Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmarł Jurek Janczukowicz

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 lipca 2020 10:58

Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w Oliwie. To przeważnie on w latach 60. i 70. kierował samochodami z napisem „Rekin” poruszającymi się po ulicach Gdańska.


Jurek Janczukowicz był inżynierem budownictwa lądowego po Politechnice Gdańskiej, którą ukończył w 1963 roku. Urodził się w Wilnie, zmarł w wieku 82 lat, i można powiedzieć, że żył ciekawie i intensywnie.


Zawsze miał coś do zrobienia. Był współzałożycielem „Klubu Płetwonurków Rekin”. W sposób zdumiewający umiał łączyć wielką wiedzę historyczną z wiedzą techniczną. Doskonale opowiadał o swoich przeżyciach z licznych wypraw morskich na leżące w wodach Bałtyku wraki. Jego opowiadania i przeżycia stały się kanwą wielu reportaży radiowych, które tworzyłem będąc młodym dziennikarzem. Pamiętam te audycje, których Jurek był bohaterem. Opowiadał o szwedzkim galeonie „Solen” zatopionym w bitwie pod Oliwą w 1627 roku, wyprawie na odkryty w 1969 roku statek handlowy znany jako miedziowiec czy wyprawie na leżący na Ławicy Słupskiej MS Wilhelm Gustloff. Najlepiej jednak zapamiętałem reportaż o niemieckiej łodzi podwodnej wbitej pod wodą w skarpę półwyspu Helskiego, rozważania Jurka nad wydobyciem U-boota, zaprezentowania go przy nabrzeżu na podobieństwo okrętu stojącego w Bremerhaven i jego wątpliwości co do słuszności tej akcji. Zastrzeżenia budziło zakłócenie spokoju poległych członków załogi okrętu.


Rozmowy z Jurkiem były zawsze bardzo ciekawe i odkrywcze, pamiętam jego fachowy, lecz zasadniczy stosunek do omawianych spraw, zawsze wyrażał stanowcze opinie, ale formułował je w sposób racjonalny. Był wielkim autorytetem eksploracji podwodnej. Dziś pozostało wspomnienie po niezwykłym, ciekawym człowieku, którego nam zabraknie.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież