Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wyjątkowy eksponat w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach akcji „Wejście w Historię”

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 07 lutego 2021 15:03

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w piątek, 5 lutego, zostało otwarte dla zwiedzających. Poza bezpłatną kawą czekającą na pierwszych gości, a także zniżkami w Sklepie Muzeum oraz nowymi seriami gadżetów muzealnych, zwiedzający mają szansę zapoznać się z niezwykłym zabytkiem prezentowanym w ramach akcji „Wejście w Historię”.


Za każdym eksponatem prezentowanym w ramach akcji „Wejście w Historię”, kryje się niezwykła opowieść, inspirująca do dalszego poszerzania wiedzy. Tak samo jest w wypadku prezentowanych pozostałości butów saperskich wz. 1931, należących do kpr. Bronisława Peruckiego – jednego z polskich żołnierzy poległych w trakcie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Przedmioty te zostały znalezione w trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych jesienią 2019 r., kiedy to archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku po ponad 80 latach odnaleźli szczątki 9. poległych obrońców z września 1939 r. Eksponat ten nie był nigdy wcześniej prezentowany.


Kapral służby zasadniczej Bronisław Perucki trafił na Westerplatte 13 sierpnia 1939 r. z 77. Pułku Piechoty w Lidzie. Rozkazem dziennym z 31 sierpnia 1939 r. został przypisany do obsady wartowni nr 5. Zginął wraz z co najmniej 5. Obrońcami 2 września 1939 r. w wartowni nr 5, trafionej dwoma niemieckimi bombami lotniczymi.


Przez 80 lat miejsce pochówku poległych obrońców z tego obiektu pozostawało nieznane. Zlokalizowano je dopiero w 2019 r., podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Mogiły dziewięciu poległych obrońców Składnicy odkryto w pobliżu reliktów wartowni nr 5. Badania genetyczne potwierdziły, że jednym z nich był kapral Perucki.


Oglądając te szczególne eksponaty – buty saperskie, które miał na sobie w chwili śmierci kpr. Bronisław Perucki, zauważyć można widoczne na nich nadpalenia i deformacje, będące efektem oddziaływania wysokiej temperatury powstałej w wyniku pożaru, do którego doszło wewnątrz wartowni nr 5 po eksplozji bomb lotniczych 2. września 1939 r.


W ramach akcji „Wejście w Historię”, na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (tuż przy wejściu głównym) prezentowane są szczególne zabytki związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów nie pokazywanych do tej pory w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.


W ramach akcji „Wejście w Historię” prezentowane były m.in.:
- wełniana chusta, ręcznie wykonana przez deportowaną do Kazachstanu Lidię Gogolińską
- brytyjska skórzana kurtka lotnicza należąca do sierżanta Stanisława Tołłoczki
- fragmenty butów Danuty Siedzikówny „Inki”, wydobyte w trakcie ekshumacji w 2014 r.
- rękawice bokserskie Jana Biangi, pokazywane w przestrzeni wirtualnej

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież