Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

15 sierpnia XIX Maraton Solidarności Gdynia - Gdańsk

XIX Maraton Solidarności, którego celem jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku, odbędzie się 15 sierpnia (czwartek) startem honorowym spod Pomnika Ofiar Grudnia'70 z pętlą na Westerplatte i metą na Długim Targu w Gdańsku.- Już napłynęły poprzez Internet zgłoszenia od prawie 1000 biegaczy z 21 krajów czterech kontynentów, co jest ilością rekordową. Wśród nich jest również 110 kobiet oraz 75 biegaczy liczących powyżej 60 lat. W  rozegranych dotychczas 18. maratonach Solidarności wystartowało łącznie 9 676 biegaczy, zatem podczas najbliższej imprezy zostanie przekroczona granica 10 tysięcy uczestników - powiedział podczas konferencji prasowej w gdańskiej siedzibie Solidarności dyrektor imprezy Kazimierz Zimny.


altZimny, to brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku w biegu na 5000 metrów. Jak stwierdził, to w światowym kalendarzu maratonów są one rozgrywane głównie  wiosną albo jesienią. Teraz w sierpniu trzeba się liczyć ze sporymi upałami. I tak jest też w tym roku. Według prognozy pogody, 15 sierpnia temperatura osiągnie 27 stopni Celsjusza. Ale bywały też i większe upały, gdy zawodnikom przyszło rywalizować w skwarze wynoszącym 32 stopnie. Dlatego, aby zminimalizować skutki upału, na trasie ustawione będą zraszacze, a w punktach żywieniowych na zawodników ustawimy wiele chłodnych napoi energetycznych, zapewnił Zimny.


Osoby jeszcze chętne wzięcia udziału w maratonie, do 10 sierpnia mogą się jeszcze zgłaszać internetowo, a wpisowe wynosi 60 zł. Po tym terminie wpisowe wzrośnie o sto procent, a zgłoszenia będą też przyjmowane 15 sierpnia (do godz. 8:30) w biurze zawodów w Gdyni (niedaleko startu przy MDK). Prawo do bezpłatnego startu mają osoby powyżej 60 roku życia i członkowie „Solidarności".


Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat oraz brak przeciwwskazań lekarskich do biegu. Limit czasu wynosi 5,30 godziny.
Każdy startujący otrzyma pakiet przedstartowy ufundowany przez Firmę ZIAJA. Będzie on zawierał imienną koszulkę startową oraz kosmetyki.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku. Współorganizatorzy to: Ministerstwo Sportu Warszawa, urzędy miast: GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA, Pomorski Urząd Marszałkowski.


Długość trasy posiadającej atest PZLA i IAAF, wynosi 42,195 km.


Trasa oznaczona będzie co 5 km i w takich samych odległościach będą ulokowane punkty żywieniowe. Na trasie będą się też znajdowały bramki kontrolne rejestrujące czipy doczepione do butów.
Program Gdynia:
9.30 - Zbiórka zawodników przy Pomniku Ofiar Grudnia 70'
9.40 - Start honorowy
9.45 - Składanie kwiatów przy pomniku
10.00 - Start ostry

Gdańsk:
11.00 - 14.00 Bezpośrednia transmisja z biegu prowadzona przez Radio Gdańsk
12.15 - Przewidywany finisz czołówki maratonu
14.30 - Dekoracja zwycięzców maratonu
16.00 - Zakończenie imprezy.


Trasa maratonu będzie zamknięta dla ruchu kołowego do godz. 15.30. Zawodnicy nie mieszczący się w limicie czasu 5,5 godz. zobowiązani są do przerwania biegu i dojechania do mety autobusem z napisem KONIEC WYŚCIGU.


W XIX Maratonie „Solidarności” będzie prowadzona następująca klasyfikacja:
1. Open zawodników ( I - X m).
2. Kobiet ( I - VI m ).
3. Wiekowa kobiet i mężczyzn: 18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74 i powyżej 75 lat.
4. Generalna dla członków NSZZ " Solidarność" - (opłacone składki) I, II, III miejsce.
5. Najlepsza zawodniczka i zawodnik z Trójmiasta.


altUczestniczący w konferencji Ryszard Kuzimski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Gdańsku (na zdjęciu drugi z prawej) przypomniał, że pierwsza impreza odbyła się w 1981 roku, a zawodnicy pokonali dystans pomiędzy dwoma pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z grudnia 1970 roku w Gdyni oraz Poległych Stoczniowców w Gdańsku. W stanie wojennym odbywały się biegi w formie konspiracyjnej. W 1995 roku po raz pierwszy przeprowadzono zawody na pełnym maratońskim dystansie i ta formuła obowiązuje do dzisiaj. - Maraton Solidarności to historyczny bieg, który ma na celu upamiętnić również wydarzenia z sierpnia 1980 roku. Dlatego aspekt sportowy nie jest tak istotny, jak właśnie jego idea i przesłanie, powiedział Roman Kuzimski.


Rzecznik prasowy tej biegowej imprezy Jacek Główczyński też przypomniał historię Maratonu "Solidarności" mówiąc, że trzech biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich jego edycjach i teraz także znajdują się na liście startowej, to: Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Jan Parusiński z Gdańska oraz Mariusz Szymański z Gdyni.


Z kolei Jacek Biskup z Meritum Bank (na zdjęciu z lewej), który jest jednym z dwóch złotych partnerów sponsorskich imprezy, zapowiedział udział kilkudziesięciu pracowników banku w sztafecie maratońskiej. Uprzednio jednak zostaną oni zapoznani z tajnikami biegu maratońskiego, które przekaże im Radosław Dudycz (ur. 8 września 1974) – polski lekkoatleta, długodystansowiec, reprezentant KS Team run Gdańsk, kilkakrotny mistrz Polski w maratonie.


Zwycięzca 19. Maratonu "Solidarności" otrzyma najwyższą premię w wysokości 6. tysięcy złotych.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież