List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

We własnym imieniu: Wojna i wakacje - wdzięczność starzeje się...

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2022 15:47

altNastały trudne czasy, po okresie względnego spokoju.


Żywą pamięć z okresu straszliwej II Wojny Światowej posiadają już tylko nieliczni naoczni jej świadkowie i uczestnicy. 9 maja na terenie byłego hitlerowskiego obozu Stutthof uroczystości… uświęcili tę bolesną rocznicę żyjący więźniowie, mimo sędziwego wieku przyjechali z daleka, składali świadectwo tych zbrodni.


Młodszemu pokoleniu trudno uwierzyć, że to się działo naprawdę. Prezydentom Gdańska, Gdyni i Sopotu też się to nie mieści w głowie, nie było ich na uroczystości. Jakby rozumieli i czuli haniebny wymiar wojny, tylko grzmiącej tu i teraz (na Ukrainie). Niechęć do nauki historii i przyjmowania nauk z jej doświadczenia. Naiwne, dziecięce myślenie, że jeśli coś wydarzyło się przed naszym urodzeniem to tylko historia…


Niemodne jest podtrzymywanie pamięci krzywd, tak krwawo wywalczonej tożsamości narodowej. Jeszcze niedawno w Gdańsku z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej planowano radosne, roztańczone korowody, a w przemówieniach z Westerplatte mylono ofiary wojny z agresorem.


Wojny nie dają jednak o sobie zapomnieć, regularnie co jakiś czas, w różnych zakątkach przypominają wyciem syren, rykiem silników samolotów, atakami rakietowymi. Zawsze też przynoszą niewyobrażalne straty w niewinnych ludziach. Trzeba więc pamiętać, upamiętniać ofiary, czcić bohaterów, potępiać agresorów.


Czy jest jakaś szczepionka przeciwko wojnom? Niestety jak historia uczy, pokój to tylko przerwa miedzy wojnami. No i stało się, tak blisko nas… Z prędkością światła rozprzestrzeniały się informacje, rejestrowane na bieżąco w telewizjach i internecie, ale też słyszalne były wybuchy, wyczuwalna panika, strach naszych najbliższych sąsiadów o życie, o mienie, o dach nad głową.


Codzienne doniesienia medialne z frontu, z bombardowań, wieści o cierpieniach osób cywilnych, dzieci trafiają w środek naszych serc.


Strach, smutek, współczucie z ogromną siłą dopadł nas, przecież mieszkamy tak blisko. Dostrzegliśmy, że to się naprawdę dzieje, trochę inaczej niż gdy płonęła Syria, wykrwawiała się Jugosławia.


Wojna zbiera żniwa, czy wypada wyjeżdżać na wypoczynek na piękne egzotyczne wakacje, gdy bliski świat w ogniu?
Czy dopuszczalne jest śmiać się, tańczyć, gdy za miedzą giną ludzie? Czy należy się poddać nostalgii i smutkowi?
Bombardowane są kolejne miasta, do innych wracają mieszkańcy, Lwów znany nam tak dobrze, co rusz odwiedzają politycy, spotykają się tam rozdzielone wojną rodziny. Hotele pracują pełna parą.


Czy uodporniliśmy się niczym po szczepieniu „na wojnę” i potrafimy nadal odczuwać radość.


Jak na razie życie toczy się dalej, ziemia kręci się, ruch turystyczny nabiera tempa, w myśl lotniczego przysłowia „maski nakładamy najpierw sobie potem dzieciom”. Kogo stać rozgląda się za ofertą wypoczynku w ciepłych krajach. W biurach podróży (rzadziej) kupują też te wycieczki nasi ukraińscy sąsiedzi. Większość z nich rozgląda się oczywiście za pracą i odpowiednim lokum w dużych miastach w Polsce.


Polscy celebryci chwalą się wspaniałomyślnością, szczodrością i zaangażowaniem w pomoc Ukraińcom, na łamach kolorowych pism. Dzięki temu czują się jeszcze lepsi, wartościowsi, bardziej zadowoleni z siebie, szlachetni.
Pospolite ruszenie jeszcze nie słabnie, armie wolontariuszy, funkcjonariuszy, osoby prywatne, firmy i instytucje dostarczają pomocy potrzebującym. Anonimowo lub publicznie we wszystkich mediach.


Szybki eksodus ludności ukraińskiej do Polski jest faktem. Pomoc i wsparcie od naszego państwa są ogromne. Pojawia się też pytanie co dalej, kiedy to się skończy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Wkrada się niepokojąca niepewność jutra i inflacja…


Powszechne potępienie poczynań Rosji, bojkot towarów, sklepów, ludzi… Całkowita akceptacja niemal asymilacja mieszkających w Polsce Ukraińców, tych uciekających przed bombami i tych tysięcy, którzy żyli i pracowali w Polsce przed wojną. Oby nie ziściło się łacińskie przysłowie, że najszybciej starzeje się wdzięczność ludzka.


Tak tegoroczny wypoczynek nam jest potrzebny, by pracować, mieć siłę i z opanowaniem podchodzić do złych wiadomości.

Ewa Potrykus

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież