Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Urzędnicza samoobrona

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 czerwca 2020 18:27

Wyborcza rywalizacja o głosy obywateli nabiera tempa. W kampanię włączył się też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Forum Integracji Samorządowej, rodzaj urzędniczej samoobrony. Dyrektor generalny UMWP namawiał do czynnego udziału w wiecu wyborczym.


Nie tylko sam marszałek Mieczysław Struk, biorący udział w spotkaniach wyborczych prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, ale też urzędnicy, na czele ze Sławomirem Kosakowskim, sekretarzem województwa i dyrektorem generalnym Urzędu Marszałkowskiego (od 2003 r.) zajęli się polityką krajową.


Sławomir Kosakowski, były członek SKL i PO, gdański radny (w latach 2002-06), od 12 lat członek Rady nadzorczej Agencji Rozwoju Pomorza SA., zasiadał w radach nadzorczych Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 i Gdańskich Inwestycji Komunalnych. przed wyborami prezydenckimi wydał swoisty samouczek wyborczy.


Z profilu poczta.pomorskie.eu zaapelował z początkiem czerwca br. „Bądź aktywny – weź udział w wyborach”. Apelowanie do aktywności obywatelskiej nie jest niczym złym.


W przesłaniu dyrektora UMWP jest też apel o kreowanie pozytywnego wizerunku Samorządu Województwa Pomorskiego, niezależnego od władzy centralnej. Temu celowi ma służyć powołane przez pracowników urzędu Forum Integracji Samorządowej.
– Przed nami bardzo ważny okres, który dla naszego kraju i Pomorza ma ogromne znaczenie – to czas wyboru Prezydenta RP. Szczególnie ważne dla nas – pracowników samorządu – jest wybór na najwyższy urząd w państwie osoby, która rozumie i autentycznie docenia podmiotową rolę samorządu terytorialnego – pisze dyrektor Kosakowski, nikogo z imienia i nazwiska jednak nie wymieniając.


Forum Integracji Samorządowej, zarejestrowane w ub.r. w Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku. Założone przez urzędników ma m.in. propagowanie idei samorządności, rozumianej jako prawo wspólnot do decydowania o istotnych dla siebie sprawach, niezależnie od władzy centralnej, budowanie etosu pracownika samorządowego itd. Wygląda ono na rodzaj samoobrony urzędników samorządowych przeciwko jakimś zakusom na ich etos i miejsce pracy. Przy okazji stając się wygodnym, przedwyborczym instrumentem.


Apelując o zaangażowanie w wybory Kosakowski dodaje, że należy je zorganizować według standardów obowiązujących w demokratycznym państwie prawa i by wszyscy kandydaci mieli równe szanse. Nic dodać nic ująć. Wybory mają być równe, tajne, powszechne. W kwietniu br. wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast apelowali do prezydenta i rządu oraz do wszystkich partii politycznych o pilne wypracowanie zgodnego z konstytucją i ustawami rozwiązania sporu dotyczącego wyborów prezydenta.


Obok nawiązania do 4 czerwca 1989 roku, czyli do pierwszych częściowo wolnych wyborów jest w tym urzędniczym liście także zaproszenie na wiec z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Rafała Trzaskowskiego, przedstawionego jako przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich. Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. Od niedawna Rada nosi imię Pawła Adamowicza. Jest i zachęta do zabrania ze sobą na wiec flag województwa pomorskiego.


– Ja w tym liście odczytuję polityczne przesłanie. Rolą samorządu nie jest prowadzenie działalności politycznej. Wybrzmiewa w treści listu chęć przeciwstawienia władzy centralnej, samorządom. Konflikt między władzą państwową a samorządem może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Tylko współpraca rządu z lokalnymi wspólnotami daje szansę na poradzenie sobie z kryzysem, jaki wywołał np. koronawirus – mówi Jerzy Barzowski, przewodniczący klubu PiS w pomorskim Sejmiku i zapowiada zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie włączenia się samorządu w działania polityczne.


W przesłaniu sekretarz Kosakowski przypomina, że od wybranego prezydenta zależeć będzie pozycja samorządów, ich znaczenie, a zatem rola urzędników samorządowych. Jest i wskazówka, zdawałaby się oczywista, że samorządy są częścią państwa. Dyrektor Kosakowski podpowiada też przydatny w dyskusji argument, że „należy ciągle przypominać, że nieprawdziwe są twierdzenia, że otrzymywane świadczenia są „dawane” przez Prezydenta i Rząd, a daniny i opłaty, które musimy ponosić są „winą” samorządu. Jakie to daniny możemy się jedynie domyślać, podobnie jak i owe datki prezydenckie i rządowe. Zapewne chodzi dyrektorowi i sekretarzowi województwa o programy socjalne uruchomione przez rząd Zjednoczonej Prawicy. A opłaty to te za bilety, wywóz śmieci itd. Pobrzmiewa w tym apelu konserwatywne przekonanie, że „rząd nie ma własnych pieniędzy”. Tego, że nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze, a jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy uczyła konserwatystów Margaret Thatcher.


Francuski myśliciel Alexis de Tocqueville twierdził, że jedne państwa zabierają mniej inne więcej, a demokracja skończy się wtedy, kiedy rząd (kongres) zauważy, że może przekupić ludzi za ich własne pieniądze”.


Niegdysiejszy konserwatysta ma prawo powoływać się na ten nurt, niezależnie, że w międzyczasie świat się zmieniał i pogląd na udział społeczeństwa w wypracowanym dobrobycie (zysku) nabierał nowej formy. Te zasady zapisane są też w art. 20 Konstytucji: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”. Z drugiej zaś trony lat temu z 70 Alfred Mülller-Armack napisał o „freie oder soziale Marktwirtschaft” (publikacja „Wirtschaftslenkung und Marktwirtschaft”), dając początek tzw. społecznej gospodarki rynkowej, święcącej triumfy w RFN. Rola państwa to tworzenie ram i kierunków rozwoju. Reszta może pozostać w gestii np. samorządów. Tak, czy inaczej polskie państwo wymaga gruntownej reformy.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież