Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi... Wasze Historie Po Oruńsku: podróż w czasie do roku 1901 » 30 grudnia w Stacji Orunia odbyła się premiera szóstego numeru gazetki "Wasze Historie Po Oruńsku". ...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Sparingowe plany gdańskich żużlowców
czwartek, 16 stycznia 2020 12:34
Sparingowe plany gdańskich żużlowców
Co najmniej pięć treningów punktowanych odjadą zawodnicy Zdunek Wy ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

"Przybij piątkę biało-czerwonej" - Parada Niepodległości w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2016 13:06

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada ulicami Gdańska po raz czternasty przejdzie Parada Niepodległości. Hasło tegorocznego pochodu brzmi "Przybij piątkę biało-czerwonej". Podczas parady nie zabraknie muzyki, tańca i śpiewu, dzięki którym fetowanie niepodległości stanie się jeszcze bardziej radosne. Parada Niepodległości rozpocznie się o 9:00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. Uczestnicy pochodu, którzy przejdą ulicami Gdańska, wyruszą o 10:00.Parada Niepodległości w Gdańsku odbędzie się po raz czternasty. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie SUM. Parada zostanie dofinansowana ze środków miasta, a patronat nad nią objął prezydent Paweł Adamowicz. Pochód poprowadzą, z ramienia organizatora, Lech Parell oraz Marek Lesiński. Towarzyszyć im będzie Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych.


W Paradzie Niepodległości udział wezmą zespoły oraz grupy muzyczne. Czoło pochodu prowadził będzie męski chór Rewelersów, który prowadzi Tomasz Stroynowski - kompozytor, pianista i pedagog. Jeśli pogoda dopisze prowadzący będzie akompaniował chórowi na pianinie. Nie zabraknie także artystycznego symbolu Parady Niepodległości, czyli chóru Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego GRYF z Trąbek Wielkich podkierownictwem Teofila Bąka. Podczas gdańskich obchodów Święta Niepodległości wystąpią również uczniowie, nauczyciele i rodzice z II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku, którzy wykonają pieśni patriotyczne. Ich repertuar jest bardzo szeroki - od zabytkowej, średniowiecznej "Bogurodzicy", po krzepiące serca "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Kolejni artyści, którzy zaprezentują widzom i uczestnikom parady swoje umiejętności to Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk z Gdańskiego Archipelagu Kultury. Członkowie zespołu wykonają tradycyjne tańce ludowe. Na scenie wystąpią również młodzi artyści z Pałacu Młodzieży. Przewidziany został także koncert Maszerujących Muzyków, czyli młodych, aczkolwiek wytrawnych jazzmanów, którzy zaprezentują nie tylko jazzowe standardy, ale również specjalne aranżacje pieśni patriotycznych. Jazzmanom towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sierakowic. Nad morzem nie może oczywiście zabraknąć szantów, które, z okazji Święta Niepodległości, wykonają członkowie zespołu Szantymentalni. Muzycy zapowiadają, że na paradę przybędą... jachtem.


alt


Podczas Parady Niepodległości nie zabraknie narodowych barw, patriotycznych dekoracji oraz zabytkowych pojazdów. W tym roku motywem przewodnim parady jest biało-czerwona flaga. Dla uczestników zostanie przygotowana specjalna tablica, na której każdy chętny będzie mógł się podpisać lub odrysować swoją dłoń - w ten sposób powstanie unikalna flaga, flaga stworzona rękami miłośników niepodległości i ojczyzny.
Zbiórka przed Paradą Niepodległości odbędzie się o 9:00 na Podwalu Staromiejskim. O 10:00 uczestnicy pochodu przejdą ulicami Gdańska: Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, który znajduje się na Targu Drzewnym. Tam nastąpi część finalna Parady Niepodległości. Zakończenie parady przewidziane jest na 11:45, ale nie jest to koniec świętowania niepodległości w Gdańsku. Po paradzie na Targu Węglowym odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. O 12:00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza za ojczyznę.


Na uczestników Parady Niepodległości czekać będą upominki - pierwszych 10 tys. osób otrzyma pinsy, czyli biało-czerwone znaczki do wpięcia w ubranie. Niespodzianki przygotowały także członkinie Klubu Seniora Motława - Śródmieście, które własnoręcznie wykonały kilkaset szalików oraz biało-czerwonych kokard.


W związku ze Świętem Niepodległości niektóre gdańskie lokale przygotowały dla gości specjalne patriotyczne menu w atrakcyjnych cenach. W dniach 10 i 11 listopada w kilkudziesięciu gdańskich restauracjach i knajpach oznaczonych biało-czerwoną flagą na miłośników jedzenia czekać będą niezwykłe narodowe dania w różnych odsłonach. Każde z nich opatrzone zostanie patriotycznym akcentem.

Karolina Rabiej, Źródło: sumgdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież