Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pete True - Hell Flower [RECENZJA]

Piotr Truchel wydaje się być jednym z bardziej niedocenionych muzyków trójmiejskiej sceny alternatywnej. Czy płyta „Hell Flower” to zmieni tego nie wiem, ale na pewno zasługuje na spore zainteresowanie.


Kilka lat temu powstał zespół Absyntia. Nieco psychodeliczny, mroczny, czasem wręcz liryczny czy mistyczny. Dźwięki wiolonczeli, w połączeniu z ciekawymi tekstami dotykającymi najróżniejszych sfer życia, dawały naprawdę świetny efekt. Zwłaszcza na żywo. Coś się jednak w Absyntii popsuło – częste zmiany personalne sprawiły, że jej ojciec, Piotr Truchel, postanowił odłożyć ją na chwilę w kąt i zająć się działalnością solową.


I tak, jako Pete True, zadebiutował płytą „Hell Flower”. Przy okazji uznał też, że jest to dobry moment do odkurzenia Absyntii. Chociaż nieco dziwnie jest mówić o debiucie w przypadku człowieka, który już niejeden koncert zagrał i niejedną płytę wydał. Ale niech już będzie.


Płyta za wiele wspólnego z wcześniejszą działalnością Truchela nie ma. No, chyba że na upartego będziemy starali się szukać łączników tylko dlatego, że używa czasem podobnego instrumentarium – wiolonczeli czy fortepianu. Jednak wszystko jest oparte na gitarze. Sześć strun w zupełności wystarczy, żeby zrobić kawałek niezłego materiału.


Na „Hell Flower” znajdziemy dziewięć autorskich utworów oraz jeden cover („I'm Your Man” z repertuaru Leonarda Cohena). I poniekąd ten cover właśnie może najlepiej pokazywać w jaką stronę w swojej solowej działalności będzie zmierzał Piotr. Moda na współczesnych bardów czy singer/songwriterów osiągnęła apogeum. Pełno mamy muzyków, którzy chcą komponować w stylu Hoziera czy Jamesa Baya. Może gdzieś nawet jak zapomniane już Secondhand Serenade.


Na polskim podwórku też da się tak grać i osiągnąć sukces – patrz Skubas czy Kortez. Jednak czy popyt jest aż tak duży? Jeśli Truchelowi uda się zrobić szum w sieci, jest szansa, że dołączy do tej dwójki. Tym bardziej, że ma ku temu spory potencjał. „Hell Flower” to piosenki o wewnętrznych rozterkach, miłości, o życiu. Nieco intymne, pamiętnikowe, po prostu własne. Ta muzyka nie mówi o ogóle, lecz o jednostce.


Na pewno nie można rozprawiać o czymś odkrywczym w przypadku solowego debiutu Truchela. Ale z drugiej strony czy tacy są wielcy dziś Hozier, Bay czy bardziej syntetyczny Jack Garrat? Nie. Oni bazują na oklepanych schematach, którym dodali po prostu nieco innowacji. Jeśli i w tę stronę zmierza Piotr, tym lepiej dla niego. Póki co naprawdę warto zwrócić uwagę na „Hell Flower” oraz na autora. Bo na pewno nie można mu odmówić zaangażowania i chęci do działania. Ponadto widać, że ma w głowie kilka ciekawych pomysłów. No i czas najwyższy, aby na dobre wyszedł z lokalnego podwórka.


Pete True - "Hell Flower" [Full Album]


Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież