Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jan Ołdakowski: Muzeum to coś więcej niż wystawa

altKonkurs na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wygrała firma Kwadrat z Gdyni. Tuż po ogłoszeniu zwycięzcy zaprotestowali projektanci, których projekt przegrał rywalizację o te prestiżową realizację.


Pracownia K3 jest zdania, że doszło do złamania konkursowego regulaminu. Dyrekcja Muzeum odrzuciła jednak ten protest.


Dziś przedstawiamy naszym Czytelnikom wywiad z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Rozmawialiśmy nie tylko o zwycięskim projekcie...


- Panie dyrektorze widział pan projekt, który wygrał konkurs? Podoba się panu ta koncepcja?
Janusz Ołdakowski: Tak, wdziałem. I muszę powiedzieć, że to bardzo ciekawy projekt, który może się podobać.


- Taka nietypowa bryła, to odpowiedź na obowiązujące w architekturze muzealnej trendy? Czy dzisiejsze muzea zawsze muszą się wyróżniać w miejskim krajobrazie?
Janusz Ołdakowski: Rzeczywiście, zaczęło się to bodaj od muzeum sztuki nowoczesnej w Bilbao, gdzie ten budynek zdominował przestrzeń miasta i stał się jego najbardziej charakterystycznym elementem. Jest tak, że muzea poświęcone jakiemuś zagadnieniu, jakiejś idei, faktycznie powinny mieć własną tożsamość, muszą być wyraziste. Dziś muzea to coś więcej niż wystawy. To także miejsca debat, sympozjów, spotkań. Deklarację Berlińską podpisano w Deutsches Historisches Museum, które jest połączeniem klasycznego budynku oraz, po rozbudowie, bardzo charakterystycznej, nowoczesnej bryły.


- Istotnym elementem gdańskiego muzeum ma być umieszczenie części ekspozycji w podziemiu...
Janusz Ołdakowski: Jak mi się wydaje, to celowy zabieg. Mroczna, tragiczna ekspozycja dotycząca koszmaru wojny ma znajdować się w niższych kondygnacjach, a zwiedzający będą powoli wychodzić na górę, gdzie skończy się trasa zwiedzania. To swoisty symbol wyjścia z mroku na światło i przestrzeń. Podobny zabieg zastosowano w muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie wychodzi się na taras. Z tego tarasu rozciąga się wspaniały widok na panoramę pięknego, urzekającego miasta. Mam tylko obawy, czy zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk będą mogli w podobny sposób zachwycać się tym, co zobaczą zza szyb wyższych kondygnacji budynku. Bo niezwykle istotny jest kontekst architektoniczny, w jakim muzeum jest umieszczone. Nie wolno projektować w oderwaniu od otoczenia, w którym budynek będzie umieszczony.


- Można chyba zaryzykować tezę, że Muzeum Powstania Warszawskiego stało się swoistym wzorem dla wszystkich polskich muzealników, którzy chcą by ich placówki były nowoczesne i popularne. Jak pan na to patrzy?
Janusz Ołdakowski: To prawda. Często słyszę zapowiedzi projektantów i muzealników, że ich muzeum będzie równie nowoczesne i niebanalne jak to nasze w Warszawie. I mówię wówczas – nie opowiadajcie tylko działajcie. Jestem za tym, by jak najwięcej równie udanych projektów powstawało. Nie należy jednak zapominać, że nasze muzeum powstawało przy bardzo dobrym budżecie przeznaczonym na jego utworzenie. To dało nam dużą swobodę działania.


- Dzisiejsze muzea są skazane na multimedia i specjalne aranżacje wnętrz?
Janusz Ołdakowski: Niekoniecznie, choć te formy przekazu najlepiej chyba trafiają do młodego pokolenia. Ale to nie jest wymóg niezbędny. Nowoczesne muzeum wcale nie musi składać się z wirtualnych fajerwerków.
Rozmawiał Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież