjach i teraz także znajdują się na liście startowej, to: Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Jan Parusiński z Gdańska oraz Mariusz Szymański z Gdyni.


Z kolei Jacek Biskup z Meritum Bank (na zdjęciu z lewej), który jest jednym z dwóch złotych partnerów sponsorskich imprezy, zapowiedział udział kilkudziesięciu pracowników banku w sztafecie maratońskiej. Uprzednio jednak zostaną oni zapoznani z tajnikami biegu maratońskiego, które przekaże im Radosław Dudycz (ur. 8 września 1974) – polski lekkoatleta, długodystansowiec, reprezentant KS Team run Gdańsk, kilkakrotny mistrz Polski w maratonie.


Zwycięzca 19. Maratonu "Solidarności" otrzyma najwyższą premię w wysokości 6. tysięcy złotych.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież