Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„Solidarność” broni SKOK

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 03 grudnia 2014 16:24

Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się działaniom Komisji Nadzoru Finansowego wymierzonych - w opinii związkowców, w spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.


- Przypominamy, że już I Zjazd „Solidarności” w 1981 roku upomniał się w specjalnej uchwale o niezależność i samorządność ruchu spółdzielczego. W latach dziewięćdziesiątych  NSZZ „Solidarność” wspierał odrodzenie się spółdzielni oszczędnościowo-kredytowych, a kilka lat temu XXIII Zjazd Związku przestrzegał przed katastrofalnymi skutkami wprowadzenia w życie nowych restrykcyjnych przepisów prawnych, które mogą skutkować wyeliminowaniem tej instytucji z polskiego rynku finansowego – napisali związkowcy w specjalnym oświadczeniu.


Związkowcy piszą, że z niepokojem obserwują „czarny scenariusz” realizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, przy wsparciu najważniejszych sił politycznych w kraju, a także części mediów.
- To nie tylko eliminowanie jednej z ostatnich polskich instytucji finansowych, utworzonych w sposób niezależny przez ponad 2,5 mln członków. Obawiamy się także likwidacji tysięcy miejsc pracy i utraty dostępu do usług świadczonych na dobrych społecznych zasadach – stwierdzają związkowcy z „S”, protestując przeciwko narzuceniu Kasom warunków finansowych ich zdaniem niemal niemożliwych do spełnienia w tak krótkim czasie, a także przeciwko stopniowej eliminacji przez KNF z instytucji zarządzających kasami ich współtwórców.  Przypominają też, iż w wielu krajach „w czasie kryzysu, wobec utraty zaufania do banków, to właśnie kasy spółdzielcze, wspierane przez państwo stały się instytucjami publicznego zaufania”.   


Przypomnijmy, że przed paru miesiącami Piotr Duda, lider NSZZ „Solidarność” został laureatem Nagrody Feniksa, najwyższego odznaczenia ruchu SKOK, w kategorii „Promotor idei SKOK”.


Z kolei eksperci SKOK, jak prof. Henryk Cioch, senator RP, twierdzą, że to banki komercyjne w końcu przejmą duże SKOK-i, a pozostawionych zostanie kilka, bądź kilkanaście, małych kas, ażeby kiedyś nie postawiono zarzutu, że zlikwidowano cały sektor SKOK-ów w Polsce. Przekazywanie SKOK-ów bankom budzi zastrzeżenia natury konstytucyjnej, również w opinii prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który zaskarżył kilka istotnych przepisów ustawy z 2012 r., nowelizującej ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież