Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trójmiejskie uczelnie bez kierunków zamawianych?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 maja 2010 17:39

altMinisterstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przyznało Uniwersytetowi Gdańskiemu i Politechnice Gdańskiej pieniędzy na kierunki zamawiane. Obydwie uczelnie mogą stracić w sumie 15 mln. złotych dofinansowania.

Kierunki zamawiane obejmują ważne dla kraju, ale mało popularne wśród studentów kierunki studiów. Aby zachęcić maturzystów do wyboru tych specjalności ministerstwo zapewnia najlepszym studentów tych kierunków wysokie stypendia naukowe, sięgające w niektórych przypadkach nawet tysiąca złotych.

W ogłoszonej w poniedziałek przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego liście zwycięzców konkursu na kierunki zamawiane zabrakło jednak miejsca dla dwóch największych pomorskich uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Straty finansowe w przypadku obydwóch ośrodków akademickich sięgną odpowiednio: 5 i 10 mln złotych.


UG straci 10 mln dofinansowania?
Uniwersytet Gdański może stracić potencjalnie aż 10 mln złotych dofinansowania. Tyle otrzymało UG w pierwszym pilotażowym konkursie. Wsparcia finansowego nie dostały zamawiane przez uczelnie kierunki: ochrona środowiska, biotechnologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka. Uniwersytet nie zna na razie powodów braku dofinansowania z ministerstwa:

- Nie wiemy dlaczego nie dostaliśmy dofinansowania. Póki nie otrzymamy karty oceny merytorycznej nie możemy odnieść się do zarzutów ministerstwa. Gdy tylko ją dostaniemy i nasi eksperci przeanalizują zawarte w niej wnioski podejmiemy decyzję. Na 99,99% będziemy sięjednak odwoływać – tłumaczyła dr Marlena Sawicka, kierownik działu programów europejskich Uniwersytetu Gdańskiego.


Nie spełniony parytet płci
Politechnika Gdańska straciła 5 mln złotych z potencjalnych środków. Dofinansowania miało objąć zeszłoroczne zwycięskie kierunki: technologię ochrony środowiska, biotechnologię, environmental protection and managment, mechatronikę,  inżynierię materiałową, a także po raz pierwszy włączoną do kierunków zamawianych chemię.

- Według informacji jakie dostaliśmy z ministerstwa nie spełniliśmy warunku parytetu płci, czyli równego traktowania mężczyzn i kobiet. W naszym wniosku umieściliśmy odpowiedni punkt, ale być może według ministerstwa nie był ona wystarczająco rozbudowany. Jest to o tyle dziwne, że na kierunkach zamawianych studiuję blisko 70% kobiet. Działania na rzecz równouprawnienia mogłyby tu polegać  jedynie na zachęcaniu do studiowania mężczyzn, a chyba nie o to chodziło pomysłodawcom tego rozwiązania. Jeżeli w przysłanej przez ministerstwo ocenie naszego wniosku  głównym powodem utraty dofinansowania będzie kwestia równouprawnienia, na pewno odwołamy się od tej decyzji – powiedział dr Michał Pilarczyk,  prodziekan ds. studiów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.


Słabe wnioski?
Ministerstwo tłumaczy brak trójmiejskich uczelni w projekcie słabością nadesłanych wniosków:
- Uczelnie gdańskie, które złożyły projekty w konkursie na kierunki zamawiane, nie otrzymają dofinansowania, gdyż ich projekty uzyskały w ocenie spełniania jednego lub więcej kryteriów merytorycznych mniej niż 60 procent punktów możliwych do otrzymania za dane kryterium. Uczelnie odpadały na kryteriach merytorycznych, w których ocenia się między innymi jak dobrze zaplanowano i opisano działania w projekcie, czy należycie zdefiniowano grupę docelową, rezultaty projektu – tłumaczy dla jednego z pomorskich portali Leszek Grabarczyk, Dyrektor Departamentu Wdrożeń i Innowacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obydwie uczelnie zapowiedziały odwołanie od decyzji ministerstwa. Powinno być ono rozpatrzone do połowy sierpnia. Do tego czasu maturzyści, którzy będą decydować o wyborze kierunku, muszą się liczyć z tym, że mogą nie dostać spodziewanego stypendium dla kierunków zamawianych.
Tomasz Wrzask


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież