Kwiaty przy tablicy pomordowanych Gedanistów » Westerplatte, Poczta Polska i Gedania to trzy najważniejsze dla Polaków miejsca w przedwojennym Gdań... Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

"Przybij piątkę biało-czerwonej" - Parada Niepodległości w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2016 13:06

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada ulicami Gdańska po raz czternasty przejdzie Parada Niepodległości. Hasło tegorocznego pochodu brzmi "Przybij piątkę biało-czerwonej". Podczas parady nie zabraknie muzyki, tańca i śpiewu, dzięki którym fetowanie niepodległości stanie się jeszcze bardziej radosne. Parada Niepodległości rozpocznie się o 9:00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. Uczestnicy pochodu, którzy przejdą ulicami Gdańska, wyruszą o 10:00.Parada Niepodległości w Gdańsku odbędzie się po raz czternasty. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie SUM. Parada zostanie dofinansowana ze środków miasta, a patronat nad nią objął prezydent Paweł Adamowicz. Pochód poprowadzą, z ramienia organizatora, Lech Parell oraz Marek Lesiński. Towarzyszyć im będzie Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych.


W Paradzie Niepodległości udział wezmą zespoły oraz grupy muzyczne. Czoło pochodu prowadził będzie męski chór Rewelersów, który prowadzi Tomasz Stroynowski - kompozytor, pianista i pedagog. Jeśli pogoda dopisze prowadzący będzie akompaniował chórowi na pianinie. Nie zabraknie także artystycznego symbolu Parady Niepodległości, czyli chóru Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego GRYF z Trąbek Wielkich podkierownictwem Teofila Bąka. Podczas gdańskich obchodów Święta Niepodległości wystąpią również uczniowie, nauczyciele i rodzice z II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku, którzy wykonają pieśni patriotyczne. Ich repertuar jest bardzo szeroki - od zabytkowej, średniowiecznej "Bogurodzicy", po krzepiące serca "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Kolejni artyści, którzy zaprezentują widzom i uczestnikom parady swoje umiejętności to Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk z Gdańskiego Archipelagu Kultury. Członkowie zespołu wykonają tradycyjne tańce ludowe. Na scenie wystąpią również młodzi artyści z Pałacu Młodzieży. Przewidziany został także koncert Maszerujących Muzyków, czyli młodych, aczkolwiek wytrawnych jazzmanów, którzy zaprezentują nie tylko jazzowe standardy, ale również specjalne aranżacje pieśni patriotycznych. Jazzmanom towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sierakowic. Nad morzem nie może oczywiście zabraknąć szantów, które, z okazji Święta Niepodległości, wykonają członkowie zespołu Szantymentalni. Muzycy zapowiadają, że na paradę przybędą... jachtem.


alt


Podczas Parady Niepodległości nie zabraknie narodowych barw, patriotycznych dekoracji oraz zabytkowych pojazdów. W tym roku motywem przewodnim parady jest biało-czerwona flaga. Dla uczestników zostanie przygotowana specjalna tablica, na której każdy chętny będzie mógł się podpisać lub odrysować swoją dłoń - w ten sposób powstanie unikalna flaga, flaga stworzona rękami miłośników niepodległości i ojczyzny.
Zbiórka przed Paradą Niepodległości odbędzie się o 9:00 na Podwalu Staromiejskim. O 10:00 uczestnicy pochodu przejdą ulicami Gdańska: Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, który znajduje się na Targu Drzewnym. Tam nastąpi część finalna Parady Niepodległości. Zakończenie parady przewidziane jest na 11:45, ale nie jest to koniec świętowania niepodległości w Gdańsku. Po paradzie na Targu Węglowym odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. O 12:00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza za ojczyznę.


Na uczestników Parady Niepodległości czekać będą upominki - pierwszych 10 tys. osób otrzyma pinsy, czyli biało-czerwone znaczki do wpięcia w ubranie. Niespodzianki przygotowały także członkinie Klubu Seniora Motława - Śródmieście, które własnoręcznie wykonały kilkaset szalików oraz biało-czerwonych kokard.


W związku ze Świętem Niepodległości niektóre gdańskie lokale przygotowały dla gości specjalne patriotyczne menu w atrakcyjnych cenach. W dniach 10 i 11 listopada w kilkudziesięciu gdańskich restauracjach i knajpach oznaczonych biało-czerwoną flagą na miłośników jedzenia czekać będą niezwykłe narodowe dania w różnych odsłonach. Każde z nich opatrzone zostanie patriotycznym akcentem.

Karolina Rabiej, Źródło: sumgdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież