Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Żołnierz „Solidarności”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 czerwca 2010 16:56

altKarol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Stoczni Gdańsk to postać znana nie tylko w Gdańsku. Niektórzy uważają go za niebezpiecznego wichrzyciela, inni poszliby za nim w ogień. On sam w obronie ukochanej stoczni i robotników gotów jest na wszystko. Pertraktuje, rozmawia, strajkuje. Kiedy trzeba, zbiera ludzi i wychodzi z nimi na ulice. W Gdańsku, Brukseli, Warszawie.

Bywa, że te „kryteria uliczne” kończą się w sądach. Tak jak sprawa ubiegłorocznej manifestacji w stolicy, kiedy stoczniowcy manifestowali w obronie miejsc pracy. 29 kwietnia 2009 w Warszawie odbywał się zjazd Europejskiej Partii Ludowej. Na miejscu byli: kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Włoch Silvio Berlusconi, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przed budynkiem Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywał się zjazd protestowali właśnie stoczniowcy z Guzikiewiczem na czele. Manifestacja była ostra i głośna, płonęły opony i kukła premiera Donalda Tuska.
Doszło do regularnej bitwy z policją. Demonstranci użyli sztachet, kijów, petard, a policja pałek, armatek wodnych i gazy łzawiącego. Następnego dnia Karol Guzikiewicz usłyszał zarzut czynnej napaści na policjanta z użyciem niebezpiecznego narzędzia w postaci petardy. Grozi za to 10 lat więzienia. Guzikiewicz i dwaj inni, współoskarzeni związkowcy, nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.


Po tym zajściu pomorski region Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym czytamy:
„Dziś wiceprzewodniczącemu NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańsk Karolowi Guzikiewiczowi postawiono zarzuty karne w związku z demonstracją w obronie polskich stoczni w Warszawie 29.04.2009. Związkowcom broniącym polskiego majątku oraz miejsc pracy stawia się zarzut napaści na funkcjonariusza z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
Pomorskie Prawo i Sprawiedliwość stanowczo protestuje, by w wolnej Polsce szykanować tak zasłużonych w walce o wolność i demokrację ludzi jak Karol Guzikiewicz. Stosowane metody, w szczególności kwalifikacja czynu, przypomina mroczne czasy PRL, gdy walczący o godność ludzi pracy skazywani byli przez dyspozycyjne wobec komunistycznej władzy sądy. Mamy powody sądzić, że 20 lat po upadku komunizmu taka sytuacja możliwa jest tylko dzięki wytwarzaniu przez rządzącą Platformę Obywatelską klimatu nagonki i szczucia społeczeństwa przeciw związkom zawodowym. Ludzie, którzy ponoszą historyczną odpowiedzialność za upadek polskich stoczni próbują zagłuszyć wyrzuty sumienia niszcząc związkowców, broniących swych zakładów. Domagamy się zaprzestania takich praktyk. Jednocześnie deklarujemy wobec Karola Guzikiewicza i wszystkich innych osób, które zostaną postawione w podobnej sytuacji, nasze wsparcie i pomoc".


A co mówił dziennikarzom sam Guzikiewicz tuż po tym jak usłyszał zarzuty?
- Chyba powinienem zostać komandosem, skoro we dwójkę czy trójkę potrafiliśmy poranić 79 policjantów. I to jedną spaloną kukłą. Nie rzucałem kamieniami, spaliłem tylko kukłę Donalda Tuska i spaliłbym ją dziesięć razy za każdego zwolnionego z Gdańska, Gdyni czy Szczecina stoczniowca.
Kiedy zadzwoniłem do niego kilka dni temu, nie mógł rozmawiać – właśnie spieszył się na przesłuchanie na komisariacie. Dwie godziny później wyjaśnił mi, że chodziło właśnie o sprawę pamiętnej demonstracji przed Pałacem Kultury.


- Trwa właśnie wielka policyjna akcja prowadzona na nasz wniosek – mówił Guzikiewicz. – Przesłuchiwanych jest około 400 stoczniowców. Domagamy się śledztwa w sprawie nadużycia siły przez policję w Warszawie. Nic się nie działo w tym temacie, ale poparł nas prokurator generalny. No i organy ścigania wzięły się do roboty. To dobrze, tyle że to moim zdaniem próba zamydlenia nam oczu przed wyborami. Uważam, że powinno zostać wszczęte śledztwo w sprawie świadczenia nieprawdy przez premiera Tuska, który podczas telewizyjnej debaty kilka lat temu stwierdził, że stocznia dostała 700 milionów pomocy. Raporty NIK i audyty stoczniowe dowodzą, że ta pomoc wyniosła co najwyżej 30 milionów. Niestety, w tej sprawie nic się nie dzieje.


Guzikiewicz zna historię stoczni i jej współczesne problemy od podszewki. Zasady finansowania, historie kontraktów, negocjacji z inwestorami, obietnice kolejnych rządów, prawne problemy byłych zarządów firmy – może mówić o tym godzinami z pełnym zaangażowaniem.
- Nasi dawni koledzy, którzy w latach osiemdziesiątych wypłynęli na robotniczych strajkach, poszli w politykę – mówi Karol Guzikiewicz. – Ja nie mam takich ambicji, nie pcham się do polityki. Kocham stocznię i życzę tej firmie jak najlepiej. Wierzę, że teraz nadejdzie lepszy okres, bo jesienią szykują się nowe kontrakty. Znowu będziemy przyjmować ludzi do pracy.
Dariusz Olejniczak

Materiał opublikowany w

alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież