W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uhonorowano Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 grudnia 2013 17:48

Od 7 lat Społeczni Opiekunowie Bezdomnych Kotów wspólnie z Miastem Gdańsk realizują program pomocy tym zwierzętom. To oni od marca 2013 roku legitymują się pierwszymi w Polsce kartami sankcjonującymi ich społeczną działalność.


W dowód uznania i szacunku oraz w podziękowaniu za długoletnią i bezinteresowną pomoc bezdomnym zwierzętom, trzynastu społecznych opiekunów kotów uhonorowanych zostało Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. Uroczystość odbyła się 20 grudnia w Teatrze Miniatura w Gdańsku Wrzeszczu.


Uhonorowani Medalem Prezydenta Miasta Gdańska zostali: Joanna Biela, Teresa Bodek, Zygmunt Borowski, Leonarda Jankowiak, Renata Korpus-Piskorska, Regina Krawiec, Krystyna Krzemińska, red. Sebastian Kwiatkowski (Radio Gdańsk), Tadeusz Leksycki, Małgorzata Lisiewicz, Maria Paduch, Tadeusz Palczyński, Barbara Sulecińska.


alt- Dziękujemy wam serdecznie za waszą dobrą energię i za wrażliwość. Za to, że otaczacie opieką, wspieracie naszych najsłabszych i potrzebujących "braci mniejszych” - powiedział podczas uroczystego spotkania prezydent Paweł Adamowicz. Na powyższym zdjęciu honoruje Teresę Bodek.
Od marca 2013 roku już około 350 gdańszczan legitymuje się pierwszymi w Polsce Kartami Gdańskiego Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów. Karta taka upoważnia jej posiadacza do: nieodpłatnego otrzymania budek dla bezdomnych kotów oraz karmy w okresie zimowym; możliwości sterylizacji lub kastracji bezdomnych kotów; otrzymywania materiałów informacyjnych i promocyjnych dotyczących tematyki ochrony zwierząt; udziału w szkoleniach oraz spotkaniach na temat ochrony zwierząt organizowanych przez Miasto Gdańsk.


- Ale karta społecznego opiekuna nie sprowadza się wyłącznie do praw i obowiązków wynikających z pełnionej funkcji. Działalność społeczników niejednokrotnie spotyka się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia. Miasto chce w ten sposób uhonorować i wyrazić uznanie dla ich działalności i niejako usankcjonować ich bardzo cenne działania - powiedział Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska.


altProgram pomocy bezdomnym kotom Miasto Gdańsk realizuje od 2006 roku. Program ma bardzo duży i pozytywny odzew, a jego znaczenie z roku na rok wzrasta. Od 7 lat Miasto oferuje kotom domy szyte ma miarę, tj. własny kąt na wyłączność (1 pomieszczenie dla 1 kota) i odrębne wejście do każdego z pomieszczeń. Łącznie jest ich w Gdańsku już ponad 800, co oznacza że ok. 4000 wolno bytujących kotów ma dach nad głową. Kocie schronienia przekazywane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które lokują je w sąsiedztwie swoich domów. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz Powiatowego Inspektora Weterynarii. A gdańszczan chętnych do niesienia pomocy nie brakuje.


Społecznym opiekunem bezdomnych kotów może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Gdańska, niepozbawiony praw publicznych, zainteresowany działalnością na rzecz pomocy bezdomnym kotom. Przyjęcie do grona opiekunów następuje poprzez osobiste zgłoszenie, zarejestrowanie, odebranie domku dla kotów i numerowanej karty Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Działalność opiekunów opiera się wyłącznie na pracy społecznej i jest w pełnym zakresie nieodpłatna.


altOdznaczony Tadeusz Leksycki (zdjęcie powyżej), zwany na osiedlu Niedźwiednik burmistrzem powiedział, że obecnie bezdomnymi kotami zajmuje się 20 pań. Dzięki temu zniknęły gryzonie na Niedźwiedniku. Koty nie tylko w jego ocenie działają na ludzi bardzo pozytywną energią, obniżają ciśnienie tętnicze. Niedawno na osiedlu powołano sztab kryzysowy, gdyż jeden z kotów wpadł przez otwór wentylacyjny do opustoszałego garażu. Trzeba było wzywać służby komunalne (straż pożarną, policję), aby zwierzęciu przywrócić wolność. Gdy  z trudem udało się go wydostać na zewnątrz, po najedzeniu i napojeniu, ponownie wskoczył do garażu. Po dochodzących dźwiękach okazało się, że w środku znajdują się małe kocięta, które też wymagają pomocy. Po raz kolejny trzeba teraz powołać osiedlowy komitet kryzysowy.


altJanina Chamerska, mieszkanka Gdańska na zdjęciu wraz z Kazimierzem Izydorem Możdżerem z Oliwy (właścicielem czterech kotów), zaapelowała do władz Gdańska, aby uruchomić sklep z hurtową, a więc znacznie tańszą, sprzedażą karmy dla zwierząt. Już od 15 lat dokarmia koty w okolicach cmentarza na Łostowicach i jej skromna emerytura nie pozwala na wystarczający zakup karmy. Zaapelowała też o zapewnienie bardziej sterylnych warunków sterylizacji zwierząt. Z własnej i nieprzymuszonej woli sama zaopiekowała się już 58 okaleczonymi kotami, które dzięki właściwej opiece znalazły schronienie u wielu rodzin.


altMaria Paduch również od 15 lat dokarmia koty i ma na swoim koncie odchowanie i przekazanie we właściwe ręce 446 bezdomnych kotów. Zaapelowała do prezydenta Pawła Adamowicza, aby oprócz kotów pod opiekę wziąć również inne zwierzęta domowe.


Spotkanie uświetnił występ taneczny uczniów Gdańskiej Szkoły Baletowej. Atrakcją wieńczącą świąteczne spotkanie, połączone ze wzajemnym składaniem sobie życzeń, było najnowsze przedstawienie Teatru Miniatura pt. Kamienica. Warto się na nie wybrać, bo wiele prawdy mówi o naszej codziennej zaściankowej rzeczywistości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #2 Andrzej 2014-03-10 11:28
Krystyna Krzemińska dostała medal ???
przecież ta kobieta jest chyba niespełna rozumu opiekuje się tylko kotkami to prawda ale jak okaże się że zaopiekowała się kocurem który był rany i dostała go do czasu aż wydobrzeje ,potrafi zrobić mu krzywdę ,ostatnio wyrzuciła kocura z drugiego piętra od siebie z domu przez okno bo okazał się kocurem a ona twierdzi że był agresywny i że to był kocur a ona lubi tylko kotki .
Ostrzegam wszystkich przed tą panią(typowa plotkara ) wymyśli jakąś historyjkę i będzie was oczerniać .
czemu oczernia porządnych obywateli może być chyba spowodowane jakąś chorobą na tle umysłowym .
Cytować
 
 
-4 #1 azorek 2013-12-25 20:18
Koty to dranie
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież