Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Związkowcy wyjdą na ulice Gdańska 9 listopada

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 23 października 2013 18:59

Jeśli kartel władzy liczył, że wielka manifestacja przeciwko lekceważeniu społeczeństwa 14 września 2013 r. w Warszawie będzie ostatnią w tym roku to się mylił.


Sztab protestacyjny NSZZ „Solidarność” stwierdził w środę, że rząd odrzucił wszystkie związkowe postulaty zgłaszane podczas wrześniowych dni protestu. W związku z tym akcje protestacyjne będą kontynuowane. Przeprowadzone zostaną regionalne manifestacje. Pierwsza z nich wyjdzie na ulice w sobotę 9 listopada w Gdańsku.


To kontynuacja działań Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. Już podczas zeszłotygodniowego spotkania w gdańskiej siedzibie NSZZ „Solidarność” pomorscy liderzy NSZZ „S”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych postanowili zwołać manifestację w Gdańsku. Weźmie w niej udział co najmniej 5 tys. związkowców. Spodziewany jest udział związkowców reprezentujących całe woj. pomorskie w tym z Regionu Słupskiego NSZZ „S” oraz struktur wojewódzkich pozostałych central związkowych.


Tym razem trasa nie będzie wiodła do urzędów administracji państwowej czy samorządowej. Związkowcy mają dość dostarczania wojewodzie petycji, który może pełnić li tylko rolę listonosza do warszawskich urzędów.
- Mamy dość przychodzenia pod skrzynkę pocztową. Sami potrafimy znaleźć drogę by przedstawić nasze żądania, by je zaprezentować reszcie naszego społeczeństwa – mówi Dośla.


Manifestanci zbiorą się 9 listopada od godz. 11 na Placu Solidarności. Stamtąd wyruszą o godz. 12. Przejdą trasą od Placu Solidarności, przez Wały Piastowskie i Rondo Hucisko, Targ Drzewny i Węglowy, ul. Długą, następnie Długim Targiem do Zielonej Bramy.
– W sferze gospodarki wbrew temu, co próbują nam wmówić usłużni prorządowi ekonomiści i komentatorzy nie ma pozytywnych zmian. Trwa exodus młodych ludzi za granicę. Szukają oni lepszego życia w krajach, które według rządu, są dotknięte kryzysem. Nie widać najazdu poszukujących pracy do Polski, która jakoby nie wpuściła do siebie kryzysu. Jak długo polskie społeczeństwo ma wierzyć w brednie opcji rządzącej, jak długo można spokojnie patrzeć, jak grupa urzędników i politycznych funkcjonariuszy niszczy gospodarkę, rujnuje miejsca pracy? Przez sześć lat rząd PO-PSL, a głównie sam premier Tusk i jego minister Rostowski doprowadzili do katastrofy finansów państwa. Wystarczy porównać dług publiczny sprzed sześciu lat z obecnym, który dwukrotnie wzrósł. Do tego jeszcze doliczmy dług ukryty i dodajmy olbrzymie zadłużenie zagraniczne, przekraczające dwunastokrotnie to z czasów Gierka, które spłacaliśmy 32 lata – wylicza Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej „S”, argumentując akcję protestacyjną.


Wtóruje mu Stanisław Szukała, przewodniczący Zarządu Regionu „S” w Słup­sku.
- Zapraszam do zachodnich powiatów województwa pomorskiego. Do wyludnionych się przez wyjazdy do innych krajów za pracą miasteczek jak Kępice, jak Człuchów, do gmin, z których nie sposób się wydostać w inne rejony Pomorza do pracy bo zlikwidowano połączenia komunikacyjne. Mamy dość nieudolnego rządu, który zmienił pracowników niemal w niewolników – mówi Szukała.


O dalszych decyzjach poinformują wspólnie związkowcy z „S”, OPZZ i Forum ZZ. Już wiadomo, że spór z rządem zostanie przeniesiony na forum międzynarodowe – do Rady Europy, Rady Unii Europejskiej oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy.


Zdaniem związkowców  obecna formuła funkcjonowania komisji wyczerpała się i bez zdefiniowania jej na nowo nie ma możliwości powrotu. Dotyczy to również Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego. „Solidarność” chce jednak dwustronnych rozmów z organizacjami pracodawców idących w kierunku dialogu społecznego, zmierzającego do zawiązywania ponadzakładowych układów zbiorowych. Centrale związkowe przygotowują już własne propozycje instytucjonalnego dialogu. Pierwsze projekty ma już OPZZ.  Propozycje idą w stronę modelu znanego np. z Niemiec i innych krajów UE, w których stronami dialogu są pracownicy i pracodawcy, a rządy występują w roli notariuszy zawartych porozumień.
Tym, którzy  z nadania obywateli sprawują władzę, związkowcy przypominają zapis ustawy zasadniczej , który wskazuje rolę dialogu jako jeden z fundamentów ustroju gospodarczego. Otóż art. 20 Konstytucji RP stanowi, że "społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej". 


Dialog społeczny nie jest wiec uprawnieniem władzy publicznej, lecz jej obowiązkiem. O randze dialogu społecznego świadczy wskazanie w Preambule do Konstytucji dialogu, jako jednej z podstaw ustawy zasadniczej.
"(...) ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot".
A jeśli tego mało koalicji PO-PSL to Akt Europejski z 1986 roku (nowelizacja kluczowego dla Unii Europejskiej Traktatu Rzymskiego) określa „dialog społeczny" jako pojęcie prawne w prawie europejskim. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 ciekawe.. 2013-10-30 21:00
hmmm
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież