Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jan Ołdakowski: Muzeum to coś więcej niż wystawa

altKonkurs na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wygrała firma Kwadrat z Gdyni. Tuż po ogłoszeniu zwycięzcy zaprotestowali projektanci, których projekt przegrał rywalizację o te prestiżową realizację.


Pracownia K3 jest zdania, że doszło do złamania konkursowego regulaminu. Dyrekcja Muzeum odrzuciła jednak ten protest.


Dziś przedstawiamy naszym Czytelnikom wywiad z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Rozmawialiśmy nie tylko o zwycięskim projekcie...


- Panie dyrektorze widział pan projekt, który wygrał konkurs? Podoba się panu ta koncepcja?
Janusz Ołdakowski: Tak, wdziałem. I muszę powiedzieć, że to bardzo ciekawy projekt, który może się podobać.


- Taka nietypowa bryła, to odpowiedź na obowiązujące w architekturze muzealnej trendy? Czy dzisiejsze muzea zawsze muszą się wyróżniać w miejskim krajobrazie?
Janusz Ołdakowski: Rzeczywiście, zaczęło się to bodaj od muzeum sztuki nowoczesnej w Bilbao, gdzie ten budynek zdominował przestrzeń miasta i stał się jego najbardziej charakterystycznym elementem. Jest tak, że muzea poświęcone jakiemuś zagadnieniu, jakiejś idei, faktycznie powinny mieć własną tożsamość, muszą być wyraziste. Dziś muzea to coś więcej niż wystawy. To także miejsca debat, sympozjów, spotkań. Deklarację Berlińską podpisano w Deutsches Historisches Museum, które jest połączeniem klasycznego budynku oraz, po rozbudowie, bardzo charakterystycznej, nowoczesnej bryły.


- Istotnym elementem gdańskiego muzeum ma być umieszczenie części ekspozycji w podziemiu...
Janusz Ołdakowski: Jak mi się wydaje, to celowy zabieg. Mroczna, tragiczna ekspozycja dotycząca koszmaru wojny ma znajdować się w niższych kondygnacjach, a zwiedzający będą powoli wychodzić na górę, gdzie skończy się trasa zwiedzania. To swoisty symbol wyjścia z mroku na światło i przestrzeń. Podobny zabieg zastosowano w muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie wychodzi się na taras. Z tego tarasu rozciąga się wspaniały widok na panoramę pięknego, urzekającego miasta. Mam tylko obawy, czy zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk będą mogli w podobny sposób zachwycać się tym, co zobaczą zza szyb wyższych kondygnacji budynku. Bo niezwykle istotny jest kontekst architektoniczny, w jakim muzeum jest umieszczone. Nie wolno projektować w oderwaniu od otoczenia, w którym budynek będzie umieszczony.


- Można chyba zaryzykować tezę, że Muzeum Powstania Warszawskiego stało się swoistym wzorem dla wszystkich polskich muzealników, którzy chcą by ich placówki były nowoczesne i popularne. Jak pan na to patrzy?
Janusz Ołdakowski: To prawda. Często słyszę zapowiedzi projektantów i muzealników, że ich muzeum będzie równie nowoczesne i niebanalne jak to nasze w Warszawie. I mówię wówczas – nie opowiadajcie tylko działajcie. Jestem za tym, by jak najwięcej równie udanych projektów powstawało. Nie należy jednak zapominać, że nasze muzeum powstawało przy bardzo dobrym budżecie przeznaczonym na jego utworzenie. To dało nam dużą swobodę działania.


- Dzisiejsze muzea są skazane na multimedia i specjalne aranżacje wnętrz?
Janusz Ołdakowski: Niekoniecznie, choć te formy przekazu najlepiej chyba trafiają do młodego pokolenia. Ale to nie jest wymóg niezbędny. Nowoczesne muzeum wcale nie musi składać się z wirtualnych fajerwerków.
Rozmawiał Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież