Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Gdańska z protokołem CBA się zmaga

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 11:00

altPo tym, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym składanych w latach 2007-2012 przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza gdański włodarz musi tracić czas na odpowiedzi i zgłaszanie zastrzeżeń do protokołu pokontrolnego CBA.


Agenci sprawdzali m.in. przestrzegania ograniczeń i obowiązków prezydenta wynikających z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Prezydentowi Adamowiczowi jako kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń dotyczących ustaleń zawartych w protokole. Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie do Szefa CBA w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli. Szef CBA jest obowiązany dokonać ich analizy i w miarę potrzeby zarządzić dodatkowe czynności kontrolne. Prezydent do czasu zakończenia procedur komentować działań CBA nie zamierza.


Opozycja z troską patrzy na procedurę kontrolną.
- Po to zostały powołane instytucje kontrolne by miały baczenie na drażliwe sprawy finansów także władz samorządowych. I dobrze, że cokolwiek one kontrolują – uważa Grzegorz Strzelczyk, lider klubu PiS w gdańskiej Radzie. Strzelczyk stawia hipotezę, że kontrola oświadczeń, związanego niegdyś z SKL Adamowicza, może być efektem walk wewnątrz rządzącej PO.
- Biuro nie zajęło się ostatecznie zegarkami ministra Sławomira Nowaka, poprzestając na postępowaniu przedkontrolnym, a prokuratura uznała zegarmistrzowską pasję tego członka rządu za niegodną zainteresowania, a w tym czasie dokręcono śrubę wewnątrzpartyjnej konkurencji - analizuje Strzelczyk.


Na początku maja 2011 r. Rzeczpospolita wyliczyła, że Paweł Adamowicz jest drugim z najbogatszych prezydentów miast w Polsce  –  majątek o wartości 2,8 mln zł. W tym rankingu wyżej była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zgromadziła 4,8 mln zł.


Zapytaliśmy czy w związku z kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym prezydenta Miasta Gdańska nie było zakłóceń w harmonogramie pracy magistratu i czy Biuro prowadziło czynności (słuchanie świadków) na terenie gdańskiego magistratu m.in. na III piętrze UMG?
- Nic mi o tym nie wiadomo. A przypuszczam, że gdyby coś takiego miało miejsce to bym o tym wiedział – uspokoił nas Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.


Temat zasobności samorządowych kieszeni to przede wszystkim problem transparentności.
- Jestem zatroskany o sztandar, którym wywija Paweł Adamowicz w  zwarciu z konkurentami politycznymi, czyli transparentność. Prezydent ma kilka skaz na stylu sprawowanej władzy, a to zapomniał o stu tysiącach złotych zyskanych z wynajmu swoich licznych mieszkań. Skorygował swoje oświadczenie po interwencji mediów. Pojawił się tez problem rozliczenia jubileuszu prezydenta, jego 10-lecia rządów i podatku od świadczeń niepieniężnych – przypomina Marek Formela lider gdańskiego SLD.


Na początku 2011 roku prezydent pominął dochody z wynajmu w swoim oświadczeniu majątkowym. Dopiero po publikacji wybrzeze24.pl i wypowiedziach ekspertów, złożył on korektę oświadczenia. Przypomnijmy, że jesienią 2008 r., odbyła się feta z okazji 10-lecia sprawowania urzędu przez Adamowicza. Głównym sponsorem imprezy miała być firma Saur Neptun Gdańsk, która dostarcza mieszkańcom wodę, ale układ sponsorski storpedowała grupa  radnych z macierzystej partii prezydenta, Platformy Obywatelskiej. Prezydent na ową imprezę dostał od Filharmonii Bałtyckiej salę za darmo, a magistrat wydrukował zaproszenia.


Cóż przykład idzie z góry. Premierowi Donaldowi Tuskowi czkawką odbijają się zakupy u najlepszych krawców  za partyjne pieniądze z budżetu państwa. Czyżby były to ubrania robocze? Prokuratura powinna z urzędu wszcząć śledztwo w sprawie zatajenia w oświadczeniach majątkowych i w rejestrze korzyści 250 tys. złotych na garnitury premiera i sukienki jego żony, zatajenia pieniędzy na wina i cygara. Zgodnie z jego zapisem kodeksu karnego "kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Czyżby garnitury Tuska od Ermenegildo Zenga, czy cygara Cohiba, to atrybuty ciężkiej pracy premiera? Z kolei dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z tej samej partii bilet za 5 zł do wilanowskiego parku okazał się barierą nie do przekroczenia. Taki styl ma widać PO.


Zbadanie spraw związanych z majątkiem prezydenta Gdańska nie powinno przysporzyć gdańskiemu CBA problemów. Prezydent Adamowicz dbał o dobre stosunki ze służbami. Nawet w czasie kampanii prezydenckiej z 2010 r. spotkał się na kurtuazyjnej herbacie z Jerzym Stankiewiczem, dyrektorem CBA w Gdańsku.  


Jakimi środkami dysponuje CBA? Biuro może skierować wniosek o odwołanie ze stanowiska z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz innych ustaw wprowadzających ograniczenia w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.
 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #7 pirat 2013-07-16 14:21
Adams znowu wyjechal w świat jak wroci przeczyta co mu CBA napisalo i pojedzie do inspektora stankiewicza opowiedziec mu czym żyje miasteczko nasze
Cytować
 
 
0 #6 redro 2013-07-15 21:06
I CO DALEJ !!!!!
Cytować
 
 
+3 #5 Ub-ezpieczeniowiec 2013-07-06 08:49
A może "ubezpieczył się" na okoliczność protokołu pokontrolnego CBA, wiadomo gdzie...
Cytować
 
 
+7 #4 lalunia 2013-07-05 11:42
dziennik b cos napisal,radyjko gdansk milczy,telewizo r ojca glodzia milczy,wyborcza pajacuje z adamsem na wegowymtargu,kt o zna gdansk wie ze to nie dziwne
Cytować
 
 
+3 #3 TW 2013-07-05 11:40
inspektor stankieiwcz zachlusnie sie teraz herbatka pawelkaa,chyba ze ma cos to wykrztuszenia
Cytować
 
 
+3 #2 ajentka 2013-07-05 10:45
to rodzina adamowicza sprzedaje ubezpieczenia a nie prezydent,plotk a glosi ze kogos z nich przesluchiwali w gabinecie przy kawie
Cytować
 
 
+4 #1 donek 2013-07-05 09:54
ubezpieczenia,u bezpieczenia,to warzysze z cba idzcie ta droga a tez dojdziecie do domu ...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież