Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2016 12:29

31 sierpnia z okazji obchodów 36 rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” na Skwerze im. Anny Walentynowicz odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz, którą zorganizowało Forum Młodej Prawicy. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, a także wnuk Anny Walentynowicz – Piotr Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz odbyła się 31 sierpnia o godz. 11:00 na Skwerze im. Anny Walentynowicz u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Waryńskiego. Wydarzenie opatrzone zostało obecnością kompanii honorowej marynarki wojennej. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło, która złożyła kwiaty pod pomnikiem Anny Walentynowicz.


altalt


– Anna Solidarność jest symbolem tamtych sierpniowych dni, ale też dzisiaj musimy mówić bardzo głośno o tym, że Sierpień 1980 roku to był ten czas, kiedy Polacy poczuli się wolni, kiedy, dzięki determinacji, dzięki zaangażowaniu tych wszystkich, którzy tutaj w Stoczni potrafili sprzeciwić się władzy, którzy potrafili upomnieć się o prawa pracownicze, którzy potrafili upomnieć się o godność. Dzięki ich determinacji, tym porozumieniom, które zostały podpisane tutaj w Gdańsku, a potem również w innych miastach, zrobiono pierwszy krok ku wolności. Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom Sierpnia 1980 roku. Jedną z nich była właśnie Anna Walentynowicz. Całe życie poświęciła walce o godne życie, walce o wolność i właśnie o Solidarność. Zaangażowana w pomoc innym sama stała się Anną Solidarności. To właśnie ona, Anna Solidarność, jest symbolem tamtych dni. To o nią upomnieli się pracownicy Stoczni, jej koledzy, ale to też ona, prosta kobieta, miała wystarczającą siłę, odwagę determinację, by tedy, kiedy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i do dalszego protestu swoich kolegów. Można by dzisiaj powiedzieć tak, że to zwykła, prosta kobieta, robotnica, która potrafiła w swoim życiu odnaleźć innego człowieka, potrafiła nad każdym się pochylić, upomnieć o każdego, więc powinna być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania i również potem, kiedy już minęły te sierpniowe dni, nigdy nie wyrzekła się tych ideałów, o które walczyła w 1980 roku, nigdy nie wyrzekła się ideałów Solidarności, budowania wspólnoty i pomocy innym – powiedziała premier Beata Szydło. – Dzisiaj cieszymy się z wolności, dzisiaj cieszymy się, że ideały Solidarności zwyciężyły, ale też szczególnie w tym miejscu, u stóp pomnika Pani Anny trzeba powiedzieć i upomnieć się o tych bohaterów Sierpnia 1980 roku. Bohaterów, którzy walczyli w latach ’80 i wcześniej o wolność, niepodległość, Solidarność. Bohaterów bardzo często zapomnianych, którzy poprzez ten wiatr historii zostali niedocenieni, zostali sami.


Premier Beata Szydło podkreśliła, że łatwo mówi się dzisiaj o bohaterach z pierwszych stron gazet, ale trudno zadbać o tych bohaterów, którzy mają dzisiaj poczucie krzywdy i zostali zapomniani.


– Anna Solidarność, wspaniała kobieta, wspaniała Polka, matka powinna być dla nas wszystkich wzorem – powiedziała premier Beata Szydło.


Przemówienie premier Beaty Szydło zostało nagrodzone gromkimi brawami.


altaltalt


Głos zabrał także Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.


– Chciałbym Pani premier bardzo podziękować za Pani piękne słowa. Jest to dla naszej rodziny bardzo ważne. Pani premier najwyższy szacunek dla Pani i Pani rządu za to, co robicie, za to, że nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi dla Polski są niekwestionowalne, a mimo tego przez długie dziesięciolecia ludzie ci byli zagrzebywani w jakimś obrzydliwym dole niepamięci, tak jak w przypadku naszej mamy i babci, którą usuwano z przestrzeni publicznej za to właściwie, że była uczciwa i nie godziła się z krzywdą ludzką. Nie dała się nigdy przekupić i pozostała wierna wartościom i ideałom, z których właściwie Solidarność się wywodzi. I w końcu za to, że miała odwagę zdrajcę nazwać zdrajcą, a mordercę mordercą – powiedział wyraźnie poruszony Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, radny miasta Gdańska.


alt


Na uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz pojawili się m.in. Piotr Duda, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Dariusz Drelich.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież