Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmarł Jurek Janczukowicz

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 lipca 2020 10:58

Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w Oliwie. To przeważnie on w latach 60. i 70. kierował samochodami z napisem „Rekin” poruszającymi się po ulicach Gdańska.


Jurek Janczukowicz był inżynierem budownictwa lądowego po Politechnice Gdańskiej, którą ukończył w 1963 roku. Urodził się w Wilnie, zmarł w wieku 82 lat, i można powiedzieć, że żył ciekawie i intensywnie.


Zawsze miał coś do zrobienia. Był współzałożycielem „Klubu Płetwonurków Rekin”. W sposób zdumiewający umiał łączyć wielką wiedzę historyczną z wiedzą techniczną. Doskonale opowiadał o swoich przeżyciach z licznych wypraw morskich na leżące w wodach Bałtyku wraki. Jego opowiadania i przeżycia stały się kanwą wielu reportaży radiowych, które tworzyłem będąc młodym dziennikarzem. Pamiętam te audycje, których Jurek był bohaterem. Opowiadał o szwedzkim galeonie „Solen” zatopionym w bitwie pod Oliwą w 1627 roku, wyprawie na odkryty w 1969 roku statek handlowy znany jako miedziowiec czy wyprawie na leżący na Ławicy Słupskiej MS Wilhelm Gustloff. Najlepiej jednak zapamiętałem reportaż o niemieckiej łodzi podwodnej wbitej pod wodą w skarpę półwyspu Helskiego, rozważania Jurka nad wydobyciem U-boota, zaprezentowania go przy nabrzeżu na podobieństwo okrętu stojącego w Bremerhaven i jego wątpliwości co do słuszności tej akcji. Zastrzeżenia budziło zakłócenie spokoju poległych członków załogi okrętu.


Rozmowy z Jurkiem były zawsze bardzo ciekawe i odkrywcze, pamiętam jego fachowy, lecz zasadniczy stosunek do omawianych spraw, zawsze wyrażał stanowcze opinie, ale formułował je w sposób racjonalny. Był wielkim autorytetem eksploracji podwodnej. Dziś pozostało wspomnienie po niezwykłym, ciekawym człowieku, którego nam zabraknie.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież