Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śniadek: LOTOS to temat racji stanu Polski

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 08 lutego 2013 18:10

Z Januszem Śniadkiem, liderem NSZZ „Solidarność” w latach 2002-10, posłem PiS rozmawia Artur S. Górski


- Mamy przykład odrzucenia przez rządzącą koalicję parlamentarną – bez  kompromisu – kolejnej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Tym razem dotyczącej zachowania przez Skarb Państwa większościowego pakietu udziałów w spółce LOTOS SA. Czyżby koalicja PO-PSL pokazała rodakom, że władza wie lepiej?
Janusz Śniadek: Arogancja władzy sięga zenitu. Lekceważenie obywatelskiego głosu stało się regułą jej sprawowania w wydaniu koalicji PO-PSL. Tak było przy odrzuceniu projektu referendum nad wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 roku życia. Tak dzieje się, gdy są lekceważone liczne głosy upominających się o równe prawa dla Telewizji Trwam. I tak stało się tym razem w sprawie wiodącego na Pomorzu koncernu.


- Może to próba zniechęcenia do samoorganizowania się obywateli?
Janusz Śniadek: Jeśli tak, jeśli te zabiegi władzy maja służyć temu, by zniechęcić rodaków do działania to mam nadzieję i informuję ludzi władzy, że zdadzą się one na nic. Kuriozalne jest, że obywatelskie projekty, tyczące ważnych spraw torpeduje partia, która powinna nazywać się Platforma Antyobywatelska.


- Te projekty dotyczą kwestii strategicznych. Opozycja tymczasem nie potrafi wywrzeć presji i zmobilizować obywateli do szerszych działań…
Janusz Śniadek: Mamy ludzi wyprowadzać w odruchu protestu i rozpaczy na ulice? Jeśli mowa o LOTOS to jest temat dotykający racji stanu Polski. Sektor paliw, energetyki to jest temat naszej niezależności. Rosja potrafi wykorzystać argument monopolu energetycznego w stosunkach z krajami dawnego bloku wschodniego. Także Zachód zdaje się być w tej materii spolegliwy.


- Czyżby miało dojść do sprzedaży koncernu rosyjskim potentatom paliwowym? LOTOS powinien mieć takie same możliwości wchodzenia w strategiczne alianse jak jego konkurenci?

Janusz Śniadek: Rząd PO-PSL przygotowuje pole do zbycia w sposób bezpośredni lub pośredni tak ważnego koncernu w ręce de facto rosyjskie. Top one były w przeszłości zainteresowane naszym koncernem. Naszym wschodnim sąsiadom nie idzie tu li tylko o rachunek ekonomiczny. Choć i te kalkulacje na pewno są brane pod uwagę. To cenny kąsek. Tym bardziej, że LOTOS przeszedł gruntowną modernizację za nasze pieniądze, a gdańska rafineria jest najnowocześniejsza w tym regionie Europy. Sprzedać coś można raz. Traci się pożytki z dywidendy, a być może i miejsca pracy. Także ważną dla Pomorza firmę, która wspiera nasz region.


alt


- Nie koniecznie musi dojść do jakiejś karkołomnej, czy groźnej dla naszych interesów prywatyzacji. Szukajmy spokojnie inwestora…
Janusz Śniadek: Wątpliwe są pożytki z wątpliwej prywatyzacji. Śledząc różne przedsięwzięcia tzw. prywatyzacyjne od dwóch dekad nie można ich nazwać prywatyzacjami, skoro wyprzedaje się nasz majątek państwowym czy komunalnym firmom z zagranicy. Polska gospodarka się zwija. Rząd wyprzedaje resztówki, by nie spaść z finansowego klifu.


- Grupa LOTOS może przecież wejść do „Inwestycji Polskich”, przedsięwzięcia zapowiadanego przez premiera Tuska w jego drugim tzw. expose. Ma to być organizm obracający miliardami złotych…
Janusz Śniadek: Wierzy ktoś jeszcze w te zapowiedzi, gdy co chwila docierają do nas sygnały o złym gospodarowaniu chociażby unijnymi funduszami? Ministrowie rządu PO-PSL Vincent-Rostowski, Budzanowski, Nowak, Bieńkowska muszą bardzo się gimnastykować, by premierowi nos się nie wydłużał jak bajkowemu Pinokio. Gdzie są gwarancje, że jeśli nawet te miliardy znajdą się w Inwestycjach, zostaną z pożytkiem wydatkowane?


- PiS ma jakiś plan, czy li tylko nie szczędzi słów krytyki? Zresztą to dobre prawo opozycji…

Janusz Śniadek: Prawo i Sprawiedliwość ma jasny, konkretny plan. Jego fragmenty były prezentowane podczas cyklu debat publicznych. Składamy konstruktywne votum nieufności. Mamy kandydata na premiera, mamy zespół fachowców. Zaczęliśmy marsz, na którego końcu będzie naprawa państwa, ale najpierw należy odsunąć od wpływu na nasze losy szkodliwą władzę. PiS chce wybory wygrać, by zrealizować plan państwa bezpiecznego dla jego obywateli, które nie będzie li tylko śrubować obywatelskie powinności wobec państwowych instytucji, ale zapewni bezpieczeństwo w sferach socjalnych, gospodarczych. Rozejrzyjmy się uważnie. Pod rządami obecnej koalicji stajemy się rezerwuarem taniej siły roboczej.


- To nie efekt tylko tych rządów…
Janusz Śniadek: Ale tendencja się nasila. Mówię o rosnącym bezrobociu, o wyjazdach za granice za chlebem. Planu ratunkowego ten rząd nie ma. Tylko działania doraźne i fasadowe. Tracimy ludzi i bazę rozwoju. Na szczęście pracuje jeszcze pokolenie wykształcone i wychowane na etosie pracy. Niechby nawet ktoś i powiedział, że z lat minionych. Dzisiaj co trzeci młody człowiek nie ma zajęcia. Inni tworzą bogactwo obcych krajów. To tendencja zabójcza dla przyszłości Polski.


Obywatelski projekt ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA trafił do kosza. Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA. Głosowało 447 posłów; za odrzuceniem opowiedziało się 224 (PO i PSL – za wyjątkiem trzech ludowców), 222 było przeciwnych (PiS, SLD, SP  RP), a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Rząd Donalda Tuska uległ mirażowi, że w dobie globalizacji własność nie ma znaczenia. Tymczasem zdrowe gospodarki zachowują pod własną kontrolą gałęzie przemysłu i produkcji o strategicznym znaczeniu jak sektor energetyczny. Opozycja PiS i SLD chce do tematu wrócić. Sojusz Lewicy Demokratycznej złoży do Sejmu projekt ustawy o zachowaniu przez Państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA - zapowiedział w Gdyni 4 lutego lider tej partii Leszek Miller.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+4 #1 Syndykalista 2013-02-09 14:24
Wszystko sprzedać i zostaną tylko morze i wiatr
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież