Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pacjenci protestują przeciwko likwidacji poradni w szpitalu na Zaspie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 lipca 2013 11:10

4 tys. pacjentów podpisało się pod protestem przeciw likwidacji poradni w szpitalu na Zaspie. Placówka straciła kontrakty na badania tomografem komputerowym, rezonans magnetyczny oraz na sześć poradni specjalistycznych, w tym kardiologiczną i gastroenterologiczną.


– Pacjenci z rozrusznikami serca nagle dowiadują się, że tracą dalszą opiekę medyczną w poradni przyszpitalnej. To skandal – mówi jeden z mieszkańców włączający się w akcję zbierania podpisów pod protestem. – Społeczeństwo ubożeje, sam korzystam od wielu lat z opieki dwóch przychodni i widzę, jak są oblegane. Płacić za to wszystko? A skąd na to wziąć pieniądze – mówi wzburzony.

Przyszpitalna opieka kardiologiczna ma pod swoją opieką 4 tys. pacjentów.
– Sytuacja jest zaskakująca, ponieważ nasza poradnia funkcjonuje od 1986 roku, przeszło przez nią bardzo wielu pacjentów. Pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją, że poradnia przyszpitalna jest gorsza niż nowo powstałe poradnie ambulatoryjne. Nie ma co ukrywać, że tutaj szkolą się młodzi ludzie, stąd te odsetki zakwestionowane przez NFZ, ale dlatego ci lekarze mają większe doświadczenie, ponieważ wszczepiają rozruszniki, robią koronografię, angioplastykę, zatem są doświadczonymi lekarzami w trakcie specjalizacji często. Mimo że nie spełniają kryteriów NFZ to są to lekarze bardziej doświadczeni od lekarzy ambulatoryjnych, którzy nigdy takich zabiegów nie wykonywali. To samo się tyczy urządzeń typu: kardiowertery, defibrylatory czy stymulatory, które muszą być oceniane przez lekarzy wszczepiających, ponieważ to oni mają największe doświadczenie w tej materii, a część lekarzy ambulatoryjnych nie ma po prostu o tym pojęcia. Taka kontrola musi być prowadzona przez lekarzy, którzy znają te urządzenia, znają się na nich, zajmują się tym na co dzień i w związku z tym mogą takie zabiegi bezpiecznie przeprowadzać – tłumaczy Krzysztof Pawłowski, kardiolog pracujący w szpitalu na Zaspie.

Mając zatem na względzie bezpieczeństwo pacjentów, dyrektor szpitala Krystyna Grzenia podjęła decyzję o przyjmowaniu ciężkich przypadków do poradni, mając nadzieję na zmianę sytuacji. 
Jednak jak poinformował nas Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u, wszystkie odwołania zostały rozpatrzone negatywnie i wszystko wskazuje na fakt, że rozstrzygnięcia konkursowe będą obowiązywać w takim wymiarze.
– Świadczeniodawcy, którzy czują się pokrzywdzeni, mogą złożyć odwołanie do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko że ta procedura nie skutkuje wstrzymaniem rozstrzygnięć konkursowych, chyba że prezes rozpatrzy takie odwołanie pozytywnie. A na jego rozpatrzenie ma czas 30 dni – informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u. 


Działania pomorskiego NFZ-u negują pacjenci, lekarze oraz politycy.
– Zdrowie nie jest towarem. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec forsowanej na Pomorzu neoliberalnej rynkowej koncepcji systemu, przeciwko zamienianiu szpitali publicznych w spółki. Wydarzenia ostatnich tygodni ujawniają dramatyczne powiększanie się nierówności w dostępie do opieki medycznej w zależności od miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej chorych. Dobre zdrowie społeczeństwa jest kategorią użyteczności publicznej a nie wyłącznie przedmiotem działalności gospodarczej. Pomorski SLD jednoznacznie opowiada się po stronie zdrowia jako kategorii społecznej, a nie po stronie rynku – komentuje obecną sytuację na Pomorzu, Marek Formela, szef gdańskiego SLD.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież