Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ponad 40-procentowy wzrost wartości Energi w pierwszym roku notowań na GPW

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 10 grudnia 2014 14:23

altEnerga SA obchodzi rocznicę debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Inwestorzy mają powody do zadowolenia - w tym czasie wartość Spółki wzrosła o ponad 40 proc., a Zarząd konsekwentnie realizuje deklaracje z okresu IPO, w tym politykę dywidendową.Debiut Energa SA, który miał miejsce 11 grudnia 2013 roku, poprzedzony był największą od ponad trzech lat ofertą publiczną o wartości 2,4 mld zł. Oferta zakończyła się sukcesem, a do nowych akcjonariuszy trafiło 34,18 proc. akcji spółki. Kapitalizacja Energi w pierwszym dniu notowań wynosiła 7 mld zł, rok później to niemal 10 mld zł, czyli o ponad 40 proc. więcej. W ciągu tego roku spółka awansowała do najważniejszych indeksów – początkowo do WIG40, by po chwili znaleźć się w gronie „blue chips” z WIG30, gromadzącym największe spółki z warszawskiej giełdy. Potem przyszedł czas na międzynarodowe indeksy: MSCI Poland oraz FTSE All World.

Wchodząc na parkiet warszawskiej giełdy Energa postawiła na defensywny model biznesowy, jak i najwyższą rentowność, efektywność i oszczędny plan inwestycyjny. Strategia Grupy koncentruje się na regulowanym segmencie dystrybucji, produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz podnoszeniu jakości obsługi klienta.

Nadrzędny cel –  tworzenie wartości dla akcjonariuszy – spółka realizuje poprzez utrzymanie  profilu działalności o niskim ryzyku biznesowym i bezpiecznej strukturze kapitału, Na systematyczną poprawę wyników wpływ ma też coraz większa efektywność funkcjonowania spółki i całej Grupy. Jej kilkuletnia, głęboka restrukturyzacja oraz uporządkowanie według segmentów produkcyjnego, handlowego i usługowego, pozwoliło zmniejszyć liczbę spółek, zoptymalizować zatrudnienie, sposób i koszty funkcjonowania. Stabilną pozycję finansową spółki potwierdzają oceny ratingowe agencji Fitch i Moody’s, na poziomie odpowiednio BBB oraz Baa1.

- Źródłem naszego dotychczasowego powodzenia wśród inwestorów jest spokojny, przewidywalny model biznesowy, który pozwala nam na generowanie zysku przy niskim poziomie ryzyka. Inwestorzy cenią stabilność i przewidywalność. Dobrze też zarządzamy aktywami, w ostatnich kwartałach wykazaliśmy wysoką rentowność i kolejną poprawę efektywności biznesowej. Duże znaczenie ma także fakt, że konsekwentnie wywiązujemy się z deklaracji, jakie składaliśmy przed giełdowym debiutem, zwłaszcza w zakresie polityki dywidendowej - ocenia Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu Energa SA.


altZdolność do wypłaty wysokiej dywidendy jest jedną z najistotniejszych wartości spółki. 10 czerwca ENERGA po raz pierwszy jako spółka giełdowa podzieliła się z akcjonariuszami zyskiem. Stabilna pozycja finansowa i dobre wyniki pozwoliły przekazać akcjonariuszom 414 mln zł, czyli 1 zł na akcję. Jednostkowe wyniki wypracowane po 3 kwartałach tego roku potwierdzają zdolność wypłaty wysokiej dywidendy także za rok. Zgodnie z polityką opisaną w prospekcie emisyjnym, Zarząd zamierza rekomendować wypłatę zysku na poziomie 500 mln, a w kolejnych latach kwotę wypłaconą za 2014 rok, zindeksowaną o poziom równy bądź wyższy niż stopa inflacji.

- Patrząc na wyniki Energi, jestem przekonany że jej wejście na giełdę otworzyło nowy rozdział w historii spółki i stworzyło szanse dalszego rozwoju. Mamy nadzieję, że Energa, która tak dobrze jest przyjmowana przez inwestorów, dalej będzie korzystać przy realizacji swoich planów inwestycyjnych właśnie z Giełdy Papierów Wartościowych jako atrakcyjnego źródła pozyskania kapitału na inwestycje – mówi Paweł Tamborski, Prezes Zarządu GPW.

W ciągu roku obecności na giełdzie Energa odnotowała pierwsze sukcesy: znalazła się w gronie Liderów Rynku Kapitałowego i nagrodzona została przez Giełdę Papierów Wartościowych za największą wartość oferty publicznej w 2013 r. W 15. edycji konkursu Giełdowa Spółka Roku spółka wyróżniona została przez redakcję Pulsu Biznesu, a w badaniu relacji inwestorskich spółek z WIG30 prowadzonym przez Gazetę Giełdy Parkiet, ENERGA zajęła miejsce tuż za podium, co zważywszy na krótki staż  giełdowy jest dużym osiągnięciem. We wrześniu spółka otrzymała także logo „Odpowiada inwestorom” - tytuł przyznawany przez redakcję Pulsu Biznesu spółkom, które regularnie komunikują się z inwestorami indywidualnymi w ramach prowadzonej przez dziennik „Akcji Inwestor”.

Energa  na Giełdzie:
Indeksy: WIG30, WIG Enegia, WIG, MSCI Poland, FTSE All World
Roczne maksimum: 25,27 zł
Roczne minimum:14.52 zł
Raporty analityczne: 32, w tym 16 z rekomendacją kupuj
Ratingi: Moody’s Baa1 – perspektywa stabilna, Fitch BBB – perspektywa stabilnaGrupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości około 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km2, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju.

Ponadto, Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.
źródło energa.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież