Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sesja Rady Miasta bez niespodzianek

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 sierpnia 2010 12:06

altCzwartkowa sesja Rady Miasta Gdańska tylko w niewielkim stopniu różniła się od wszystkich poprzednich posiedzeń gdańskich rajców. Rządząca w mieście Platforma Obywatelska, przy sprzeciwie opozycji, przegłosowywała znaczną przewagą głosów wszystkie uchwały proponowane przez siebie i odrzuciła propozycje radnych z PiS.

Ale zanim doszło do głosowań nad kolejnymi uchwałami radni wysłuchali sprawozdań skarbniczki miejskiej na temat prac nad budżetem zadaniowym miasta i realizacji budżetu na rok 2010. Ponadto wysłuchali informacji o stanie realizacji i przygotowań do budowy nowych traktów komunikacyjnych jak kolejne etapy ul. Słowackiego i trasy Sucharskiego oraz innych miejskich inwestycji.


- To czysty polityczny PR władz miasta – ocenił sprawozdania przewodniczący klubu radnych PiS, Kazimierz Koralewski. – Usłyszeliśmy, że budowa tych dróg była możliwa dzięki uzyskaniu przez Gdańsk prawa do organizacji meczy Euro 2012, o co osobiście zabiegał prezydent Adamowicz. to miało nam zapewnić finansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. Tymczasem zarówno ulica Słowackiego, jak i trasa Sucharskiego, były planowane zanim zaczęliśmy ubiegać się o Euro. Tylko Nowa Łódzka jest w tych sprawozdaniach tak naprawdę nowym elementem. Reszta już była. Mało tego, realizacja zadań miała być zakończona wcześniej, niż to planuje się teraz. Poza tym, o jedną trzecią zmniejszono środki na realizację tych dwóch inwestycji, a zakres i długość obu tras zmieniły się.


Radni PO nie pozostali dłużni opozycji.
- Proponuję zostawić rzeczy, o których macie państwo mgliste pojęcie, specjalistom – ripostował przewodniczący klubu Platformy, Jarosław Gorecki. – Zdaniem radnych PiS, Adamowicz winny jest w każdej sytuacji, czy jest dobrze, czy jest źle. Niczego nie chcą docenić. Budowę hali na granicy Sopotu i Gdańska także krytykowali, ale na inauguracyjnym meczu pewnie niejeden z nich się dobrze bawił, podobnie jak wszyscy gdańszczanie, którzy tam byli.


W dalszej części obrad przegłosowano m. in. uchwały dotyczące zmiany Planu Inwestycyjnego na lata 2010-2014, budżetu na rok bieżący, określenia wysokości sumy na jaką prezydent miasta może samodzielnie zaciągać zobowiązania w tym roku oraz zmieniającą uchwałę w sprawie emisji obligacji Miasta Gdańska. Radnym PiS nie podobała się także uchwała, na mocy której biegli rewidenci mają skontrolować budżetowe jednostki miasta, a dokładnie kolejność tych kontroli.


- Proponuję, by zamiast przewidywanej kontroli Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, zacząć od kontroli MOPS – postulował radny Wiesław Kamiński. – To największa jednostka miasta, a doszło tam niedawno do odwołania dyrektora w niejasnych okolicznościach i trzeba wyjaśnić wszelkie kwestie finansowe związane z tą placówką.
Ale ten argument nie przekonał skarbniczki miasta, Teresy Blacharskiej.


- DRMG jest ważne ze względu na konieczność określenia, czy należycie kierowane są środki na remonty oraz inwestycje w mieście – wyjaśniała pani Blacharska. – Musimy to wiedzieć ze względu na sposób konstruowania budżetu miasta. Gdyby wydatki przewyższały dochody, nie można byłoby go uchwalić.
- A takiej wiedzy do tej pory nie było? – dziwił się Wiesław Kamiński. – Do tego potrzeba biegłych rewidentów?
Odpowiedzi ze strony Magistratu tym razem nie było.


Mimo tych i innych drobnych utarczek na argumenty, kolejne głosowania przechodziły gładko na korzyść PO. W przerwie odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem tabliczki pamiątkowej Seána Lestera w sali 003, Nowego Ratusza. Ten irlandzki dyplomata, stojąc na straży prawa i konstytucji Wolnego Miasta Gdańska odważnie i bezkompromisowo przeciwstawił się gdańskim nazistom. We wrześniu 1935 r. Lester wysłał do Genewy raport, w którym wskazywał łamanie przez nazistów gdańskiej konstytucji. Uroczystość uświetnił swoja obecnością ambasador Irlandii oraz rodzina Seána Lestera.
dol


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież