Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Przybij piątkę biało-czerwonej" - Parada Niepodległości w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2016 13:06

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada ulicami Gdańska po raz czternasty przejdzie Parada Niepodległości. Hasło tegorocznego pochodu brzmi "Przybij piątkę biało-czerwonej". Podczas parady nie zabraknie muzyki, tańca i śpiewu, dzięki którym fetowanie niepodległości stanie się jeszcze bardziej radosne. Parada Niepodległości rozpocznie się o 9:00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. Uczestnicy pochodu, którzy przejdą ulicami Gdańska, wyruszą o 10:00.Parada Niepodległości w Gdańsku odbędzie się po raz czternasty. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie SUM. Parada zostanie dofinansowana ze środków miasta, a patronat nad nią objął prezydent Paweł Adamowicz. Pochód poprowadzą, z ramienia organizatora, Lech Parell oraz Marek Lesiński. Towarzyszyć im będzie Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych.


W Paradzie Niepodległości udział wezmą zespoły oraz grupy muzyczne. Czoło pochodu prowadził będzie męski chór Rewelersów, który prowadzi Tomasz Stroynowski - kompozytor, pianista i pedagog. Jeśli pogoda dopisze prowadzący będzie akompaniował chórowi na pianinie. Nie zabraknie także artystycznego symbolu Parady Niepodległości, czyli chóru Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego GRYF z Trąbek Wielkich podkierownictwem Teofila Bąka. Podczas gdańskich obchodów Święta Niepodległości wystąpią również uczniowie, nauczyciele i rodzice z II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku, którzy wykonają pieśni patriotyczne. Ich repertuar jest bardzo szeroki - od zabytkowej, średniowiecznej "Bogurodzicy", po krzepiące serca "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Kolejni artyści, którzy zaprezentują widzom i uczestnikom parady swoje umiejętności to Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk z Gdańskiego Archipelagu Kultury. Członkowie zespołu wykonają tradycyjne tańce ludowe. Na scenie wystąpią również młodzi artyści z Pałacu Młodzieży. Przewidziany został także koncert Maszerujących Muzyków, czyli młodych, aczkolwiek wytrawnych jazzmanów, którzy zaprezentują nie tylko jazzowe standardy, ale również specjalne aranżacje pieśni patriotycznych. Jazzmanom towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sierakowic. Nad morzem nie może oczywiście zabraknąć szantów, które, z okazji Święta Niepodległości, wykonają członkowie zespołu Szantymentalni. Muzycy zapowiadają, że na paradę przybędą... jachtem.


alt


Podczas Parady Niepodległości nie zabraknie narodowych barw, patriotycznych dekoracji oraz zabytkowych pojazdów. W tym roku motywem przewodnim parady jest biało-czerwona flaga. Dla uczestników zostanie przygotowana specjalna tablica, na której każdy chętny będzie mógł się podpisać lub odrysować swoją dłoń - w ten sposób powstanie unikalna flaga, flaga stworzona rękami miłośników niepodległości i ojczyzny.
Zbiórka przed Paradą Niepodległości odbędzie się o 9:00 na Podwalu Staromiejskim. O 10:00 uczestnicy pochodu przejdą ulicami Gdańska: Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, który znajduje się na Targu Drzewnym. Tam nastąpi część finalna Parady Niepodległości. Zakończenie parady przewidziane jest na 11:45, ale nie jest to koniec świętowania niepodległości w Gdańsku. Po paradzie na Targu Węglowym odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. O 12:00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza za ojczyznę.


Na uczestników Parady Niepodległości czekać będą upominki - pierwszych 10 tys. osób otrzyma pinsy, czyli biało-czerwone znaczki do wpięcia w ubranie. Niespodzianki przygotowały także członkinie Klubu Seniora Motława - Śródmieście, które własnoręcznie wykonały kilkaset szalików oraz biało-czerwonych kokard.


W związku ze Świętem Niepodległości niektóre gdańskie lokale przygotowały dla gości specjalne patriotyczne menu w atrakcyjnych cenach. W dniach 10 i 11 listopada w kilkudziesięciu gdańskich restauracjach i knajpach oznaczonych biało-czerwoną flagą na miłośników jedzenia czekać będą niezwykłe narodowe dania w różnych odsłonach. Każde z nich opatrzone zostanie patriotycznym akcentem.

Karolina Rabiej, Źródło: sumgdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież