Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
poniedziałek, 06 lipca 2020 20:31
Południe lepsze od Północy w żuzlowej inauguracji sezonu w Gdańsku
Drużyna Południa pokonała na gdańskim torze drużynę Północy 48 ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jan Ołdakowski: Muzeum to coś więcej niż wystawa

altKonkurs na projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wygrała firma Kwadrat z Gdyni. Tuż po ogłoszeniu zwycięzcy zaprotestowali projektanci, których projekt przegrał rywalizację o te prestiżową realizację.


Pracownia K3 jest zdania, że doszło do złamania konkursowego regulaminu. Dyrekcja Muzeum odrzuciła jednak ten protest.


Dziś przedstawiamy naszym Czytelnikom wywiad z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Rozmawialiśmy nie tylko o zwycięskim projekcie...


- Panie dyrektorze widział pan projekt, który wygrał konkurs? Podoba się panu ta koncepcja?
Janusz Ołdakowski: Tak, wdziałem. I muszę powiedzieć, że to bardzo ciekawy projekt, który może się podobać.


- Taka nietypowa bryła, to odpowiedź na obowiązujące w architekturze muzealnej trendy? Czy dzisiejsze muzea zawsze muszą się wyróżniać w miejskim krajobrazie?
Janusz Ołdakowski: Rzeczywiście, zaczęło się to bodaj od muzeum sztuki nowoczesnej w Bilbao, gdzie ten budynek zdominował przestrzeń miasta i stał się jego najbardziej charakterystycznym elementem. Jest tak, że muzea poświęcone jakiemuś zagadnieniu, jakiejś idei, faktycznie powinny mieć własną tożsamość, muszą być wyraziste. Dziś muzea to coś więcej niż wystawy. To także miejsca debat, sympozjów, spotkań. Deklarację Berlińską podpisano w Deutsches Historisches Museum, które jest połączeniem klasycznego budynku oraz, po rozbudowie, bardzo charakterystycznej, nowoczesnej bryły.


- Istotnym elementem gdańskiego muzeum ma być umieszczenie części ekspozycji w podziemiu...
Janusz Ołdakowski: Jak mi się wydaje, to celowy zabieg. Mroczna, tragiczna ekspozycja dotycząca koszmaru wojny ma znajdować się w niższych kondygnacjach, a zwiedzający będą powoli wychodzić na górę, gdzie skończy się trasa zwiedzania. To swoisty symbol wyjścia z mroku na światło i przestrzeń. Podobny zabieg zastosowano w muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie wychodzi się na taras. Z tego tarasu rozciąga się wspaniały widok na panoramę pięknego, urzekającego miasta. Mam tylko obawy, czy zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej Gdańsk będą mogli w podobny sposób zachwycać się tym, co zobaczą zza szyb wyższych kondygnacji budynku. Bo niezwykle istotny jest kontekst architektoniczny, w jakim muzeum jest umieszczone. Nie wolno projektować w oderwaniu od otoczenia, w którym budynek będzie umieszczony.


- Można chyba zaryzykować tezę, że Muzeum Powstania Warszawskiego stało się swoistym wzorem dla wszystkich polskich muzealników, którzy chcą by ich placówki były nowoczesne i popularne. Jak pan na to patrzy?
Janusz Ołdakowski: To prawda. Często słyszę zapowiedzi projektantów i muzealników, że ich muzeum będzie równie nowoczesne i niebanalne jak to nasze w Warszawie. I mówię wówczas – nie opowiadajcie tylko działajcie. Jestem za tym, by jak najwięcej równie udanych projektów powstawało. Nie należy jednak zapominać, że nasze muzeum powstawało przy bardzo dobrym budżecie przeznaczonym na jego utworzenie. To dało nam dużą swobodę działania.


- Dzisiejsze muzea są skazane na multimedia i specjalne aranżacje wnętrz?
Janusz Ołdakowski: Niekoniecznie, choć te formy przekazu najlepiej chyba trafiają do młodego pokolenia. Ale to nie jest wymóg niezbędny. Nowoczesne muzeum wcale nie musi składać się z wirtualnych fajerwerków.
Rozmawiał Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież