Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia: 117 szybkoobrotowych stróżów prawa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 12 października 2011 08:25

altKilkunastu uczestników zamieszek po meczu żużlowym w Zielonej Górze już usłyszało zarzuty. Niszczenie policyjnych samochodów i wiat przestankowych z pewnością będzie ich drogo kosztowało. Zostali zidentyfikowani na podstawie zapisu z monitoringu miejskiego. Teraz zapłacą i będą ukarani. Dzięki takim sytuacjom uliczne kamery nie budzą już kontrowersji, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Czy w Gdyni też możemy spać spokojnie?


Tanio czy dobrze?
Miejski monitoring to coraz częściej standard w polskich miastach. Niestety, nie zawsze są to rozwiązania na zadowalającym poziomie. Przetargi na montaż i serwisowanie monitoringu wygrywają często małe, nawet jednoosobowe firmy (!), w dodatku zlokalizowane wiele kilometrów od miejsca realizacji zlecenia. Tacy wykonawcy nie mają zazwyczaj dostępu do nowoczesnej technologii, wiele do życzenia pozostawia też często sprzęt – najtańszy, o niskich parametrach, awaryjny. Usługi takich firm konkurują zazwyczaj ceną uruchomienia, jeśli jednak doliczyć do nich dodatkowe koszty serwisowania sytuacja zmienia się diametralnie. Nie funkcjonujące elementy systemu, często wiele dni czekające na dojazd serwisanta i naprawę to niebezpieczne dziury w miejskim monitoringu.


W Gdyni nowocześnie
A jak to wygląda w naszym mieście? Na ulicach Gdyni od sierpnia 2010 pracuje 117 nowoczesnych, szybkoobrotowych, kolorowych kamer, nadzorujących bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Kamery pracują  w wytypowanych przez Policję i Straż Miejską lokalizacjach. System monitoringu wizyjnego obejmuje: Śródmieście, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie, Cisowa, Demptowo, Obłuże, Oksywie Górne, Oksywie, Babie Doły, Działki Leśne, Wzg. św. Maksymiliana, Redłowo, Orłowo, Witomino, Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny i Dąbrowa.


Przy realizacji inwestycji zostały wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne z zakresu telekomunikacji i informatyki. Do celów transmisji obrazów z kamer został zbudowany zaawansowany system transmisji radiowej, który składa się z ośmiu stacji bazowych LMDS (ang. Local Multipoint Distribution Services) połączonych siecią radiolinii o przepustowościach rzędu 40 – 372 Mbps. – wyjaśnia szczegóły techniczne Tomasz Kuliński, kierownik projektu z Sprint S.A., który odpowiadał z uruchomienie monitoringu. System pracuje w zarezerwowanych pasach częstotliwości, nad którymi nadzór sprawuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, dzięki czemu jest odporny na próby zakłóceń i próby nieautoryzowanego dostępu.  Jak przyznają specjaliści gdyński system monitoringu wizyjnego jest największym i najnowocześniejszym przedsięwzięciem w Polsce, wykorzystującym do przesyłu obrazów z kamer system transmisji radiowej.


Miejski monitoring jest już powszechnie akceptowany jako pozytywny czynnik prewencyjny i podnoszący bezpieczeństwo. Niestety ciągle są jeszcze miasta funkcjonujące bez niego lub w oparciu o systemy słabej jakości. Samorządy często ociągają się z wydatkiem na instalację i obsługę monitoringu, chociaż jak się okazuje bywa, że odzyskane dzięki monitoringowi pieniądze już po jednej burdzie rekompensują koszty. Życia ludzkiego, które monitoring może ocalić nie sposób za to wycenić…

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież