Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strajk generalny w PKP przegłosowany. Kolejarze: poczekamy 2 tygodnie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 lipca 2011 10:5198,1 proc. pracowników spółki PKP Przewozy Regionalne, którzy wzięli udział w referendum strajkowym opowiedziało się za protestem. Związkowcy dają władzom dwa tygodnie.
 

- Strajk generalny to ostateczność, ale musimy być na to przygotowani. Dlatego wykonujemy kolejne kroki przewidziane przez ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Jednocześnie druga strona deklaruje wolę rozmów i liczymy, że mimo wielu różnic uda się nam dojść do porozumienia i uniknąć strajku generalnego – zapowiadał na początku referendum Henryk Grymel, szef kolejarskiej Solidarności.
Jak dotąd sporu nie udało się rozwiązać. Związki zawodowe domagają się 280 zł brutto podwyżki, a zarząd spółki proponuje wzrost wynagrodzeń o 130 zł od października.

Zakończone wczoraj, tygodniowe, referendum strajkowe jest ważne. Wzięło w nim udział 70,7 proc. z niemal 13 tysięcy pracowników spółki, by wyniki były ważne wystarczyła by 50-procentowa frekwencja. To oznacza, że kolejarze mogą zgodnie z prawem zacząć strajk, jeśli nie uda się porozumieć z zarządem firmy.

- Wczoraj mieliśmy spotkanie w tej sprawie z ministrem Cezarym Grabarczykiem – mówi Stanisław Kokot, rzecznik prasowy kolejarskiej Solidarności. - Przekazaliśmy informacje i nasze żądania. A chcę podkreślić, że nie chodzi nam tylko o podwyżki. Zależy nam, żeby ta podwyżka nie była ostatnią w spółce, a działania marszałków województw mogą doprowadzić do upadku Przewozów Regionalnych – twierdzi Kokot.
Związkowcom chodzi o konkurencję uruchamianych przez marszałków spółek oferujących przejazdy w poszczególnych województwach. Ich zdaniem taka sytuacja ma miejsce na przykład na Śląsku, gdzie planowane jest uruchomienie „Kolei Śląskich”.

- W związku z planowanym rozpoczęciem działalności konkurencyjnej spółki Koleje Śląskie powołanej przez marszałka województwa śląskiego przygotowywane są zwolnienia grupowe w naszym zakładzie. 350 osób ma trafić na bruk, bo zarząd województwa śląskiego tworząc nową spółkę i przejmując najlepsza linię kolejową w regionie zapomniał, że to nie jest dziecięca kolejka, że tę linię kolejową obsługują kolejarze zatrudnieni w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych – twierdzi Teresa Błazucka, wiceprzewodnicząca Solidarności w Śląskim Zakładzie PR.

- Czy w państwie prawa może być tak sytuacja, że nikt nie ma władzy nad marszałkami? - pyta Kokot. - Ich działania są tak niegospodarne, że wyglądają jak celowe marnotrawstwo  pieniędzy. Tworzenie nowych spółek wojewódzkich wiąże się z kosztami większymi niż eksploatacja istniejących połączeń, na przykład w Wielkopolsce. W niektórych województwach marszałkowie zakupują nowy tabor, który później nieużywany niszczeje w krzakach – uważa związkowiec.

Kolejarze twierdzą, że jest jeszcze szansa na rozwiązanie sporu i uniknięcie strajku.
- Mediator w sporze i były wicepremier, Longin Komołowski dwukrotnie próbował spotkać się z Konwentem Marszałków Wojewódzkich. Niestety takiego spotkania nie udało się zorganizować. Nie jesteśmy radykałami, którzy prą tylko do strajku – przekonuje Kokot. - Jesteśmy gotowi zgodzić się na rozłożenie podwyżki na dwa etapy. Od pierwszego lipca domagamy się 140 zł, resztę jesteśmy gotowi przełożyć na przyszły rok. Na razie zawieszamy działania do 29 lipca, licząc, że mediatorowi uda się spotkać z marszałkami.Jacek Wierciński

jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież