Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sieciowa optymalizacja podatkowa

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
środa, 08 stycznia 2014 15:47

LPP z całą pewnością można określić mianem największej sieci odzieżowej w Polsce, choćby ze względu na zysk w III kwartale wynoszący 167,4 mln zł i przychody opiewające na kwotę 1107 mln zł, nie wspominając już o akcjonariuszach, którym do kieszeni wpada suma w wysokości 110,5 mln zł netto. Mimo tak dobrych wyników, spółka dąży do poprawy stanu finansowego poprzez optymalizację podatkową.


„Łączna kwota podatków w ostatnim, zamkniętym roku budżetowym (2012) wyniosła 465 mln zł (CIT, VAT, cło i inne). Szacunkowa wartość odprowadzanych podatków za rok 2013, pomimo wprowadzonych zgodnie z obowiązującym prawem działań optymalizujących będzie wyraźnie wyższa i osiągnie około 540 mln zł” - napisała w specjalnym oświadczeniu Magdalena Stefańska-Lotkowska, PR Manager ds. korporacyjnych w LPP S.A.


LPP udzieliło sublicencji na znaki towarowe House, Mohito i Sinsay cypryjskiej spółce Gothals Limited (12,5 % opodatkowania) z siedzibą w Nikozji, która od razu przeniosła prawa na Jaradi Limited (0 % opodatkowania) prowadzącą działalność w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Nie można mówić o sprzedaży lub zmianie właściciela, gdyż obie spółki należą do LPP. W opinii rzeczoznawcy wartość powyższych marek warta jest 510 mln zł.


alt


Warto przypomnieć, że podobny proceder miał miejsce w 2011 roku, kiedy LPP wytransferowało znaki towarowe Reserved oraz Cropp (wycenione na 556 mln zł).


Działania te prowadzą do optymalizacji podatkowej. Oznacza to, że firma będzie płacić niższe podatki w Zjednoczonych Emiratach, a to za sprawą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska podpisała z ponad 80 krajami (w tym z Cyprem i Emiratami).
- Mogę przekazać co mówią przepisy, ale opiniować takiej sprawy nie będziemy. Jest to dosyć skomplikowane zagadnienie i musiałabym się skonsultować z ekspertami - odpowiedziała Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku, zapytana o konsekwencje dla sektora finansowego.
Jednym słowem spółka na Cypr przeniosła jedynie licencje do marek, a nie swoją siedzibę. W związku z tym podatek dochodowy w dalszym ciągu będzie trafiał do polskiego budżetu, z tym że opodatkowaniu będzie podlegała mniejsza kwota.


Michał Musielak z firmy Arena Tax tłumaczył decyzję zarządu LPP w następujący sposób: Dwa lata temu Cypr wprowadził preferencyjne stawki podatków dla spółek zarządzających znakami towarowymi. Dzięki tym zmianom można doprowadzić do sytuacji, w której cypryjska firma przez pierwszych 5 lat w ogóle nie płaci podatku, a potem płaci 2 proc.


W Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieją spółki całkowicie zwolnione od podatku, również członkowie zarządu mogą się od tego obowiązku uchylać (prawnie). W konsekwencji można zarabiać miliony, które nie będą opodatkowane od dochodu, a następnie oddawać większą część zarządowi. Wówczas nikt nie płaci podatku.


W okresie do dwóch lat mają wejść w życie przepisy usuwające możliwość optymalizacji podatkowej poprzez wprowadzanie firm do ZEA (na podstawie protokołu zawartego między Ministerstwem Finansów a władzami Zjednoczonych Emiratów).


Każda firma ma prawo do transferu znaków towarowych. Nie można zarzucić LPP postępowania niezgodnego z prawem. A brak patriotyzmu? Przypomnijmy, że firma zrodziła się w Gdańsku przy ulicy Łąkowej 39/44, rejestrując swą działalność 14 lutego 2001 roku.
- Jest to spojrzenie przez pryzmat tylko i wyłącznie własnego portfela. Środki jakimi dokonuje się maksymalizacji zysków są nieistotne. Ważne jest osiągnięcie celu. Dzisiaj trudno mówić o patriotyzmie w tym przypadku. Dzieje się to w granicach obowiązującego prawa i to jest najbardziej przykre. Pokazuje to w jaki prosty sposób można wyprowadzać z Polski zarabiane tu pieniądze. Toleruje się takie przypadki, a zabiera się tym, którzy uczciwie płacą podatki poprzez nakładanie kolejnych przymusowych opłat - wypowiedział się Krzysztof Dośla, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.


Odzew klientów na informację był natychmiastowy. Utworzona przez nich strona na Facebooku „Nie tylko Reserved: Bojkotuję oszustów podatkowych” ma już 1.283 sprzymierzeńców.
- W skali całej gospodarki firmy uciekające do rajów podatkowych kosztują nas miliardy złotych. A przecież korzystają one z publicznej infrastruktury, zbudowanej za płacone w Polsce podatki.... Za te same pieniądze kształceni są ich pracownicy i pracownice. Usługi publiczne w Polsce, oświata czy służba zdrowia, na które i tak narzekamy, cierpią na tym najbardziej - oznajmił Mateusz Mirys, jeden z organizatorów bojkotu konsumenckiego marki Reserved.


Odpowiadając na atak firma LPP pisze: Prowadząc sprzedaż w 11 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, około 90% należnych podatków ze swojej działalności, wpłaca do budżetu państwa polskiego, będąc w zeszłym roku 6 największym płatnikiem podatku dochodowego (CIT) wśród firm polskich. Pozostałe 10% podatku trafia do budżetów krajów, w których firma prowadzi działalność.


Zapewnia również, że „wypracowany przez LPP S.A. zysk w większości jest reinwestowany w dynamiczny rozwój firmy w Polsce i za granicą, co w 2014 roku szacunkowo spowoduje wzrost o ponad 20% odprowadzanych podatków w Polsce”.
Jak to możliwe, skoro działania spółki prowadzą do zmniejszenia podatku dochodowego ?
- Przeniesiony został jedynie znak towarowy. Jest to zaledwie kilka procent całego dochodu i nie ma wpływu na całokształt – poinformowała Magdalena Stefańska-Lotkowska.


Nie można zaprzeczyć, że firma LPP inwestuje w Pomorze. W 2015 roku w Pruszczu Gdańskim zostanie otwarty nowoczesny punkt dystrybucji z miejscem pracy dla 140 osób. Spółka przeznaczyła na to 170 mln zł.
Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #2 Małe Miki 2014-01-08 16:09
Firma zwiększa koszta, nie zapłaci kilkadziesiąt milionów podatku CIT. Zapłaci za to VAT, czyli oczywiście zapłaci go kupujacy ciuchy z własnej kieszeni A moze i VAT jest za niski? Dawaj go z 23 na 25 procent!
Zarząd "LPP" zarobi podwójnie na kosztach - za znak i na nieopodatkowany m zysku w Dubaju. Czy nie tak? Spółki udzielające licencji są powiązane kapitałowo.
Cytować
 
 
+4 #1 golas 2014-01-08 16:06
fakt duzo placa ale ciekawe ile w tym jest vatu ktory placa klienci a firma go tylko odprowadza do skarbowki a ile jest dochodowego no i iole z tej optymalizacji w emiratach trafia do kieszeni wlascicieli zgodnie z prawem
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież