Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Warsztaty w sprawie zagospodarowania ulic Długiej i Długiego Targu

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 maja 2016 06:24

16 maja w Zespole Szkół Łączności odbyły się drugie warsztaty dla mieszkańców, które miało na celu wypracowanie, wspólnie z gdańszczanami, wytycznych do projektu w sprawie zagospodarowania ulic Długiej i Długiego Targu. Obecnie odbywają się działania przedinwestycyjne, których częścią są właśnie warsztaty z mieszkańcami. Jeśli chodzi o roboty budowlane, według planu, mają one mieć miejsce w 2019 roku.



Warsztaty odbywały się w formule bezpośredniej tzw. sesji stolikowej – uczestnicy siadali w grupach kolejno przy trzech stolikach, gdzie moderator prezentował daną wizję ulic Długiej i Długiego Targu, a następnie zadawał pytania i czekał na uwagi słuchaczy, które skrupulatnie zapisywał. Spotkanie przy jednym stoliku  trwało 15 min. Po tym jak wszyscy przybyli na warsztaty wysłuchali trzech kolejnych wizji i zgłosili swoje propozycje, moderatorzy wygłosili wnioski z dyskusji. Spotkania przy stolikach były bardzo interesujące, gdyż spotkały się tam zarówno osoby starsze, jak i młodzi gdańszczanie. Byli rdzenni mieszkańcy Gdańska, ale także osoby tzw. „napływowe”, które, choć się tu nie urodziły, to jednak zdecydowały się swoją przyszłość związać z tym miastem. Rozważania dotyczyły spojrzenia na Drogę Królewską z perspektywy mieszkańców. Debatowano na temat m.in. oświetlenia, nawierzchni, zieleni, usług, architektury ruchomej, imprez organizowanych na Długiej i Długim Targu, znajdującej lub mającej się tam znaleźć infrastruktury. Mieszkańcy nie mieli wybierać jednego, konkretnego projektu, a raczej opowiedzieć o swoich oczekiwaniach.

 

Pierwsza wizja dotyczyła ulic Długiej i Długiego Targu jako strefy prestiżu. Miała ona na celu podkreślenie ważności tych ulic, za sprawą elegancji oraz odświętności, które wyrażone będą w aranżacji przestrzeni, małej architektury oraz materiałów, które wykorzystane zostawałyby w przebudowie. Taka wizja przestrzeni miałaby podkreślać wszystkie ważne elementy zabudowy m.in. Dwór Artusa. Ograniczone zostałyby tzw. ogródki sezonowe oraz drzewa, które zakrywałyby urodę zabytkowych kamienic. Zredukowano by również ilość ławek, a także zmieniono ich wygląd na bardziej elegancki. Nawierzchnia miałaby zostać zmieniona.



alt



Z podsumowania wynikało, że uczestnikom warsztatów nie podoba się pomysł zmniejszenia ilości ławek, a wręcz przeciwnie – chcieliby, aby było ich więcej, ale bardziej eleganckich. Co do posadzki – część mieszkańców chce, aby położyć nową nawierzchnię, inni preferują obecną, aczkolwiek oczywiście wymaga ona renowacji. Jeśli chodzi o zieleń – uczestnicy w większości byli za większymi drzewkami, które dawałyby cień, ale jednocześnie nie zasłaniałyby zabytkowej architektury, dlatego konieczne byłoby ich przycinanie. Co do ogródków letnich zdania były podzielone – jedni chcieli, aby ich ilość i rozmiar zostały zredukowane, inni, by były nawet większe, niż obecnie. Mieszkańcy w większości są również przeciwni organizowaniu imprez masowych na obszarze Drogi Królewskiej.


Drugi wariant został określony mianem: zwyczajna na co dzień, wyjątkowa od święta. Założeniem tej wizji była zmienność przestrzeni. Znajdowałoby się miejsce zarówno dla ogródków i usług, jak i dla mieszkańców w formie małej architektury. Zmiana przestrzeni pojawiłaby się przy fontannie Neptuna, skąd usunięte zostałyby ogródki letnie. Byłaby to strefa przeznaczona na podziwianie architektury, ale przewidziane byłoby konkretnie wyznaczone miejsce np. dla muzyków. Dalej, w kierunku Zielonej Bramy, znów pojawiłoby się miejsce dla artystów i ogródków gastronomicznych w formie wysp – byłoby zachowane przejście przy kamienicach oraz środkiem ulicy Długi Targ.



alt



Uczestnikom dyskusji odpowiadały zaprezentowane w projekcie rozmiary ogródków letnich, a także ich forma w postaci wysp oddalonych od kamienic. Ponadto ujęte w tej wizji zróżnicowanie ulicy Długi Targ i poszerzenie wolnej przestrzeni przy fontannie Neptuna spodobało się większości mieszkańców. Jeżeli chodzi o drzewa to pojawiło wiele uwag dotyczących rozmiarów i formowania drzew, aby nie zasłaniały one fasad budynków. Co do oświetlenia – padła propozycja, żeby pojawiły się lampy gazowe. Inna grupa podkreśliła, że oświetlenie jest bardzo istotne i mogłoby być zróżnicowane m.in. w formie reflektorów w posadzce, które oświetlałyby kamienice. Jeżeli chodzi o imprezy masowe to większość uczestników była za tym, by na obszarze Drogi Królewskiej odbywały się tylko prestiżowe wydarzenia np. określone targi lub jarmarki, jednak należy uważać, by nie były one kiczowate.


Trzeci wariant przedstawiał ulicę codzienną. Założeniem tej wizji było raczej swobodne korzystanie z przestrzeni i nie regulowanie jej według ścisłych zasad. Jedną z cech tego wariantu było dużo zieleni, która miałaby rosnąć swobodnie. Nawierzchnia zostałaby maksymalnie wykorzystana i zachowana. Ta koncepcja zakłada ustawienie wielu ławek. Pojawiają się także pomysły dotyczące sadzawki oraz leżaków. Dopuszczalne na terenie ulic Długiej i Długiego Targu byłyby wydarzenia okresowe i imprezy masowe np. jarmarki. Oświetlenie miałoby być wygodne, czyli jasne.



alt



W tej grupie dyskutanci również byli jak najbardziej za zielenią, ale zwrócili uwagę, podobnie jak w poprzednich grupach, aby nie zasłaniała ona kubatury zabytkowych kamienic, a zatem konieczne jest jej przycinanie. Ponadto zaproponowano także inne formy zieleni np. donice z kwiatami lub roślinność zimozieloną. Uczestnicy oponowali po raz kolejny za dużą ilością ławek. Mieszkańcy zgodnie odrzucili pomysł sadzawki, argumentując to zbyt dużą ingerencją w historyczną przestrzeń oraz brakiem miejsca. Co do ogródków – mogą być nawet w podobnej ilości jak obecnie, natomiast trzeba zadbać o ich estetyzację oraz o oddalenie ich od fontanny Neptuna. Szyldy powinny być ujednolicone i być może wystylizowane, ale nie powinny wisieć na latarniach. Oświetlenie powinno być przede wszystkim jasne. Raczej odrzucano pomysł leżaków. Co do atrakcji – część mieszkańców debatujących w tej grupie zgodziła się na występy muzyków, ale bez nagłośnienia, zaś druga część była zdecydowanie przeciwna występom. Wiele rozbieżności pojawiło się w sprawie posadzki – jedni uważali, że powinna pozostać niezmieniona, a jedynie naprawiona, inni twierdzili, że nawierzchnię trzeba zmienić.


Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież