Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot... Patryk Jaki w Gdańsku: "Naprawę nie muszę być posłem i politykiem..." » Europoseł Suwerennej Polski, Patryk Jaki, spotkał się z mieszkańcami Gdańska w sali „Akwen” w budynk... 100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wojciech Fułek zaprasza na cykl spotkań przy kawiarnianym stoliku

„Posłuchajmy razem” to cykl cotygodniowych spotkań w kawiarni Konsulatu Kultury, podczas którego prezentowane będą m.in. słuchowiska radiowe Wojciecha Fułka, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia oraz Radio Gdańsk. Gospodarz zajrzy też do archiwum radiowego, żeby przypomnieć uczestnikom spotkań inne ciekawe inscenizacje teatralne.



Raz w miesiącu autor zapraszać też będzie trójmiejskich aktorów lub adeptów tego zawodu (z gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym) do zaprezentowania wybranego tekstu w wersji czytanej na żywo.


12 marca 2019, wtorek, godz. 19 – „Drzwi”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyser: Janusz Kukuła
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada: Krzysztof Gosztyła (Pan X), Anna Cieślak (Joanna-dziennikarka radiowa), Elżbieta Kijowska (Berenika), Joanna Jeżewska (Magdalena), Grzegorz Kwiecień (Krzysiek), Andrzej Blumenfeld (Samuel)

Metafizyczna opowieść o przenikaniu kultur i poszukiwaniu nadziei.

Joanna, młoda dziennikarka radiowa (Anna Cieślak) po raz pierwszy może zrealizować samodzielną pracę reportażową. Chce zrobić reportaż o drzwiach, które według niej są pojemną metaforą różnych aspektów życia. By zrealizować swój reportaż, wybiera się do Pana X (Krzysztof Gosztyła), którego drzwi wydają jej się wyjątkowo interesujące. Spotkanie z dojrzałym mężczyzną, erudytą, znacząco wpływa na jej pracę i życie…

Premiera w Teatrze Polskiego Radia – 2012


19 MARA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŁÓŻKA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

W sztuce „Łóżka” autor wrzuca swoich bohaterów w sytuację wyjątkową. Kilku mężczyzn spotyka się w jednej szpitalnej sali. Pochodzą z różnych środowisk, dzieli ich wiek, zawód, doświadczenie. Jest jednak coś co ich łączy – konieczność przebywania w szpitalu z powodu choroby. W rozmowach przerywanych medycznymi zabiegami snują swoje historie, kłócą się z powodów światopoglądowych. W jednej kwestii muszą się jednak zgodzić – wszyscy pozostajemy bezradni wobec choroby, cierpienia, odchodzenia. Sztuka „Łóżka” została zrealizowana w Teatrze Polskiego Radia w roku 2011 w reżyserii Janusza Kukuły, miała premierę na antenie III Programu PR, a także uzyskała wyróżnienie specjalne na sopockim Festiwalu DWA TEATRY w roku 2012.Była również prezentowana przez wybrzeżowych aktorów na żywo ramach „dworkowego” cyklu Teatr przy Stole w roku 2015.

Magdalena Zawadzka (Siostra), Adam Ferency (Kaszub), Stanisław Brudny (Dziadek), Marcin Przybylski (Poeta), Krzysztof Gosztyła (Jakub), Kazimierz Kaczor (Ksiądz), Henryk Talar (Sambor), Andrzej Ferenc (Lekarz), Agnieszka Judycka (Anioł), Tomasz Marzecki (Głos)

Produkcja Teatr Polskiego Radia, premiera na „Scenie  teatralnej Trójki”, 2012


26 MARCA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŻYCIE POZAGROBOWE I POZAMAŁŻEŃSKIE”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski

Występują m.in. Anna Chodakowska, Wiktor Zborowski, Grzegorz Damięcki.

„Życie pozagrobowe i pozamałżeńskie” to groteska ukazująca przede wszystkim stereotypy naszych zachowań podczas dwu ważnych sytuacji życiowych: wesela i stypy.

Akcja montowana jest równolegle: raz wesele, raz stypa. Leje się wódka, ludzie gadają, co im ślina na język przyniesie, emocje tonuje ksiądz (jak wiadomo – ważna persona podczas tych zdarzeń). Autor nie poprzestaje na rejestracji śmiesznych, ale też i głupawych powiedzonek i dywagacji pijanej grupy, prowadzi do metafory.

Bo oto pod koniec słuchowiska nagle ci ludzie – czerep raczej rubaszny narodu – zaczynają odzywać się cytatami z „Wesela” Wyspiańskiego. Wielcy i śmieszni zarazem…

Teatr Polskiego Radia, Scena Teatralna Trójki, premiera rok 2016


2 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „ŚMIERĆ BURMISTRZA”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja: Grzegorz Rutkowski, Jarosław Regulski
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

W roku 2017 w muzycznym studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej zagrane zostało „na żywo” i z udziałem publiczności sensacyjne słuchowisko „Śmierć burmistrza” Wojciecha Fułka.

Wojciech Fułek dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko stworzył współczesną historię kryminalną osadzoną w małym prowincjonalnym miasteczku na Wybrzeżu.

Pewnego razu powiadomiona przez sprzątaczkę policja odnajduje ciało nieżyjącego od kilku godzin burmistrza. Wszystko wskazuje na to, że skutecznie targnął się on na swoje życie, wieszając się we własnym domu. Zastanawiające jest jednak to, że do tragedii doszło tuż przed wyborami samorządowymi. Czy ktoś przyczynił się do nagłej śmierci burmistrza? Jakie były motywy ewentualnego zabójstwa? Odpowiedzi na te pytanie próbuje rozwikłać miejscowy inspektor – Tomasz Miller. Pojawiają się jednak naciski z prokuratury, żeby jak najszybciej zamknąć prowadzone śledztwo. Czy śledczy podda się naciskom miejscowej władzy? Czy prawdziwa przyczyna śmierci burmistrza zostanie ujawniona, a ewentualni sprawcy ujęci?

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. W 2017 roku „Teatrzyk Zielone Oko” powrócił na stałe do ramówki Trójki.

Obsada:
Leon Charewicz – inspektor Tomasz Miller
Dorota Landowska – prokurator Jola
Zbigniew Konopka – posterunkowy
Katarzyna Tatarak – żona burmistrza
Izabela Dąbrowska – sprzątaczka
Marcin Troński – Mocny
Andrzej Mastalerz – notariusz


9 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 17 – „KONIEC I POCZĄTEK”
Autor: Wojciech Fułek
Reżyseria: Janusz Kukuła
Muzyka: Mateusz Dębski
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Premiera: Teatr Polskiego Radia, 2012

W obsadzie m.in. Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Izabela Bukowska

Słuchowisko dla dzieci wyprodukowano przy współpracy Teatru Polskiego Radia S.A. W audycji poruszono problematykę związaną m.in. z przeszczepieniem narządów i tkanek. Audycja przybliża najmłodszym słuchaczom ideę transplantacji narządów, w tym dotyka tak trudnych tematów jak odrzucenie narządów przeszczepionych, zgodności tkankowej, samego dawstwa i postaw społecznych z tym związanych.

Dzięki temu słuchowisku można – co jest bardzo rzadkie – dotrzeć z ideą transplantacji bezpośrednio do dzieci. Bazą dla słuchowiska stała się książka dla dzieci autorstwa Wojciecha Fułka „Od końca do początku albo Odwrotnie” i postaci w niej występujące (m.in. Onio, Przyczepek, Drumla). Na podstawie słuchowiska powstała wersja sceniczna, wystawiona przez uczniów jednej ze szkół w Iławie.

16 KWIETNIA 2019, WTOREK, GODZ. 19 – „KSIĘŻYC POD TYTUŁEM”
Autor: Wojciech Fułek
Adaptacja i wybór tekstów: Wacław Tkaczuk
Reżyseria: Andrzej Piszczatowski

Premiera w Teatrze Polskiego Radia – 2004

Słuchowisko o charakterze poetyckim, powstałe na podstawie „Książki pod tytułem”. Adaptacji literackiej i wyboru tekstów dokonał ówczesny kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, nieżyjący już dziś Wacław Tkaczuk, a reżyserii podjął się aktor i reżyser, Andrzej Piszczatowski (również nieżyjący, niegdyś związany z Teatrem Wybrzeże). To okazja zapoznania się z zupełnie inną odmianą teatru radiowego – w formie atrakcyjnie przedstawionych utworów poetyckich – wierszy i poetyckiej prozy.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież