Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz » W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – najwybitniejsza pol... W tygodniku „Sieci”: Plan zemsty » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o nowej rzeczywistości w Polsce, którą planuje urządzić opozy... Jerzy Barzowski: Wotum zaufania nie będzie » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Nagrody I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Podczas czwartkowej gali Forum Morskiego Radia Gdańsk ogłoszono wyniki konkursu Statek Roku. Nagroda... Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie! » Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji mimo roku pandemii nie mają powodów... Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energety... Umowa partnerstwa prywatno-publicznego dla Dolnego Miasta odtajniona » Miasto i deweloper, który w ramach umowy partnerstwa prywatno-publicznego ma zabudować Dolne Miasto ... Radni PiS: instytucje miejskie utrudniają nam wykonywanie mandatu radn... » Andrzej Skiba i Przemysław Majewski, Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, uważają,... W tygodniku „Sieci”: Koperty Grodzkiego » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące zeznania świadków w śledztwie dotyczącym korupcyjny... PKN ORLEN największym mecenasem polskiego sportu i kultury » PKN ORLEN jako pierwszy w Polsce opublikował raport roczny za 2020 r. poświęcony działalności sponso...
Reklama
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
czwartek, 10 czerwca 2021 17:07
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
poniedziałek, 14 czerwca 2021 20:33
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
Niespodziankę, ale bardzo miłą dla swoich kibiców, sprawili
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
niedziela, 16 maja 2021 18:32
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
Korzystne wyniki na innych stadionach na nic zdały się Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł Andrzej Socha
piątek, 11 czerwca 2021 16:49
Odszedł Andrzej Socha
W wieku 71 lat odszedł od nas Andrzej Socha, wyjątkowy artysta

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2016 12:29

31 sierpnia z okazji obchodów 36 rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” na Skwerze im. Anny Walentynowicz odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz, którą zorganizowało Forum Młodej Prawicy. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, a także wnuk Anny Walentynowicz – Piotr Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz odbyła się 31 sierpnia o godz. 11:00 na Skwerze im. Anny Walentynowicz u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Waryńskiego. Wydarzenie opatrzone zostało obecnością kompanii honorowej marynarki wojennej. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, która złożyła kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz.


altalt


– Anna Solidarność jest symbolem tamtych sierpniowych dni, ale też dzisiaj musimy mówić bardzo głośno o tym, że Sierpień 1980 roku to był ten czas, kiedy Polacy poczuli się wolni, kiedy, dzięki determinacji, dzięki zaangażowaniu tych wszystkich, którzy tutaj w Stoczni potrafili sprzeciwić się władzy, którzy potrafili upomnieć się o prawa pracownicze, którzy potrafili upomnieć się o godność. Dzięki ich determinacji, tym porozumieniom, które zostały podpisane tutaj w Gdańsku, a potem również w innych miastach, zrobiono pierwszy krok ku wolności. Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom Sierpnia 1980 roku. Jedną z nich była właśnie Anna Walentynowicz. Całe życie poświęciła walce o godne życie, walce o wolność i właśnie o Solidarność. Zaangażowana w pomoc innym sama stała się Anną Solidarności. To właśnie ona, Anna Solidarność, jest symbolem tamtych dni. To o nią upomnieli się pracownicy Stoczni, jej koledzy, ale to też ona, prosta kobieta, miała wystarczającą siłę, odwagę determinację, by tedy, kiedy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i do dalszego protestu swoich kolegów. Można by dzisiaj powiedzieć tak, że to zwykła, prosta kobieta, robotnica, która potrafiła w swoim życiu odnaleźć innego człowieka, potrafiła nad każdym się pochylić, upomnieć o każdego, więc powinna być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania i również potem, kiedy już minęły te sierpniowe dni, nigdy nie wyrzekła się tych ideałów, o które walczyła w 1980 roku, nigdy nie wyrzekła się ideałów Solidarności, budowania wspólnoty i pomocy innym – powiedziała premier Beata Szydło. – Dzisiaj cieszymy się z wolności, dzisiaj cieszymy się, że ideały Solidarności zwyciężyły, ale też szczególnie w tym miejscu, u stóp pomnika Pani Anny trzeba powiedzieć i upomnieć się o tych bohaterów Sierpnia 1980 roku. Bohaterów, którzy walczyli w latach ’80 i wcześniej o wolność, niepodległość, Solidarność. Bohaterów bardzo często zapomnianych, którzy poprzez ten wiatr historii zostali niedocenieni, zostali sami.


Premier Beata Szydło podkreśliła, że łatwo mówi się dzisiaj o bohaterach z pierwszych stron gazet, ale trudno zadbać o tych bohaterów, którzy mają dzisiaj poczucie krzywdy i zostali zapomniani.


– Anna Solidarność, wspaniała kobieta, wspaniała Polka, matka powinna być dla nas wszystkich wzorem – powiedziała premier Beata Szydło.


Przemówienie premier Beaty Szydło zostało nagrodzone gromkimi brawami.


altaltalt


Głos zabrał także Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.


– Chciałbym Pani premier bardzo podziękować za Pani piękne słowa. Jest to dla naszej rodziny bardzo ważne. Pani premier najwyższy szacunek dla Pani i Pani rządu za to, co robicie, za to, że nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi dla Polski są niekwestionowalne, a mimo tego przez długie dziesięciolecia ludzie ci byli zagrzebywani w jakimś obrzydliwym dole niepamięci, tak jak w przypadku naszej mamy i babci, którą usuwano z przestrzeni publicznej za to właściwie, że była uczciwa i nie godziła się z krzywdą ludzką. Nie dała się nigdy przekupić i pozostała wierna wartościom i ideałom, z których właściwie Solidarność się wywodzi. I w końcu za to, że miała odwagę zdrajcę nazwać zdrajcą, a mordercę mordercą – powiedział wyraźnie poruszony Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


alt


Na uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz pojawili się m.in. Piotr Duda, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Dariusz Drelich.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież