Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk... ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz... Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Szyderczy śmiech z władz Gdańska

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 listopada 2012 13:50

Wybuchnęła śmiechem około setka uczestników czwartego już konsultacyjnego spotkania na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku. Odbyło się ono 5 listopada w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Zjednoczonej Europy, ul. Pilotów 7 (Zaspa Młyniec).Powodem śmiechu była wypowiedź wiceprezydenta Macieja Lisickiego, że jeśli miasto naliczy więcej za wywóz i zagospodarowanie śmieci, to finansową nadwyżkę odda mieszkańcom. Większość w to nie uwierzyła i głośno się roześmiała, co Maciej Lisicki określił jako śmiech szyderczy.


altZapewnił, że w Urzędzie Miasta Gdańska nie pracują złodzieje, a pobranych pieniędzy nie będzie można przeznaczyć na inne cele. Z przeprowadzonych opracowań wynika, że za wywóz śmieci na głowę mieszkańca będzie przypadało około 15 zł miesięcznie. Jeśli tą stawkę przemnoży się przez około 460 tys. mieszkańców Gdańska, wychodzi pokaźna sumka. Oznacza to, że od lipca 2013 roku, według wymogów Unii Europejskiej, stawka wzrośnie o około sto procent, gdyż obecnie mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowych płacą po około 6-8 złotych.


Lisicki wspomniał, że właścicielami pojemników śmieciowych, których obecnie są Spółdzielnie Mieszkaniowe, mają być firmy przewozowe. Takie są dążenia władz wykonawczych przyjętej ustawy gospodarowania odpadami komunalnymi. Ustawodawca też, jako jedyny będzie władny wyłonić w ramach przetargu firmy, które zaoferują najniższe ceny odbioru i przewozu nieczystości wyłącznie do oczyszczalni w Szadółkach. W niej to ma powstać spalarnia śmieci kosztem 350 mln zł. Ona musi mieć zapewniony odpowiedniej ilości wsad.


A przypomnijmy, ze Gdańsk został podzielony na 6 stref odbioru śmieci. Czyli musi przeprowadzić sześc oddzielnych przetargów.


altNa takie postawienie sprawy, wśród uczestników otwartego spotkania powstało spore poruszenie. Swoje oburzenie wyraził publicznie Henryk Gajcy, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Młyniec" na gdańskiej Zaspie. Stwierdził, że co to za demokracja, skoro władze narzucają nam firmę przewozową. To spółdzielnie, tak jak dotychczas, powinny decydować, która firma zaoferuje najkorzystniejsze warunki i zostanie wybrana w ramach przetargu. W Gdańsku tym liderem będzie z pewnością czująca już co się święci firma prywatna PRSP. Już narzuca ona podwyższone ceny i dyktuje warunki. Czuje się jako monopolista, bo mniejsze firmy – jak należy sądzić – przestaną istnieć na tym rynku.
Lisicki potwierdził, że wedle ustawy miasto to dyktat również w tych decyzjach.


Kolejne otwarte spotkania rozpoczynające się o godz. 17:
6 listopada (wtorek), w Gimnazjum nr 33, ul. Wodnika 57 (Osowa),
8 listopada (czwartek), w Szkole Podstawowej nr 12, ul. Człuchowska 6 (Ujeścisko-Łostowice).

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież