Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szyderczy śmiech z władz Gdańska

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 listopada 2012 13:50

Wybuchnęła śmiechem około setka uczestników czwartego już konsultacyjnego spotkania na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku. Odbyło się ono 5 listopada w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Zjednoczonej Europy, ul. Pilotów 7 (Zaspa Młyniec).Powodem śmiechu była wypowiedź wiceprezydenta Macieja Lisickiego, że jeśli miasto naliczy więcej za wywóz i zagospodarowanie śmieci, to finansową nadwyżkę odda mieszkańcom. Większość w to nie uwierzyła i głośno się roześmiała, co Maciej Lisicki określił jako śmiech szyderczy.


altZapewnił, że w Urzędzie Miasta Gdańska nie pracują złodzieje, a pobranych pieniędzy nie będzie można przeznaczyć na inne cele. Z przeprowadzonych opracowań wynika, że za wywóz śmieci na głowę mieszkańca będzie przypadało około 15 zł miesięcznie. Jeśli tą stawkę przemnoży się przez około 460 tys. mieszkańców Gdańska, wychodzi pokaźna sumka. Oznacza to, że od lipca 2013 roku, według wymogów Unii Europejskiej, stawka wzrośnie o około sto procent, gdyż obecnie mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowych płacą po około 6-8 złotych.


Lisicki wspomniał, że właścicielami pojemników śmieciowych, których obecnie są Spółdzielnie Mieszkaniowe, mają być firmy przewozowe. Takie są dążenia władz wykonawczych przyjętej ustawy gospodarowania odpadami komunalnymi. Ustawodawca też, jako jedyny będzie władny wyłonić w ramach przetargu firmy, które zaoferują najniższe ceny odbioru i przewozu nieczystości wyłącznie do oczyszczalni w Szadółkach. W niej to ma powstać spalarnia śmieci kosztem 350 mln zł. Ona musi mieć zapewniony odpowiedniej ilości wsad.


A przypomnijmy, ze Gdańsk został podzielony na 6 stref odbioru śmieci. Czyli musi przeprowadzić sześc oddzielnych przetargów.


altNa takie postawienie sprawy, wśród uczestników otwartego spotkania powstało spore poruszenie. Swoje oburzenie wyraził publicznie Henryk Gajcy, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Młyniec" na gdańskiej Zaspie. Stwierdził, że co to za demokracja, skoro władze narzucają nam firmę przewozową. To spółdzielnie, tak jak dotychczas, powinny decydować, która firma zaoferuje najkorzystniejsze warunki i zostanie wybrana w ramach przetargu. W Gdańsku tym liderem będzie z pewnością czująca już co się święci firma prywatna PRSP. Już narzuca ona podwyższone ceny i dyktuje warunki. Czuje się jako monopolista, bo mniejsze firmy – jak należy sądzić – przestaną istnieć na tym rynku.
Lisicki potwierdził, że wedle ustawy miasto to dyktat również w tych decyzjach.


Kolejne otwarte spotkania rozpoczynające się o godz. 17:
6 listopada (wtorek), w Gimnazjum nr 33, ul. Wodnika 57 (Osowa),
8 listopada (czwartek), w Szkole Podstawowej nr 12, ul. Człuchowska 6 (Ujeścisko-Łostowice).

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież