Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pete True - Hell Flower [RECENZJA]

Piotr Truchel wydaje się być jednym z bardziej niedocenionych muzyków trójmiejskiej sceny alternatywnej. Czy płyta „Hell Flower” to zmieni tego nie wiem, ale na pewno zasługuje na spore zainteresowanie.


Kilka lat temu powstał zespół Absyntia. Nieco psychodeliczny, mroczny, czasem wręcz liryczny czy mistyczny. Dźwięki wiolonczeli, w połączeniu z ciekawymi tekstami dotykającymi najróżniejszych sfer życia, dawały naprawdę świetny efekt. Zwłaszcza na żywo. Coś się jednak w Absyntii popsuło – częste zmiany personalne sprawiły, że jej ojciec, Piotr Truchel, postanowił odłożyć ją na chwilę w kąt i zająć się działalnością solową.


I tak, jako Pete True, zadebiutował płytą „Hell Flower”. Przy okazji uznał też, że jest to dobry moment do odkurzenia Absyntii. Chociaż nieco dziwnie jest mówić o debiucie w przypadku człowieka, który już niejeden koncert zagrał i niejedną płytę wydał. Ale niech już będzie.


Płyta za wiele wspólnego z wcześniejszą działalnością Truchela nie ma. No, chyba że na upartego będziemy starali się szukać łączników tylko dlatego, że używa czasem podobnego instrumentarium – wiolonczeli czy fortepianu. Jednak wszystko jest oparte na gitarze. Sześć strun w zupełności wystarczy, żeby zrobić kawałek niezłego materiału.


Na „Hell Flower” znajdziemy dziewięć autorskich utworów oraz jeden cover („I'm Your Man” z repertuaru Leonarda Cohena). I poniekąd ten cover właśnie może najlepiej pokazywać w jaką stronę w swojej solowej działalności będzie zmierzał Piotr. Moda na współczesnych bardów czy singer/songwriterów osiągnęła apogeum. Pełno mamy muzyków, którzy chcą komponować w stylu Hoziera czy Jamesa Baya. Może gdzieś nawet jak zapomniane już Secondhand Serenade.


Na polskim podwórku też da się tak grać i osiągnąć sukces – patrz Skubas czy Kortez. Jednak czy popyt jest aż tak duży? Jeśli Truchelowi uda się zrobić szum w sieci, jest szansa, że dołączy do tej dwójki. Tym bardziej, że ma ku temu spory potencjał. „Hell Flower” to piosenki o wewnętrznych rozterkach, miłości, o życiu. Nieco intymne, pamiętnikowe, po prostu własne. Ta muzyka nie mówi o ogóle, lecz o jednostce.


Na pewno nie można rozprawiać o czymś odkrywczym w przypadku solowego debiutu Truchela. Ale z drugiej strony czy tacy są wielcy dziś Hozier, Bay czy bardziej syntetyczny Jack Garrat? Nie. Oni bazują na oklepanych schematach, którym dodali po prostu nieco innowacji. Jeśli i w tę stronę zmierza Piotr, tym lepiej dla niego. Póki co naprawdę warto zwrócić uwagę na „Hell Flower” oraz na autora. Bo na pewno nie można mu odmówić zaangażowania i chęci do działania. Ponadto widać, że ma w głowie kilka ciekawych pomysłów. No i czas najwyższy, aby na dobre wyszedł z lokalnego podwórka.


Pete True - "Hell Flower" [Full Album]


Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież