Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Remont palmiarni w Oliwie zbliża się do końca

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 października 2020 18:20

Dobiega końca remont i przebudowa palmiarni w Oliwskim Ogrodzie Botanicznym. Remont podyktowany był wyeksploatowaniem budynku oraz jego rozbudową ze względu na cały czas rosnącą palmę 180-letniego daktylowca. Nowa rotunda ma szerokość 17 metrów i wysokość 24 metry, a kubatura wynosi 4,4 tys. metrów sześciennych. Wykonano również prace konserwatorskie oraz przywrócono mansardowy dach, zmieniono również funkcję budynków.


Na pytania gazety odpowiedziała Aneta Niezgoda, główny specjalista zespołu ds. informacji publicznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
- Kiedy zakończy się przebudowa palmiarni?
- Budowa zakończy się w październiku 2020 r. Prace są na ukończeniu. Obecnie szklona jest kopuła rotundy.

- Co się wydarzyło, że przebudowa trwała tak długo?
- Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały że dla tak nietypowej bryły, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. Zmiana projektu rotundy, zmieniła także zakładaną w przetargu technologię wykonania oszklenia. Podjęta została decyzja o zakończeniu współpracy z wykonawcą po zakończeniu prac konstrukcyjnych. Szkleniem rotundy miała zająć się firma wyspecjalizowana w tym zakresie

- Jakie firmy realizowały rozbudowę?
- Pierwszym Wykonawcą była firma Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka. Obecnie prace realizuje firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic.

- Jaki był pierwotny koszt, a jaki jest teraz?
- Łączny koszt realizacji szklanej rotundy to 11,4 mln zł. Obecny wykonawca otrzyma 8,5 mln. Pierwszy wykonawca robót, z którym rozwiązana została umowa, za wykonane prace otrzymał 2,9 mln zł.

- Co zadecydowało o trudności rozbudowy palmiarni?
- Konstrukcja została wzmocniona. Drugi wykonawca opatentował specjalną metodę szklenia obiektu. Wszystkie szklane elementy fasady muszą być bardzo precyzyjnie dopasowane by zamknąć ją w całość. Na teren budowy trafiają już gotowe szyby z zamontowanymi wewnątrz tzw. rotulami, czyli elementami łączącymi szybę ze stalową konstrukcją palmiarni. Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących szyby, z których każdy jest indywidualnie dopasowany. Dzięki temu każda z szyb montowana jest odrębnie i pracuje niezależnie, co w przypadku ewentualnego uszkodzenia szyby pozwala na jej bezproblemową wymianę. Do oszklenia rotundy potrzebnych jest 420 szt. szyb, z których największe mają powierzchnię ok. 2,6 m2.

- Czy rozbudowa wpłynęła na dobrostan roślin?
- Roślinność znajdująca się w palmiarni jest w dobrym stanie, szorstkowce kwitły, a Araukaria ma duży przyrost. Nad stanem roślinności w rotundzie czuwa wyspecjalizowany botanik.

alt


Na zakończenie przypomnę, że jeszcze niedawno zastanawiano się nad rozwiązaniem problemu i pocięciem oliwskiej palmy, bodaj najstarszej tego typu rosnącej rośliny w warunkach oranżeryjnych w Europie. Dziś oliwskie okazy - szorstkowce, araukarie, stara palma daktylowca i inne rośliny - mają możliwość spokojnego rozwijania się nadal.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież